Autor Subiect: Buick Limited Riviera [1958][Sun Star]  (Citit de 2677 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Dilo

  • BAD MOTHER FUCKER
  • Moderator Global
  • ****
  • Mesaje postate: 5.432
1958 BUICK LIMITED RIVIERA 2-Door Hardtop Coupe
Sun Star - The Platinum Collection


Buick Limited a fost un model produs de Buick Motor Division a lui General Motors între anii 1936-1942 şi în 1958, ulterior denumirea Limited fiind folosită la diferite modele de lux ale mărcii.

Modelul din 1958 nu s-a bucurat de succesul aşteptat, în mare parte datorită preţului care era mai mare decât al unui Cadillac.
Varianta 2-Door Hardtop Coupe a fost produsă în numai 1026 unităţi.

Buick Limited era un automobil imens, ostentativ, încărcat cu elemente cromate la exterior şi interior, imagine perfectă a noii epoci a consumului american. Partea frontală era dominată de grila cromată denumită Fashion-Aire Dynastar, alcătuită din 160 de pătrate turnate şi faţetate astfel încât să reflecte la maxim lumina. Interiorul, îmbrăcat în piele şi ţesătură mătăsoasă de Mojave, era şi el încărcat cu crom, începând de la bord până la elementele uşilor şi cele de pe plafon. Pe oglinda parasolarului din dreapta, o eventuală pasageră putea citi Buick Is A Beauty Too! Peste mocheta cu care era îmbrăcata podeaua, în partea din faţă, se găseau două Carpet Saver din folie şi fibră de sticlă.

Maşina era dotată standard cu transmisia automată Dynaflow Pitch al cărui cadran se gasea la baza volanului.
Tot standard era oferit şi aerul condiţionat, opţiune nouă şi scumpă în 1958. Înaintea apariţiei sistemului modern Cruise Control, conducătorul putea monitoriza viteza cu ajutorul sistemului Speedminder, fiind avertizat sonor la depăşirea ei. Suspensia cu aer Air Poise nu a dat rezultatele scontate, toate modelele produse fiind convertite până la sfârşitul anului 1958 la sistemul tradiţional cu arcuri elicoidale.




1958 Buick Brochure










Macheta produsă de Sun Star reuşeşte să surprindă aerul provocator al maşinii. Vopseaua este relativ bună, existând totuşi o mică porţiune la priza de aer de pe capotă, unde este sărită. Cromul, element esenţial al maşinii, nu este perfect, însă suferă doar pe componentele foarte mici, elementele importante, precum barele imense sau piesele mai mari, fiind cromate corespunzător. Impozanta grilă frontală este identică cu originalul, toate cele 160 de pătrate fiind prezente.

Ştergătoarele sunt mobile, fiind dotate cu nişte arcuri "microscopice". Motorul este bine detaliat, curelele turnate din plastic strică însă puţin aspectul general. Capota are balamale funcţionale care nu sunt conforme cu modelul real, lipsindu-le arcurile. Totuşi ele reuşesc să menţină capota ridicată. Portbagajul este acoperit cu o ţesatură specifică maşinilor americane din epocă, ţesătură care este însă neglijent aplicată. Aici se află o roată de rezervă şi un cric. Toate emblemele sunt realizate exemplar prin fotocopiere, dar din păcate sunt foarte sensibile, detaliu specific seriei Platinum.

Interiorul este foarte bine realizat, începând cu bordul cromat, până la elementele cromate de pe uşi şi plafon. Parasolarele sunt mobile, prevăzute cu oglinzi, torpedoul se poate deschide. Podeaua este mochetată, iar în faţa scaunelor se găsesc cele două Carpet Saver. Scaunele şi feţele uşilor reproduc foarte bine pielea şi tesătura Mojave. Pe geamul din spate se află chiar şi cele două autocolante Air Conditioned.

Şasiul este mai slab realizat: lipsesc cablurile şi elementele de fineţe, însă oferă o evacuare frumos realizată şi câteva detalii la cele două punţi.

Macheta vine într-un ambalaj sofisticat, specific seriei Platinum, fiind însoţită de o mini broşură care reproduce parţial broşura originală din 1958.

