Autor Subiect: "Macheta de pe bord" - masini personale si machetele lor la scara redusa  (Citit de 21565 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Stefan

• IERTAND, TE IERTI PE TINE
  • Super-Hero Member
  • Mesaje postate: 14.150
  • Gen: Bărbat
  • Sa nu dispretuiesti ce nu intelegi.
    • Miniauto
+ multele altele care au trecut prin mana mea, ca dealer de masini second-hand (pe romaneste, bishnitzar  ;D)

si asta ?
(Wolseley 1967)
« Ultima Modificare: 03/31/10*, 00 de Stefan »

Ne-am  adunat  aici  ca  sa fim  mai  multi:  Forum  Miniauto
Cumpar cu prioritate: VW T1, Matiz, , dricuri, super- si hypercars

Bizi

• Vizitator
as fi vrut io sa fiu propietar de asa ceva, chiar si pt cateva zile

Offline Andrei G.

• Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 828
Prima mea masina in calitate de sofer cu acte in regula(2007-2008):Dacia Logan MCV 1.6 MPI cu toate dotarile posibile,de la jentile originale,la AC,MP3,vopsea metalizata,cotiera,huse originale,oglinzi si geamuri electrice.....o masina de care am fost foarte multumit,contrar celor zise de multi si contrar asteptarilor mele!

Actuala masina(octombrie 2008-prezent):
Honda Civic Type R FN2,o bestie pe roti,o adevarata jucarie mai ales pe autostrada(parca ai fi pe playstation),senzatiile care le ofera acest mic monstrulet sunt incredibile(201 cp,6,6 sec 100 km/h),singurul dezavantaj il reprezinta drumurile aflate intr-o stare precara,in schimb pe autostrada sau pe un drum liber e o placere sa conduci un Type R,un adevarat hot hatch(a fost votata drept hot-hatch-ul anului 2007)

Offline Alex_Aeg

• Hero Member
  • Mesaje postate: 5.597
  • Imparatul moare ultimul !!!
Frumoasa foc !

Offline Ciprian

• Hero Member
  • Mesaje postate: 5.204
1) Dacia 1310 Break. Prima masina noua, in propietatea mea din 1996 pana in 2009, timp in care am facut cu ea 75.000 km  ;D

1996? arati cam tinerel pentru cei cel putin 32 de ani pe care se presupune ca ar trebui sa-i ai ;D

dorin_cdg

• Vizitator
1996? arati cam tinerel pentru cei cel putin 32 de ani pe care se presupune ca ar trebui sa-i ai ;D

Poate el are permis de la 10 ani :/()?!? ...imediat de bagi tu

Bizi

• Vizitator

asta a fost prima masina pe care m-am suit si pe care am invatzat sa conduc. era masina familiei, nu propietate personala.

Offline Ciprian

• Hero Member
  • Mesaje postate: 5.204
pai ai scris clar: "in proprietate MEA din 1996..."

Bizi

• Vizitator
gata domnule, am modificat. imi cer scuze pt o eventuala informare eronata  :P

Offline THUNDER77

• Classic cars fan....
  • Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 772
Prima masina cu acte in regula Daewoo Nexia , made in South Coreea, an 1995 , 1.5 mpi , DOHC 16v , 90 CP , o masina super buna , sprintena , stabila si ieftina la intretinere , la care am tinut si de care mi-a parut rau sa ma despart ( in masina asta mi-am adus bebelusul acasa de la maternitate si primul drum "afara" tot cu ea l-am facut )....Modificari nu prea : jante ( vopsite de mine ) , folie pe geamuri ( pusa de mine ) , pleoape , grila ( montate tot de mine ) , trapa , audio montat de mine , interiorul facut de mine pe ici pe colo.....

Si urmasa ei Citroen Xantia face-lift , an 1996 , 1.8 mpi , DOHC 16 v , 110 c.p. , masina este luata din Germania de mine , direct de la proprietar si povestea ei nu este una extraordinara : m-am indragostit de modelul asta de masina prin '95 cand am avut-o prima oara sub forma de macheta , scara 1/43 de la Bburago Italy ;) Masina este super confortabila si silentioasa , stabila , suspensia este hidraulica cu 6 sfere , clima , geamuri electrice etc. etc. etc. ;D Modificari micute : folie geamuri , parasolare fat-spate , pozitii cu leduri albe , schimbat audio playey + boxe , si cotiera + pod pedalier + husa volan si schimbator . Luna viitoare vin si jantele pe 15 de la Borbet de 7 J dar sa gasesc intai distantiere pentru fata :D

« Ultima Modificare: 03/31/10*, 20 de THUNDER77 »
Ploua cu spaima si durere/Peste cetatea mea invinsa/Cadeau barbatii in tacere/Murea un zeu cu tampla ninsa...

Bizi

• Vizitator
de ce o ti asa pe "burta"? ai probleme cu suspensia pneumatica?

Offline cbx

• Rookie / Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 85
de ce o ti asa pe "burta"? ai probleme cu suspensia pneumatica?
suspensia este hidraulica , de ce sta pe parcare ?

Bizi

• Vizitator
:D iar am dat cu batu'n balta.....hidraulica, nu pneumatica

Offline cbx

• Rookie / Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 85
:D iar am dat cu batu'n balta.....hidraulica, nu pneumatica
este injuratura clasica adresata celor cu citroen  :este pneumatica ? si se ridica ?

Offline THUNDER77

• Classic cars fan....
  • Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 772
Nu este pe parcare si este "pe burta" pentru ca asa am lasat-o eu in poze :) Probleme nu am cum sa am cu suspensia pentru ca a fost schimbata cu o luna inainte as cumpar masina. De asemenea , masina nu are pozitie "parcare" intrucat are sfera "anti-sink" ce nu ermite lasarea masinii jos de tot gen Xm , Cx , Bx atunci cand este oprita ;) Si ca sa-ti raspund la "injuratura" cbx :D Da ! Se scoala si se face maaaaare !!!!! :D
Ploua cu spaima si durere/Peste cetatea mea invinsa/Cadeau barbatii in tacere/Murea un zeu cu tampla ninsa...