Autor Subiect: Land Rover Defender Pick-Up "Tomb Raider" [2001][Kyosho]  (Citit de 515 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Online M3d1an

• Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 1.070
  • Gen: Bărbat
  • Arriving somewhere, but not here...
    • Reflection in Scale
Fara indoiala Land Rover Defender este unul din simbolurile auto confirmate pe final de secol 20. Continuind linia deschisa in 1948 de Series 1, si trecind prin mai multe versiuni de caroserii si motorizari, Defenderul 90/110 a fost unul din autovehicolele utilizate intensiv in aventuri off-road. Pe linga versiunile de serie, britanicii au lansat si diverse modele speciale, unul din cele mai cunoscute si cautate fiind cel produs pentru a marca utilizarea in lung metrajul Tomb Raider din 2001.
Pentru film s-au construit 3 masini pick-up, bazate pe versiunea  Defender 110 Hi-Cap (High Capacity Pick Up sau HCPU), dotate cu un motor V8 benzina preluat de la Buick si cutie de viteza ce echipau modelele Range Rover.
De amintit ca ulterior modelele comercializate sub denumirea de Tomb Raider au fost vandute doar in variante hard-top.

Trecand la macheta, trebuie precizat ca vorbim de o macheta ce poarta marca Kyosho, un productor ce in ultima vreme isi cauta locul daca e sa luam in considerare machetele lansate in ultima vreme, diecast sau rasina, mai toate in configuratie "sealed". Putinele modele ce permit accesul la interior, printre care si o serie de Land Rover Defender, afisaja un pret ce indeamna mai mult la contemplare decit la investitie de bani. Oarecum curios acest Defender "Tomb Raider" nu e diecast, ca mai restul Land-urilor produse, ci o rasina sealed si personal am avut unele retineri referitor la calitatea executiei, mai ales ca multe din rasinile 1/18 relativ scumpe (Tecnomodel, Cult Scale, Spark) prezinta tot felul de defecte usor iritante atunci cand corelezi acest fapt cu banul platit pe ele.

Asteptarile mele rezervate sunt insa contrazise de aspectul si realizarea machetei. Nu avem acces la compartimentul motor insa putem contempla absolut orice element din interiorul habitaclului. Evident ca suntem ajutati de tipul constructiv al masinii dupa care s-a creat macheta, insa gradul de detaliere ridicat al elemnetelor interioare defineste acest model. Antena, telefonul mobil, centurile de siguranta, plasa de siguranta, farurile si proiectoarele, boxele JBL, sunt cateva din piesele fin conturate ce merita a fi amintite. Nu apar urme de lipici si toate piesele sunt bine aliniate. Ca la mai toate rasinile parte de dedesubt nu este detaliata, avind doar usor conturate cardanul si evacuarea.

Probabil ca numarul mare de piese din interior, ce iti atrag atentia, contribuie la impresia de lucru bine facut. As indrazni sa cataloghez acest model ca fiind cea mai buna reusita din rasina acelor de la Kyosho si chiar una din rasinile la scara 1/18 ce merita adaugate in colectie.

« Ultima Modificare: 10/22/19*, 15 de M3d1an »

Offline brcosminp

• Full Member
  • Mesaje postate: 1.327
Multumiri si felicitari pentru prezentare, poze excelente si lamuritoare, am inceput vanatoarea !  sal'tare

Offline mavrodin118

• **
  • Mesaje postate: 10.052
pozele sunt punct ochit - punct lovit, cum s-ar zice fac cât o mie de cuvinte;
detalii multe, bine conturate, de efect; mai puțin fericit reprezentate îmi par a fi ceasurile de la bord;
altfel, sunt fericit: modelul e (mult prea) nou, nu intră în aria mea de interes;
felicitări pentru prezentare!
”Dacă am realiza toți că nu trăim veșnic, am fi cu toții mai amabili. Sunt sigur.” (Juan Manuel Fangio, cvintuplu campion mondial)

Online adycoke2

• **
  • Mesaje postate: 2.188
  • Bonum vinum laetificat cor hominis!
fotografiile muncite prezinta absolut tot,nu lasa loc de interpretari.Macheta impecabila la exterior.

Offline malachi

• **
  • Mesaje postate: 1.306
  • Ne-am adunat aici ca sa fim mai multi
Una dintre putinele machete din rasina care merita achizitionata, in opinia mea, prin prisma nenumaratelor accesorii atasate. Felicitari pentru prezentare.

Online adycoke2

• **
  • Mesaje postate: 2.188
  • Bonum vinum laetificat cor hominis!
Domnul inginer Piulita voia sa-si exprime parerea pe acest subiect,din nu stiu ce motive si-a exprimat-o pe pm-ul meu,asa ca ,ii du o mana de ajutor.

Online M3d1an

• **
  • Mesaje postate: 1.070
  • Arriving somewhere, but not here...
    • Reflection in Scale
Pacat ca d-ul inginer nu si-a expus parerea in mod direct pe topic, ar fi fost mai fair.

Remarcile lui ar fi fost apreciate, venind de la un cunoscator din domeniul machetelor, insa stim cu totii ca nicio macheta la scara asta nu poate fi perfecta si personal apreciaz mai mult calitatile care le are in detrimentul minusurilor, iar la roverul asta as zice ca balanta inclina in favoarea detaliilor bine executate.

Pe de alta parte nu pot spune ca am o mare consideratie pentru un personaj care isi permite, fara sa ne cunoastem, sa ne ia peste picior pe noi pentru ca avem "cu ce ne juca...".

« Ultima Modificare: 10/24/19*, 13 de M3d1an »