O machetă, după părerea mea, foarte reuşită.
   
« Ultima Modificare: 04/14/20*, 18 de Dilo »

Offline Dilo

  • BAD MOTHER FUCKER
  • Moderator Global
  • ****
  • Mesaje postate: 5.432
Rãspuns: Buick Limited Riviera [1958][Sun Star]
« Răspuns #1 : 12/07/09*, 13 »
Macheta:
« Ultima Modificare: 04/13/20*, 19 de Dilo »

Offline Dilo

  • BAD MOTHER FUCKER
  • Moderator Global
  • ****
  • Mesaje postate: 5.432
Rãspuns: Buick Limited Riviera [1958][Sun Star]
« Răspuns #2 : 12/07/09*, 13 »
Detalii:
« Ultima Modificare: 04/13/20*, 18 de Dilo »

klauzeklauze

  • Vizitator
Rãspuns: Buick Limited Riviera [1958][Sun Star]
« Răspuns #3 : 12/07/09*, 14 »
incredibil de apetisant design....oare o fi si la 1/43?....

Offline ksm

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 6.257
Rãspuns: Buick Limited Riviera [1958][Sun Star]
« Răspuns #4 : 12/07/09*, 14 »
da este, avea useru ASV de vanzare ;)
cumpar masinute cu cheita

Offline justady2002

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 4.272
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Buick Limited Riviera [1958][Sun Star]
« Răspuns #5 : 12/07/09*, 15 »
Foarte frumoasa "balena" asta! Si detaliile sunt remarcante!
Intr-un timp imi facea si mie cu ochiul pe modelissimo, dar am comadat altceva!
Felicitari! Este un model deosebit!  ;)

Offline Dilo

  • BAD MOTHER FUCKER
  • Moderator Global
  • ****
  • Mesaje postate: 5.432
Rãspuns: Buick Limited Riviera [1958][Sun Star]
« Răspuns #6 : 12/07/09*, 16 »
Multumesc.
Si eu am ezitat un timp datorita pretului cam mare.

model collector

  • Vizitator
Rãspuns: Buick Limited Riviera [1958][Sun Star]
« Răspuns #7 : 12/07/09*, 19 »
O macheta grozava, ce sa mai spun......

Offline Andrei G.

  • Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 827
Rãspuns: Buick Limited Riviera [1958][Sun Star]
« Răspuns #8 : 12/07/09*, 19 »
Un model foarte reusit al celor de la Sun Star! ;D

Offline Ciprian

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5.188
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Buick Limited Riviera [1958][Sun Star]
« Răspuns #9 : 12/07/09*, 20 »
Un model foarte reusit pentru o masina foarte frumoasa din punctul meu de vedere. Asta e si pe lista mea de "balene" dorite in colectie. Pretul mi se pare decent pentru detaliile care le ofera.

Bizi

  • Vizitator
Rãspuns: Buick Limited Riviera [1958][Sun Star]
« Răspuns #10 : 12/07/09*, 20 »
asta e Balena albastra....imi imaginez cum ar fi sa o conduci prin Paris ;D

Offline LORIANtuning

  • Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 368
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Buick Limited Riviera [1958][Sun Star]
« Răspuns #11 : 06/04/11*, 13 »
Pe mine m-a mustrat atat de tare constiinta incat mi-am luat ambele modele convertible/coupe  8)
"niciodata sa nu mergi cu o viteza mai mare decat poate ingerul tau pazitor sa zboare"

Offline Ciprian

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5.188
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Buick Limited Riviera [1958][Sun Star]
« Răspuns #12 : 06/12/11*, 10 »
Pe mine m-a mustrat atat de tare constiinta incat mi-am luat ambele modele convertible/coupe  8)

Asta da constiinta <-o

Offline Dilo

  • BAD MOTHER FUCKER
  • Moderator Global
  • ****
  • Mesaje postate: 5.432
Buick Limited Riviera [1958][Sun Star]
« Răspuns #13 : 04/13/20*, 19 »
Prezentare refăcută.


« Ultima Modificare: 04/14/20*, 18 de Dilo »