Autor Subiect: Dl. Dilo vs. colecţionarii de 1:43  (Citit de 317281 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline brcosminp

• Full Member
  • Mesaje postate: 1.315
  • Gen: Bărbat
Re: Dl. Dilo vs. colecţionarii de 1:43
« Răspuns #75 : 02/01/18*, 20 »
Propun sa incheiem aici acest subiect. sal'tare
all_rite good point ! sal'tare  nu de alta dar ne trezim cu amenzi de trafic  ;D

Offline Gabriel.

• Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 270
« Răspuns #76 : 02/01/18*, 20 »
Ionut, Dilo, puneti in regulamentul topicului "Ce ai cumparat azi?"
-Modelul
-Fabricantul
-Scara
-si.........POZE PERSONALE...!!!!!!

Cui nu ii convine sa nu mai posteze in topicul respectiv!

Offline klauzephoto

• **
  • Mesaje postate: 1.499
  • The first 50 years of childhood are the hardest...
« Răspuns #77 : 02/01/18*, 20 »
bai....de cand am fost si eu la butoane pe aici, stiu un lucru: mai gresesti, dar cand e sa admiti sau sa motivezi, e foarte greu. cam ce ar putea sa spuna?.....m-a luat valul si am dat pe public ce gandesc? m-ai enervat si am vrut sa ti-o dau unde te doare? de-al dracu?....atitudinea vizavi de toata situatia, pe mine m-a lamurit ca desi a sarit calul, nu o sa recunoasca in vecii vecilor....nu e genul....de aia am lasat-o unde a cazut si asta este...problema reala este daca se repeta pe viitor aceasta atitudine...eu zic sa o lasi si tu asa (stii ca nu sint recunoscut pentru varianta de liniste si consens) si crede-ma ca este singura solutie sa nu o ducem in stilul asta inca o saptamana doua trei....topicul in sine nu cred ca denumeste corect situatia si cred ca s-a cam spus tot ce era de spus.
Manifest si aici impotriva stergerii de postari ci mai degraba inspre mutarea lor intr-un topic inchis, separat, unde toata lumea poate sa citeasca cat de idioti sint unii sau cata dreptate a avut la un moment dat unul sau altul....daca nu se stergeau cele de pe vremea cand a plecat remus si compania, se putea vedea astazi cat de stupid si copilaresc a fost motivul acelei scindari.....niste bancuri cu directie....niste spirite inflamate....p@#$a ma-sii.....e aiurea....
Do i kill myself...or do i kill them all?...

Offline brcosminp

• Full Member
  • Mesaje postate: 1.315
« Răspuns #78 : 02/01/18*, 21 »
-Modelul
-Fabricantul
-Scara

pai taie tot entuziasmul dat de emotia momentului ... care ar mai fi sensul topicului ?

Offline adycoke2

• **
  • Mesaje postate: 2.167
  • Bonum vinum laetificat cor hominis!
« Răspuns #79 : 02/01/18*, 21 »
e o aiureala,constrangerea nu aduce nimic bun,cine are placerea sa puna detalii despre macheta ok, cine nu ,asta e,nu trebuie sa fie obligatoriu,chiar si asa poate fi intrebat si nu cred ca va refuza cineva sa raspunda,plus de-asta ,uneori ,din graba ,poti uita sa atasezi anumite detalii....raman la parerea ca am ajuns prea departe pt o fotografie...

Offline malachi

• **
  • Mesaje postate: 1.289
  • Ne-am adunat aici ca sa fim mai multi
« Răspuns #80 : 02/01/18*, 21 »
Man, pe mine nu a trebuit niciun regulament să mă oblige, de la început am pus aceste informaţii, mai puţin scara, suntem destul de puţini aici şi cam ştim ce scară colecţionează fiecare. Dar, aşa cum nu mă pricep eu la 1:43 şi nu ştiu dacă e Neo sau Spark sau ce variaţiune de Porsche, la fel poate nu ştiu nici alţii ce mişcă la 1:18 şi dacă e Charger sau Challenger.

Offline Ionuț

• Senior Member
  • Mesaje postate: 3.881
« Răspuns #81 : 02/02/18*, 06 »
Eu ziceam doar de info (scară, model, producător etc), nu de poză personală. De exemplu, mie nu-mi place să folosesc pozele altora, dar pot să înțeleg că unii sunt nerăbdători să se laude mai repede, înainte ca macheta să le sosească. Şi da, o păstrăm ca sugestie, nu ca obligație.

Şi (iar) are dreptate Răzvan, Adycoke, nu îmi răstălmăci afirmațiile, te rog. Încă sunt avariat şi nu vreau să port discuții în contradictoriu cu nimeni.

