Autor Subiect: Ferrari 330 GT 2+2 [1964][KK Scale]  (Citit de 314 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline M3d1an

• Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 1.068
  • Gen: Bărbat
  • Arriving somewhere, but not here...
    • Reflection in Scale
Ferrari 330 GT 2+2 [1964][KK Scale]
« : 05/12/20*, 11 »
625 de exemplare s-au construit din seria 1 a Ferrari 330 GT 2+2 pe parcursul anului 1964. Similar ca aspect cu Ferrari 250GT/E modelul 2+2 este dotat cu alt motor V12, iar stilistic difera prin prezenta farurilor duble si a unei grile mai largi.

Macheta executata de KK scale este diecast fara acces la motor sau interior.

O nota pozitiva pentru KK Scale vine pentru ca propune colectionarului modele dupa masini Ferrari clasice la preturi acceptabile, fabricate pe placul traditionalistului, din zamac.
Nota negativa este ca nu acorda cea mai mare atentie asamblarii machetei. Nu stiu daca este o greseala dar toate rotile pot fi cu usurinta scoase.Personal inclin sa cred ca nu este, pentru ca au pus in vanzare seturi de roti similare. La macheta din prezentare grila fata si cea dintre stergatoare puteau fi aliniate mai bine cu caroseria.

O nota buna pentru realizarea farurilor, semnalizatoarelor si stopurilor, de asemenea pentru punerea in evidenta a bordului. Interiorul este lucrat decent.
Fantele de pe aripile fata sunt doar conturate. Ramele parbrizelor sunt realizate prin vopsire, nefiind piese separate.
Siglele Pininfarina si Ferrari sunt decaluri.

Observ o tendinta de ceva vreme incoace, care cred ca satisface cat de cat colectionarul de clasice/vintage, aceea de a scoate pe piata machete fie din rasina sau diecast modest detaliate dar care au "prezenta de raft", dau bine linga o macheta premium si care nu presupun un efort financiar deosebit. KK Scale si mai ales CMR au adoptat acest trend.

Offline andor88

• **
  • Mesaje postate: 850
  • Be a Voice not an Echo
Re: Ferrari 330 GT 2+2 [1964][KK Scale]
« Răspuns #1 : 05/12/20*, 12 »
Modelul nu e unul de referință în istoria lor, ai dreptate cu prezența de raft, e un "shelf filler" care are sens cu un Lusso sau GTO pe lângă el. Au și alte opțiuni de culoare? Poate într-o vitrină cu multe modele roșii, astea care nu spun mare lucru dau mai bine în alte culori. A lui Enzo de exemplu era un fel de turcoaz, îți cad imediat ochii pe ea într-o colecție:

P.S. Cam puerilă inscripția de pe numărul de înmatriculare, puteau să pună un număr veridic italian al perioadei cu același efort, iar efectul vizual era cu siguranță altul.
« Ultima Modificare: 05/12/20*, 12 de andor88 »
Heaven is where the police are British, the cooks are French, the mechanics are German, the lovers are Italian and it is all organized by the Swiss.

Hell is where the police are German, the cooks are English, the mechanics are French, the lovers are Swiss, and it is all organized by the Italians.

Offline M3d1an

• **
    • Reflection in Scale
« Răspuns #2 : 05/12/20*, 13 »
Mai exista varianta pe Dark mint aparuta recent. In descriere masina personala a lui Enzo Ferrari.

https://carmodel.com/kk-scale/kkdc180422/1-18/ferrari/330-gt-2-2-1964-personal-car-enzo-ferrari/133027

Personal imi place acest model , farurile duble mai ales, desi am citit undeva ca nu au avut prea mult succes in Europa cu acest tip de faruri.

Offline mielu

• Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 283
  • Ne-am adunat aici ca sa fim mai multi
« Răspuns #3 : 05/12/20*, 20 »
Frumoasa. sal'tare

Offline Gabriel:

• **
  • Mesaje postate: 27
  • membru al comunitatii Miniauto
« Răspuns #4 : 05/12/20*, 23 »
A lui Enzo de exemplu era un fel de turcoaz, îți cad imediat ochii pe ea într-o colecție:

Asta am cerut-o...

Offline malachi

• **
  • Mesaje postate: 1.306
  • Ne-am adunat aici ca sa fim mai multi
« Răspuns #5 : 05/13/20*, 00 »
Poate n-a avut succes, dar caroseria aia e o reusita pentru mine. Vad ca ti-ai gasit nisa, KK, CMR ;D.

Online mavrodin118

• **
  • Mesaje postate: 10.051
« Răspuns #6 : 05/14/20*, 00 »
pare destul de în regulă; la prima academie, poate vii cu ea;
tu ce notă i-ai acorda?
”Dacă am realiza toți că nu trăim veșnic, am fi cu toții mai amabili. Sunt sigur.” (Juan Manuel Fangio, cvintuplu campion mondial)

Offline M3d1an

• **
    • Reflection in Scale
« Răspuns #7 : 05/14/20*, 09 »
Nu m-as duce mai sus de 7 cu nota.
Dar daca ar fi de dat o nota dupa raportul calitate/pret am mai urca vreo doua puncte.