Autor Subiect: colectia mea - klauze  (Citit de 36015 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline adrianvasi

• Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 594
  • Gen: Bărbat
  • Vizitator
    • Golf Family Diecast
Re: colectia mea - klauze
« Răspuns #15 : 01/25/17*, 21 »
Cum ai realizat vopsirea kit-urilor, aerograf?

Offline klauzephoto

• Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 1.499
  • The first 50 years of childhood are the hardest...
« Răspuns #16 : 01/25/17*, 21 »
da, asta puteam sa fac cu pozele deja existente, dar m-am gandit ca e altceva o filmare efectiva a machetei pe un stand rotativ...de aia am si inceput cu machetele mai entry level, ca sa imi setez parametri. inca mai vanez solutia ideala...
Do i kill myself...or do i kill them all?...

Offline klauzephoto

• **
« Răspuns #17 : 01/25/17*, 21 »
Cum ai realizat vopsirea kit-urilor, aerograf?
da, folosesc aerograful si sanatoasele vopsele email....

Offline klauzephoto

• **
« Răspuns #18 : 01/25/17*, 21 »
ferrari 328 GTS - FDR white metal kit, de asemena o comanda terminata de curand.

https://www.youtube.com/watch?v=hU8rde8YM4w

Offline Wheels

• Full Member
  • Mesaje postate: 1.790
« Răspuns #19 : 01/25/17*, 23 »
  Misto muzica, filmuletul e cam plictisitor, tot astepti sa se intample ceva inedit si... nimic, se termina brusc.

Offline klauzephoto

• **
« Răspuns #20 : 01/25/17*, 23 »
ma scuzati, pe viitor am sa le fac sa danseze ...

Offline Wheels

• Full Member
  • Mesaje postate: 1.790
« Răspuns #21 : 01/25/17*, 23 »
  N-am spus-o cu rautate, mi se pare ca dureaza prea mult pentru ceea ce ofera. Momentan prefer fotografiile tale, care sunt la ani lumina distanta de aceste filmulete.

Offline johann.nunweiller

• **
  • Mesaje postate: 20.484
« Răspuns #22 : 01/26/17*, 11 »
Poate vei incerca sa faci un filmulet alcatuit din mai multe filmulete, unul exterior iar altul interior.
Este de laudat ca incerci sa dai o nota dinamica prezentarilor.

Offline AdyAero

• **
  • Mesaje postate: 3.347
  • 1:72
« Răspuns #23 : 01/26/17*, 11 »
Referitor la stopurile de la Aston Martin, nu stiu cum sunt date in kit stopurile dar ai putea sa aplici o alta metoda.
Folie de plastic transparenta mai groasa (un ambalaj sau o carcasa de CD, vopsita pe interior cu vopsea metalizata. Daca nu ai metalizata amesteci putin auriu de soba cu o picatura de vopsea email, ar trebui sa se amestece. Separatia intre partile albe, portocalii si rosii o faci zgariind plasticul pe interior si vopsind santul cu negru sau argintiu.
Ai mai multe avantaje: stopul capata profunzime, vopseaua fiind pe interior pare uniforma, plasticul luceste mai bine. Trebuie grija cu ce le lipesti pe pozitie, iti recomand aracet pentru inceput.
Pentru piese de Ferrari porisa cumperi din colectia de a aparut la noi cu 5-10 lei si le faci donatoare de piese (motor, volan, scaune, bord).
Stopurile rotunde de Ferrari (portocaliu/rosu) le mai poti face din ambalaj de Tic-tac rosu/portocaliu vopsit cu argintiu pe interior.
Bafta, te invidiez ca ai atata timp sa lucrezi la machete!