Offline kta_87

• **
  • Mesaje postate: 1.968
    • automodels.ro
« Răspuns #82 : 02/02/18*, 11 »
Dar care ar fi rostul sa pui la acel topic scare model producator, pret etc.?
Ideea lui este sa prezinti ce ai cumparat, iar ulterior sa prezinti modelul pe topicul propriu cu toate aceste detalii. Asa ar fi logic, nu?!
In cazul in care un user este curios de scara, model, pret cum au fost nenumarate cazuri, poate sa trimita un mesaj privat, sa intrebe inclusiv pretul, locul de unde a fost achizitionat etc.
Spre exemplu eu am raspuns la toate mesajele private indicand toate aceste detalii userilor curiosi!
Multi din cei prezenti pot confirma acest lucru!  sal'tare
......

Offline cornel_ct

• Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 419
« Răspuns #83 : 02/02/18*, 17 »
..................

1. Pai nu se pune problema daca ii convine sau nu, dar daca tot ii face poze o prezinta direct in topicul propiu, iar in topicul "Ce ai cumparat azi?" nu se mai justifica prezentarea. In acest caz nu se mai justifica topicul "Ce ai cumparat azi?" Logic?
Nu vad care este problema ca cineva sa-si impartaseasca bucuria cumpararii unei machete, folosind poza altcuiva, pana la intrarea in posesia ei.
2. In cazul acesta topicul ar trebui sa se numeasca "Ce ai cumparat in trecut?" deoarece dureaza pana iti ajunge, pana ai chef/timp sa o pozezi etc.

Offline adycoke2

• **
  • Mesaje postate: 2.167
  • Bonum vinum laetificat cor hominis!
« Răspuns #84 : 02/02/18*, 18 »
nevermind...
« Ultima Modificare: 02/02/18*, 18 de adycoke2 »

Offline malachi

• **
  • Mesaje postate: 1.289
« Răspuns #85 : 02/02/18*, 20 »
Am impresia că ideea multora despre prezentare este să faci repede o poză cu telefonul, să scrii producătorul, tipul şi scara şi gata, ai prezentarea. Dacă e aşa eu nu mai spun nimic, avem diferenţe de opinie ireconciliabile. Măcar o rafală acolo, ceva mai consistent ;D.

Offline Ionuț

• Senior Member
« Răspuns #86 : 02/02/18*, 21 »
Dar care ar fi rostul sa pui la acel topic scare model producator, pret etc.?
Ideea lui este sa prezinti ce ai cumparat, iar ulterior sa prezinti modelul pe topicul propriu cu toate aceste detalii. Asa ar fi logic, nu?!
In cazul in care un user este curios de scara, model, pret cum au fost nenumarate cazuri, poate sa trimita un mesaj privat, sa intrebe inclusiv pretul, locul de unde a fost achizitionat etc.
Spre exemplu eu am raspuns la toate mesajele private indicand toate aceste detalii userilor curiosi!
Multi din cei prezenti pot confirma acest lucru!  sal'tare

Văd că am ajuns la teoria chibritului. Dar să detaliem:

Rostul se cheamă bun simț. Colegialitate. Motivată de apartenența la un forum, la o comunitate. Asta e și esența forumului online, să se poarte discuții publice (utile, nu inutile), pe care să le poată vedea și alții și să poată obține ceva informații din ele. Informațiile trimise prin mesaje private nu sunt deloc utile comunității ci strict celor doi care le schimbă între ei. De-aia s-au și inventat media, internetul, ca să afle cât mai mulți de niște chestii.

Cum ar fi ca la știrile de seară să apară Prelipceanu, sau cine mai e pe la TV, și să-ți zică: avem știrile. Dacă ești curios, dă-mi un mesaj în privat și îți spun ce mai e nou?

Sigur, e un exemplu împins la extrem, dar am impresia că unii își imaginează că așa trebuie să meargă lucrurile. Cât mai criptic și mai enigmatic în privința persoanei sau a acțiunii lor, că poate astfel devin mai interesanți sau mai populari. Nu, nu devin. Pot cel mult să devină mai enervanți.

Logica asta încâlcită în care eu vă arăt ce mi-am luat dar nu spun ce e, ca să aștept să mă întrebați voi după aia, mă depășește.

Offline bezz

• Fool member
  • **
  • Mesaje postate: 2.153
« Răspuns #87 : 02/02/18*, 21 »
Se poate face oricând un topic 'ghici ce mi-am cumpărat azi', fara detalii suplimentare, pentru cei misterioși.

Offline Ionuț

• Senior Member
« Răspuns #88 : 02/02/18*, 21 »
Bună asta.