Autor Subiect: Constanța, Cupa Tomis la modelism, 14 august 2018  (Citit de 729 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Ionuț

• Senior Member
  • Mesaje postate: 3.888
Am profitat de o tură pe la mare pentru a-l cunoaște pe un coleg de-al nostru, Radu I., care combină în mod fericit colecționatul de machete diecast cu modelismul auto. Kitul realizat de el, un Fiat Mefistofele 1:12, va face obiectul unei recenzii pe site. Coincidență însă, în aceste zile tocmai are loc la Muzeul Marinei din Constanța expoziția-concurs Cupa Tomis la modelism, așa că am fost invitat la un tur de expoziție. Am avut privilegiul unui tur ghidat, cu multe detalii și explicații din partea organizatorilor, care vizau atât istoria modelelor reale cât și detaliile tehnice de realizare a machetelor. Una peste alta, am văzut o grămadă de chestii interesante, îmi pare rău că, luat de val, am uitat să pozez și sala navomodelelor. Oricum, expoziția este deschisă până pe 18, care aveți drum și timp, chiar merită un ocol. Eu am stat vreo 3-4 ore pe acolo și mi s-a părut puțin. Iar atmosfera a fost excelentă, parcă aș fi fost la o reîntâlnire cu vechi prieteni, deși abia ne cunoscusem. Adevărul e că noi, ăștia obsedați de tot felul de mașinuțe, avioane, tănculețe, vaporașe etc. Putem sta de vorbă ore întregi (la subiect) fără să ne plictisim.
Pe de altă parte, ne-am lăudat și noi cu macheta noastră itinerantă (că atât aveam la mine), le-am povestit despre ce e vorba, așa că m-au lăsat să o integrez puțin în expoziție pentru câteva poze. La sfârșit am făcut și poze de grup, cu tot cu Renault-ul 8 Solido, păcat că m-am zăpăcit și n-am luat o semnătură măcar de la Radu, care este membru aici, din câte am înțeles. Apropo, Radu, dă-ne și nouă un semn, că nu-ți știu nickname-ul.

PS pe unde vedeți CMC-uri, sunt tot lucrările lui Radu. Adevărul e că trebuie să ai ceva curaj să te năpustești cu aerograful pe un Alfa 8C Le Mans.

« Ultima Modificare: 08/16/18*, 11 de Ionut »

Offline Bodybag

• Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 25
  • Gen: Bărbat
  • membru al comunitatii Miniauto
Re: Constanța, Cupa Tomis la modelism, 14 august 2018
« Răspuns #1 : 08/16/18*, 12 »
Multumim mult de vizita si pentru recenzia frumoasa. Imi pare rau ca nu am putut sta mai mult la povesti dar sper sa se concretizeze intalnirea voastra din septembrie si sa fiu si eu prezent!

Offline ksm

• Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 6.316
Re: Constanța, Cupa Tomis la modelism, 14 august 2018
« Răspuns #2 : 08/18/18*, 23 »
Senzaționale cadre!
cumpar masinute cu cheita