Autor Subiect: RASTAR Die Cast  (Citit de 1830 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline iustinic

• Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 273
  • Gen: Bărbat
  • Ne-am adunat aici ca sa fim mai multi
RASTAR Die Cast
« : 04/15/15*, 10 »
Recent am gasit la magazinele Noriel niste machete 1:42 si 1:24 facute de Rastar. Nu am auzit de ei asa ca m-am documentat. Fac modele die-cast pentru marci precum Mercedes - BMW, pentru care au licenta, respectiv mini si altele.

aici am postat link-ul catre site-ul lor de prezentare.

http://www.rastar.hk/rc.html

Offline iustinic

• Junior Member
  • **
Re: RASTAR Die Cast
« Răspuns #1 : 04/15/15*, 10 »
Costul unei machete este in jur de 14 Ron si machetele in sine sunt deasupra Bburago, calitativ vorbind si usor sub nivelul Cararama. Eu zic ca, ca si pret calitate, sunt foarte ok.

Offline ekofresh

• Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 1.327
« Răspuns #2 : 04/15/15*, 11 »
Sunt jucării, nu le poți numi machete la 14lei. Ideea e sa nu ajungi sa ai vreo suta de Rastar la 14lei si sa le prețuiești intr-o vitrina.
« Ultima Modificare: 04/15/15*, 11 de ekofresh »

Offline iustinic

• Junior Member
  • **
« Răspuns #3 : 04/15/15*, 11 »
Am cumparat Cararama la 12 RON cu detalii foarte frumoase si nu sunt jucarii. Am vazut macheta SUV Land Rover facuta de Rastar foarte detaliata. Fiecare cum apreciaza si in functie de finantele care le are.  Eu unul imi permit sa cumpar Shuco, Eligor, etc.. doar daca le gasesc la reduceri. Am deschis topicul si pentru cei mai modesti care prefera un model si sa-l poate avea si vedea nu doar in poze.

Offline andor88

• **
  • Mesaje postate: 744
  • Be a Voice not an Echo
« Răspuns #4 : 04/15/15*, 12 »
Asta e o tematică care a stârnit întotdeauna polemici aprinse. Faptul că îţi iei modele ieftine nu te face mai puţin colecţionar, până la urmă contează satisfacţia de care ai parte. Dar pune tu o machetă Minichamps lângă o Cararama  echivalentă (pe gama Porsche, de exemplu 904) şi vei vedea că ceea ce consideri detalii frumose sunt nişte grosolănii. Ideea sugerată de colegul ekofresh era, că, cu banii de pe zece chestii din astea îţi poţi lua o machetă detaliată, pe care nimeni nu o va persifla ca jucărie, idee la care subscriu şi eu, chiar dacă "apetitul" pentru colecţionat mi-a fost deschis de Matchbox şi Bburago.
Heaven is where the police are British, the cooks are French, the mechanics are German, the lovers are Italian and it is all organized by the Swiss.

Hell is where the police are German, the cooks are English, the mechanics are French, the lovers are Swiss, and it is all organized by the Italians.

Offline ekofresh

• **
  • Mesaje postate: 1.327
« Răspuns #5 : 04/15/15*, 12 »
Nu stiu, poate ai dreptate dar vad altfel. Decat 4 Rastar, mai bine un Schuco redus, nu cred ca scopul este numarul machetelor. Cumpara modele care iti plac, nu cauta doar pretul pentru ca nu vei pretui cantitatea.

Offline iustinic

• Junior Member
  • **
« Răspuns #6 : 04/15/15*, 12 »
Nu contest si aveti foarte mare dreptate. Nu se vor compara niciodata machetele facute de companii consacrate in domeniu, cu Hongwell, MotorMax etc, dar daca iti place un model si vrei sa-l ai si nu iti permiti in viitorul apropiat, sau poate niciodata daca un model la scara 1:43 la reducere costa peste 50 de euro, atunci ca o alternativa ar fi asta.

Offline Stefan

• IERTAND, TE IERTI PE TINE
  • Super-Hero Member
  • Mesaje postate: 14.150
  • Sa nu dispretuiesti ce nu intelegi.
    • Miniauto
« Răspuns #7 : 07/27/15*, 19 »
Le-am vazut si eu, la Noriel Vulcan

Arata foarte bine, probabil ca tehnologia jucariilor a facut un salt mare si a ajuns din urma standardele machetelor  :)

NU as regreta deloc daca as avea un BMW I8 sau un LaFerrari de la ei, langa celelalte machete, pana apar cele "adevarate" ;)

Ne-am  adunat  aici  ca  sa fim  mai  multi:  Forum  Miniauto
Cumpar cu prioritate: VW T1, Matiz, , dricuri, super- si hypercars

Offline Dilo

• BAD MOTHER FUCKER
  • Senior Member
  • Mesaje postate: 4.854

Offline ksm

• **
  • Mesaje postate: 6.328
« Răspuns #9 : 09/15/15*, 20 »
mie nu-mi fac deloc cu ochiul..
cumpar masinute cu cheita

Offline NoMad

• **
  • Mesaje postate: 986
  • colectiile fac viata frumoasa :)
    • http://nomadcars.wordpress.com/
« Răspuns #10 : 09/15/15*, 20 »
Le cumpar pentru cutii. Cutiile sunt chiar de calitate! Masinutele, la final de an, in plasuta, donatie pentru centrele de plasament! Eu asa am procedat. Toata lumea multumita!
O experienţă vizuală plăcută :) pe http://nomadcars.wordpress.com/