Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home3/rmin0017/public_html/forum/Sources/Load.php(183) : runtime-created function on line 3
Audi Rosemeyer [2000] [Maisto]

Autor Subiect: Audi Rosemeyer [2000] [Maisto]  (Citit de 1879 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline justady2002

• Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 4.302
  • Gen: Bărbat
Audi Rosemeyer [2000] [Maisto]
« : 11/18/09*, 22 »
     Daca tot sunt pe val cu prezentarile, luandu-le in ordine alfabetica, a venit randul unei machete pe care multi dintre noi o avem, dar nu ii dam prea mare importanta, dar care mie imi place enorm de mult si anume : AUDI ROSEMEYER ! ;)
     Este un concept-car, produs in 2000 si prezentat la diferite expozitii auto, atragand atentia asupra lui prin designul indraznet. S-au anuntat multi potentiali clienti ai modelului, dar acesta a ramas doar la stadiul de concept, la fel ca Avus sau Spyder. Din fata, seamana foarte mult cu Bugatti Veyron si foloseste acelasi motor W16 cu acesta.
     Prin designul sau, Rosemeyer evoca masinile Auto Union de Grand Prix din anii `30, in special masina cu motorul W16 condusa de Bernd Rosemeyer, dupa care si-a luat si numele. Motorul de pe acest concept-car dezvolta 700 CP cu ajutorul caruia ar fi putut atinge o viteza maxima de 350 km/h, beneficiind si de renumitul sistem de tractiune Quattro. Totusi masina nu a intrat in productie datorita costurilor de productie foarte ridicate dar si pentru a nu creea concurenta interna cu modelele Lamborghini (pe care Audi l-a achizitionat). Audi R8 poate fi considerat succesorul lui Rosemeyer.

MACHETA:

Este un Maisto Special Edition, destul de reusit, probabil si prin simplitatea modelului. Se deshid doar cele 2 usi, dar si astea se deschid la un unghi foarte mic. Vopseaua mata este aplicata chiar bine pt un Maisto, negasind niciun defect de vopsire. Ar fi fost dragut ca acele "aparatori de faruri" sa poata fi coborate, ca in poza cu stramosul lui! :P Suspensia functioneaza, directia la fel, jantele sunt ok realizate, iar pe cele 2 busoane de combustibil este scris mic de tot “benzin” (am macheta de multi ani dar numai asta seara am observat asta) :P . Interiorul este decent realizat, avand si centuri de siguranta la scaune.
     Pentru un Maisto este un model reusit! Cine are poze mai bune cu modelul chiar il rog sa le puna! ENJOY !!! :D

Modelul 1:1

Interiorul 1:1

Modelul 1:18

Bizi

• Vizitator
Rãspuns: Audi Rosemeyer [2000] [Maisto]
« Răspuns #1 : 11/18/09*, 22 »
alta mai urata nu gaseai?  :P glumesc...... ;D

interiorul pare ingrijit realizat

Offline ksm

• **
  • Mesaje postate: 6.296
« Răspuns #2 : 11/18/09*, 22 »
masina asta chiar merita mai mult decat sa fie reprodusa de ... Maisto :-X

nu vreau sa mi-o imaginez la nivelul detaliilor pe care le prezinta CCX-ul, o masina incomparabila cu Rosemeyer in opinia mea... nu intru in detalii  ^-^

macheta e de nota 4, sa nu treaca clasa.... :-X :-\

vorba lu bizi, poate interioru o mai ridica.... misto volanul (seamana cu al Spyker-ului C8)
cumpar masinute cu cheita

Offline Alex_Aeg

• Hero Member
  • Mesaje postate: 5.582
  • Imparatul moare ultimul !!!
« Răspuns #3 : 11/18/09*, 23 »
Draguta ... dar mult plastic.

Offline justady2002

• **
« Răspuns #4 : 11/19/09*, 09 »
Draguta ... dar mult plastic.

Plastic este doar pe dedesubt ... caroseria mie imi pare a fi metalica, la fel si portierele ... Daca ma insel va rog sa ma corectati !
Oricum ... arata bine langa Avus ..

Offline Stefan

• IERTAND, TE IERTI PE TINE
  • Super-Hero Member
  • Mesaje postate: 14.068
  • Sa nu dispretuiesti ce nu intelegi.
    • Miniauto
« Răspuns #5 : 11/19/09*, 11 »
da, asta si Avus sunt obligatorii ;)

more pics & comments :
http://miniauto.ro/forum/index.php/topic,5374.0.html

PS
eu citisem pe undeva ca proiectul Rosenmeyer a fost retras atunci cand concernul VW a cumparat Bugatti, ca sa nu compromita lansarea Veyron-ului ... Nu era loc de doua hypercar-uri.

macheta : are o garda la sol de zici ca e 4X4  :D

Ne-am  adunat  aici  ca  sa fim  mai  multi:  Forum  Miniauto
Cumpar cu prioritate: VW T1, Matiz, , dricuri, super- si hypercars

Offline justady2002

• **
« Răspuns #6 : 11/19/09*, 12 »
da, asta si Avus sunt obligatorii ;)

macheta : are o garda la sol de zici ca e 4X4  :D

Cam asa e ... dar si masina 1:1 e la fel de inalta ...
Probabil si jantele alea imense dau impresia de si mai mare ...  ;D

Iar in legatura cu nelansarea lui in productie cred ca mai degraba a fost ca sa nu rivalizeze cu recent cumparatul Lamborghini !

Offline justady2002

• **
« Răspuns #7 : 02/19/10*, 20 »
Macheta are 0.590 kg.

Offline Gabriel

• Rookie / Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 57
    • A battle against monotony
« Răspuns #8 : 02/23/10*, 16 »
Superb concept ! :-) Mi-a placut foarte mult de la prima vedere . Este adevarat ca merita o macheta mai detaliata , insa avand in vedere ca este singura care reproduce acest model , mi se pare acceptabila , mai ales daca nu te concentrezi asupra detaliilor . :-)
Pasiunea pentru masini , nu tine cont de scara ! :-)