Autor Subiect: Colectia de machete 1:43 ser6an  (Citit de 104449 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline ser6an

• Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 124
  • Gen: Bărbat
  • Entuziast
Colectia de machete 1:43 ser6an
« : 05/25/19*, 09 »
Mercedes-Benz L6600 Feuerwehr mit Drehleiter (1950) 1:43 Schuco

Offline adycoke2

• Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 2.005
  • Bonum vinum laetificat cor hominis!
Re: Colectia de machete 1:43 ser6an
« Răspuns #1 : 05/25/19*, 09 »
e o piesa deosebita,de pe vremea cand schuco isi dadea interes!!!

Offline ser6an

• Junior Member
  • **
  • Entuziast
« Răspuns #2 : 05/25/19*, 10 »
Multumesc, ai mare dreptate. Atentia pt detalii era la loc de cinste, pt multi fabricanti, chiar si IXO.
Ulterior, cum bine zicea si klauze, frumusetea paleste in detrimentul banilor.
De exemplu, unii aleg sa faca treaba la acelasi standard (Matrix), altii fac ce cred ei ca e mai rentabil (NEO/BoS, Premium Classixxs)
Nu ne ramane decat sa privim cu admiratie si nostalgie, vechile modele, precum cel de fata, exact cum ne uitam la pozele noastre
din tinerete, gandind: "- Ce vremuri, domnule…"

Offline andor88

• **
  • Mesaje postate: 719
  • Be a Voice not an Echo
« Răspuns #3 : 05/25/19*, 10 »
Lasă că și Matrix a luat-o pe urmele celorlalți, piese lipite strâmb, praf de rășină pe machete după ambalare, folosire de piese de plastic vezi aripioarele lui Ferrari 212 Inter "Bumblebee", nu mai e cazul să-i lăudăm, quality-check-ul lor a decăzut mult.
Heaven is where the police are British, the cooks are French, the mechanics are German, the lovers are Italian and it is all organized by the Swiss.

Hell is where the police are German, the cooks are English, the mechanics are French, the lovers are Swiss, and it is all organized by the Italians.

Offline ser6an

• Junior Member
  • **
  • Entuziast
« Răspuns #4 : 05/25/19*, 11 »
Ai dreptate si cu Matrix. Reformulez: unii fabricanti se straduiesc sa faca treaba cat mai buna, in raport cu pretul mare cerut.
Sau fac treaba buna doar pt vest. Si pt lumea a treia, majoritatea cu defecte. Am si eu un Matrix cu defect discret, ma fac ca nu-l vad.
De aceea, il privesc doar din spate, ca pe nevasta-mea  :)

Offline klauzephoto

• **
  • Mesaje postate: 1.679
  • The first 50 years of childhood are the hardest...
« Răspuns #5 : 05/25/19*, 11 »
la machetute nu cred ca se face diferentierea pentru est sau west, ultimul cuvant il are aici chinezul care le asambleaza si in functie de cat de fericit sau depresiv e in ziua respectiva, asa avem si noi toti modelele....mai depinde si de cum migreaza acesti montatori, se vede in produsul final cand au oameni noi care invata pe banii nostri si cand au oameni cu experienta. Proiectarea se face in tara de origine de oameni care stiu ce fac si care sint de multe ori fortati sa faca niste compromisuri ca sa nu creasca si mai mult costurile sau pur si simplu din considerente de tehnologie. Nu le iau apararea, ca daca se vrea se poate insa singurul mod in care pot fi sanctionati este sa nu le mai cumparam produsele, ceea ce ne e greu sa facem...pana una alta, matrix(care mi a dat si mie partea de m**e cu anumite modele) ramane alaturi de glm, kess si minichamps si poate schuco, producatorul care se uita si la ce ofera....cel putin mai atent decat altii (neo este no go for me de aproape doi ani)....
Do i kill myself...or do i kill them all?...

