Autor Subiect: Buget pentru colectionat (machete)  (Citit de 702 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline cristiSRX

• Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 100
Buget pentru colectionat (machete)
« : 07/03/18*, 16 »
Inainte sa deschid acest subiect am dat un search inainte... si mai era unul asemanator de prin 2008.
Dar lucrurile s-au cam schimbat de acum 10 ani si am zis sa fie o discutie mai proaspata.

Avand in vedere ca in materie de machete, acum exista o varietate mult mai mare fata de 2008 referitor la producatori, metode de achizitie, site-uri dedicate, eBay mult mai accesibil in Romania, preturi, etc. urmeaza intrebarea:

Ce buget alocati lunar pentru acest hobby?

si de aici derivatele: Sau e un buget flexibil? Sau e in functie modelul gasit? Sau e in functie de numarul de machete/luna?

Online bachus_21

• Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 552
  • Gen: Bărbat
Re: Buget pentru colectionat (machete)
« Răspuns #1 : 07/03/18*, 19 »
Ești de la ANAF? :police:

Offline klauzephoto

• Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 1.689
  • The first 50 years of childhood are the hardest...
« Răspuns #2 : 07/03/18*, 20 »
eu nu mai am buget si ce am le am primit cadou.

Do i kill myself...or do i kill them all?...

Offline cristiSRX

• Junior Member
  • **
« Răspuns #3 : 07/03/18*, 21 »
Nu credeam ca e un subiect "deranjant" ... dar dupa raspunsurile voastre la caterinca, am inteles ca aveti probleme.

Eram doar curios cat aloca un colectionar din Romania pentru acest hobby sau la cate machete se limiteaza pe luna.

Eu personal am observat ca nu mai iau parte la fel de multe activitati (excursii, curse, concerte) si incerc sa temperez aceasta "boala" cumva :)

Offline klauzephoto

• **
« Răspuns #4 : 07/03/18*, 21 »
este un subiect sensibil, mai ales dupa ce unii membri au venit cu intrebari despre sursele de venit ale unora care se spargeau in machete scumpe.....de atunci, daca ati observat, machetele nu se mai arata, discutiile nu se mai intind prea mult pe partea asta....se sta si se priveste.....
L.E. uite, spune ne tu intai cat castigi pe luna si cat din asta dai pe machete.....
« Ultima Modificare: 07/03/18*, 21 de klauzephoto »

Offline cristiSRX

• Junior Member
  • **
« Răspuns #5 : 07/03/18*, 21 »
Asta am observat si eu ca e mai liniste un pic pe forum...

90% din achizitii le fac de pe eBay si inainte sa mai adaug o macheta la colectie urmaresc "Sold items" sa vad la ce preturi s-au vandut machetele respective.
....iar unele preturi chiar ma fac sa-mi impun un buget sau sa ma limitez intr-un fel.

E clar ca bugetele unuia din Romania nu se compara cu celor din tarile de vest sau state.
Si oricum nu ma priveste si nici nu ma intereseaza sursele altuia de venit. Alta era intentia intrebarii.

Pana la urma urmei, e un forum de machete.. si comentam asupra machetelor si nu a colectionarului.

Offline cristiSRX

• Junior Member
  • **
« Răspuns #6 : 07/03/18*, 21 »
L.E. uite, spune ne tu intai cat castigi pe luna si cat din asta dai pe machete.....

Cum spuneam mai sus, nu ma intereseaza veniturile.

Eu incerc sa-mi tin bugetul lunar undeva pe la 700 lei ... si sare catre 1000 daca sunt "oferte". Asta insemnand cam 1-2 machete pe luna (poate 3 in caz de oferta).

Offline cosmic

• **
  • Mesaje postate: 1.481
« Răspuns #7 : 07/03/18*, 21 »
Klauze ti-a pus tie intrebarea pe care ai pus-o tu celorlalti si chiar tu nu ai raspuns la ea :)...De obicei cand incepi o discutie asigura-te tu ca esti pregatit sa raspunzi la intrebare :D Cum poti cere celorlalti raspunsuri sincere cand tu nu le ai pregatite? :D
Cat despre machetele scumpe asta e cu dus si intors...Eu unul nu mai strang aproape deloc machete si nu am niciun buget lunar pentru asa ceva. Datorita preturilor de acum majoritatea modelelor pe care le-am cumparat in ultima vreme au fost cu banii de pe machetele stranse cu multa vreme in urma...

Offline klauzephoto

• **
« Răspuns #8 : 07/03/18*, 22 »
..cred ca daca cineva dorea sa spuna asta o spunea deja....hai mai bine sa promovam topicuri mai domoale asa...masini rosii.....masini de curse....se pot face multe daca exista interes....
« Ultima Modificare: 07/03/18*, 22 de klauzephoto »

Offline malachi

• **
  • Mesaje postate: 1.201
  • Ne-am adunat aici ca sa fim mai multi
« Răspuns #9 : 07/03/18*, 22 »
Un subiect interesant, şi în postul iniţial nu se spune nimic despre cât câştigă fiecare, ci de cât alocă pentru machete. Nu cred că există prea mulţi colecţionari disciplinaţi care îşi propun un buget şi se ţin de el. Eu cel puţin am luat şi am luat şi am luat până când am început să nu mai fac faţă notei de plată, şi asta mi-a ştirbit puţin din plăcerea de a colecţiona. Foloseam ca scuză că machetele dorite se vor scumpi sau nu se vor mai găsi (ceea ce s-a şi întâmplat cu Alfa Romeo 33, Porsche Ferdinand etc), dar la un moment dat nu mai faci faţă. Am început să cochetez cu gândul de a vinde câteva piese mai grele şi de a-mi reveni puţin financiar, dar nu sunt pregătit încă de acest pas.

Online adycoke2

• **
  • Mesaje postate: 2.026
  • Bonum vinum laetificat cor hominis!
« Răspuns #10 : 07/03/18*, 22 »
eu il felicit cel care este cumpatat si reuseste sa tina un echilibru intre viata de zi cu zi si mania colectionatului :) .EU am multe hibe in sensul asta  :/()?!?

Offline panait

• **
  • Mesaje postate: 2.352
  • Ne-am adunat aici ca sa fim mai multi
« Răspuns #11 : 07/03/18*, 23 »
Cumpar cand imi place ceva  .......... intr o luna pot lua 6,7  etc ,alta data poate nu iau nimic o luna ,in functie de ce modele clasice gasesc la un pret bun
Nu am un buget sigur pentru asta , intotdeauna am incercat sa ma descurc fara sa ma ating de salariu , important e ca reusesc fara sa creez discutii cu pasiunea mea        sal'tare
« Ultima Modificare: 07/03/18*, 23 de panait »

Offline Ionuț

• Senior Member
  • Mesaje postate: 3.769
« Răspuns #12 : 07/04/18*, 12 »
eu il felicit cel care este cumpatat si reuseste sa tina un echilibru intre viata de zi cu zi si mania colectionatului :)

Mulțumesc! În ultima vreme, costă mai mult miniauto decât machetele

Offline cristiSRX

• Junior Member
  • **
« Răspuns #13 : 07/04/18*, 13 »
... important e ca reusesc fara sa creez discutii cu pasiunea mea

cred ca aici multi dintre noi avem probleme :))

Offline klauzephoto

• **
« Răspuns #14 : 07/04/18*, 14 »
mai ales cei care si au pierdut cojones pe drum....