Offline klauzephoto

• **
« Răspuns #24 : 01/26/17*, 12 »
Poate vei incerca sa faci un filmulet alcatuit din mai multe filmulete, unul exterior iar altul interior.
Este de laudat ca incerci sa dai o nota dinamica prezentarilor.

merci, incerc...deocamdata ar trebui se pare sa invat editare sa lipesc filmarile.
Referitor la stopurile de la Aston Martin, nu stiu cum sunt date in kit stopurile dar ai putea sa aplici o alta metoda.
Folie de plastic transparenta mai groasa (un ambalaj sau o carcasa de CD, vopsita pe interior cu vopsea metalizata. Daca nu ai metalizata amesteci putin auriu de soba cu o picatura de vopsea email, ar trebui sa se amestece. Separatia intre partile albe, portocalii si rosii o faci zgariind plasticul pe interior si vopsind santul cu negru sau argintiu.
Ai mai multe avantaje: stopul capata profunzime, vopseaua fiind pe interior pare uniforma, plasticul luceste mai bine. Trebuie grija cu ce le lipesti pe pozitie, iti recomand aracet pentru inceput.
Pentru piese de Ferrari porisa cumperi din colectia de a aparut la noi cu 5-10 lei si le faci donatoare de piese (motor, volan, scaune, bord).
Stopurile rotunde de Ferrari (portocaliu/rosu) le mai poti face din ambalaj de Tic-tac rosu/portocaliu vopsit cu argintiu pe interior.
Bafta, te invidiez ca ai atata timp sa lucrezi la machete!

foarte interesant ce spui, am sa le incerc la urmatorul kit, va mai veni un aston martin din acela (ale carui stopuri din kit sint mai mici decat lacasul lor si a trebuit sa le construiesc de la zero...de data asta din teracota, ca nu am avut altceva la indemana).
la ferrari, am pus ce a venit in kit, desi daca voiam sa ma distrez puteam sa le reconstruiesc cum zici tu. Pentru profunzime, am ales la maranello o folie autoadeziva argintiu-oglinda pusa in lacasul stopului si stopul vopsit cu rosu pe interior. Le lipesc cu contacta de la revell, aracetul nu m-a multumit in trecut pe la diorame.
multumesc de incurajari si trebuie sa precizez totusi ca sint realizate pe parcursul a 4-5 luni....cate putin cand mai prindeam cate o ora-doua... ;)

Offline klauzephoto

• **
« Răspuns #25 : 01/27/17*, 22 »
.
« Ultima Modificare: 12/21/17*, 11 de klauzephoto »

Offline johann.nunweiller

• **
  • Mesaje postate: 20.484
« Răspuns #26 : 01/27/17*, 22 »
se poate inchide, multumesc de gazduire.
Sper sa te razgandesti ;)

Online adycoke2

• **
  • Mesaje postate: 2.063
  • Bonum vinum laetificat cor hominis!
« Răspuns #27 : 01/27/17*, 22 »
nu se razgandeste ,din pacate, caci a sosit marele Oleco si atelierul sau de jumatati de tramvaie si proiecte incepute secolul trecut aflate tot in stadiul de poze facute in autocad de vreun preten,acest Fuego al machetelor,cum spuneam,cu milioane si miliarde de vizualizari worldwide!!

Offline klauzephoto

• **
« Răspuns #28 : 01/27/17*, 22 »
o spun si public daca e cazul....am plecat de pe automodele pentru ca era invadat la propriu de oleco....in 2 saptamani este aici....nu pot prezenta pe acelasi forum cu acest user....imi pare rau, dar goana lui nebuna dupa postari, felul in care umple efectiv indexul primei pagini de trebuie sa cauti in meniu dupa ceva anume, raspunsurile lui inteligente si felul in care intelege sa fie intr-o comunitate nu se pupa cu ce cred eu ca trebuie sa fie un forum. Nimeni nu il restrictioneaza, nimeni nu zice nimic, asta este, eu aleg sa raman pe topicul meu de vanzari si atat. Am incercat, dar din pacate personajul imi jigneste inteligenta si nu pot avea aceeasi activitate cu el pe un forum.
cum spuneam, se poate inchide, revin cu drag dupa ce fenomenul oleco ia sfarsit.

Offline brcosminp

• Full Member
  • Mesaje postate: 1.302
« Răspuns #29 : 01/28/17*, 01 »
esti culmea, chiar urmaream cu interes dezvoltarea subiectului, mi-a placut tare mult ideea de prezentare video si incercarile colegilor chiar daca sunt in stadiul de incercari, m-ai atatat sa-mi comand stand rotativ, sa ma joc cu profunzimea de camp si pleci .... c'mon, de data asta chiar sunt unul din foloweri ... nu, nu, de data asta nu pleci de capul tau, ai lansat un subiect interesant, stay on it !
« Ultima Modificare: 01/28/17*, 01 de brcosminp »