Offline ser6an

• Junior Member
  • **
  • Entuziast
« Răspuns #6 : 05/25/19*, 12 »
Claudiu, chestia cu mentalitatea e treaba grea. Am ajuns la concluzia ca mentalitatea unui popor e pe generatii, se schimba odata cu moartea acestora.
Daca ar fi gandit ca tine macar jumatate din romani, eram departe. Cred ca daca am fi avut in Romania, magazine speciale pt machete,
unde ai fi putut sa cumperi pe viu, un Matrix, ai fi putut sa-l refuzi sau, ma rog, sa-l boicotezi, si atunci cand mai multi ar fi facut asta,
cei de la CTC n-ar mai da drumul pe piata la cele cu defecte. Dar noi care cumparam din poze, platim inainte…, e greu

Offline klauzephoto

• **
« Răspuns #7 : 05/25/19*, 12 »
si sa nu uitam ca noi balcanicii le vrem asa pe cele mai bune la un pret de nimic daca se poate....

Offline adycoke2

• **
  • Mesaje postate: 2.005
  • Bonum vinum laetificat cor hominis!
« Răspuns #8 : 05/25/19*, 12 »
ce sa boicoteze Romania?este non existenta pe piata machetelor,asta ar putea s-o faca vestul,dar se pare ca pe ei nu i deranjeaza,deci treaba merge asa!!!

Offline ser6an

• Junior Member
  • **
  • Entuziast
« Răspuns #9 : 05/25/19*, 13 »
Sincer, cred ca nu-I deranjeaza pt ca la ei sunt machete fara defecte.
La noi, pasiunea noastra este una de nisa, care, desi, exista de ceva vreme,
nu suntem foarte multi, asa ca nu contam in economia jocului machetistic international.
Sa nu uitam chestia cu de Agostini - Masini de Legenda, care initial avea in proiectie 120 de numere,
dar s-a oprit la nr 84. Inca nu am ajuns la nivelul necesar. Ca la fotbal

Offline klauzephoto

• **
« Răspuns #10 : 05/25/19*, 13 »
la colectia de legenda din pacate a primat romanismul....au luat banii pe ele si au plecat cu ei ca administratorii de bloc....am conta daca nu am fi pe furat si....atat de romani....nu ca nu sintem la nivelul necesar, sintem nemernici si ni se tot duce vestea asa. cine sa ne mai aduca machete daca nu platim distribuitorul nici dupa ce incasam banii pe ele? cine?
« Ultima Modificare: 05/25/19*, 13 de klauzephoto »

Offline andor88

• **
  • Mesaje postate: 719
  • Be a Voice not an Echo
« Răspuns #11 : 05/25/19*, 13 »
Uite, niște producători care de mult timp țin un anumit standard la segmentul sub 100 de euro: Spark, Autocult și (poate) Kess și TSM. De la aceștia nu am luat niciodată plasă, machetele arată ireproșabil, ai o anumită așteptare care e satisfăcută de fiecare dată.
Heaven is where the police are British, the cooks are French, the mechanics are German, the lovers are Italian and it is all organized by the Swiss.

Hell is where the police are German, the cooks are English, the mechanics are French, the lovers are Swiss, and it is all organized by the Italians.

Offline ser6an

• Junior Member
  • **
  • Entuziast
« Răspuns #12 : 05/25/19*, 13 »
Si ar mai fi Esval.

Offline klauzephoto

• **
« Răspuns #13 : 05/25/19*, 14 »
uitasem de astia, intr adevar autocult si spark tin la eticheta foarte decent. Din pacate spark s a dus foarte mult, cam 95% spre modele de racing, ca sint ele le mans sau F1 sau diferite alte curse si asta ma departeaza de ei semnificativ....iar cele din urma...ei bine, spark nu are editiile limitate scrise pe postament, dar cand un spark s a epuizat este extrem de dificil sa il mai gasesti....Cu kess am o problema de asamblare enorma, nu am multe de la ei dar procentual mi au dat cele mai multe dude la faza asta....

Offline panait

• **
  • Mesaje postate: 2.338
  • Ne-am adunat aici ca sa fim mai multi
« Răspuns #14 : 05/25/19*, 14 »
Si ar mai fi Esval.

Esval ,un producator de machete care lucreaza cu mult simt de raspundere ,nu exista ceva sa nu imi placa de la ei ,nu am nimic in colectie , poate intr o zi   sal'tare