Autor Subiect: materiale din care sunt confecționate machetele - opinii  (Citit de 6492 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Ionuț

• Senior Member
  • Mesaje postate: 3.813
De când cu rășinile astea la care nu se deschide nimic și nici roțile nu virează, am impresia că m-am apucat de colecționat modele la 1/43, doar că puțin mai mari.

Arată bine, ce-i drept, și aș mai vrea câteva până să închid capitolul rășini.

klauze

• Vizitator
tocmai acum cand ia avant segmentul rasini?

Offline mavrodin118

• colecționar machete auto
  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 9.572
  • Gen: Bărbat
tocmai acum cand ia avant segmentul rasini?

mai bine zis când devine dominant; cu excepția s2 de la minichamps și alfa și 57s de la cmc (e drept, multiplicate în ț variante: argintii, cu sclipici, cu accesorii pentru concurs etc.) tot ce a apărut în ultima vreme, relevant la scara 1:18, e din rășină;
din păcate, bos nu se străduiește prea mult la detalii; din ce văd mai sus, calitativ, avem de a face cu un nou eldorado 67, cu bord bloc (o piesă, maximum două piese mari și late) și exterior fără prea multe finețuri; noroc cu aspectul general dat de liniile specifice modelelor americane (deși și aici diplomat-ul cam are o hibă: pare o replică palidă, sau în tot cazul forțată, a acestora);
iar în privința banilor: mie unul, îmi pare mult mai bine realizat nsu ro80 de la minichamps, care costă cu puțin peste jumătate din prețul unui bos -

Offline Ionuț

• Senior Member
Diplomat-ul îmi pare o replică nu mai palidă, ci mai rafinată a modelelor americane. NSU-ul e din plastic, nu-i așa?

Cât despre rășini și avântul lor, rămâne cum am stabilit: e mult mai ușor să lansezi modele de rășină, de-aia Minichamps sau BoS au scos modele pe bandă rulantă în ultima vreme. AutoArt, CMC, Norev, Kyosho rămân în continuare la zamac, dar scot mult mai rar modele noi (clasice, cel puțin).

Offtopic: trebuie să deschidem un subiect separat despre soarta diecast-ului chinezesc - trecut, prezent și viitor - îmi aduc aminte de vremurile când un AA costa 80 de euro și un CMC 200 și erau pe MA oameni care se plângeau că-s scumpe.

Offline mavrodin118

• **
Diplomat-ul îmi pare o replică nu mai palidă, ci mai rafinată a modelelor americane.

no way!  ;D

Offline Wheels

• Full Member
  • Mesaje postate: 1.797
  Foarte enervant la modelele clasice (care au ornamente cromate) realizate din rasina este combinatia de piese cromate (bare, grila) cu cele doar vopsite cu argintiu. La acest model nu este atat de evident acest aspect, poate si datorita culorii alese, dar la Cadillac-ul negru de la Bos ornamentul de pe prag arata ca si cum ar fi fost vopsit la orele de lucru manual.
  Intr-adevar, un 1/43 mai mare si cu acelasi numar de piese componente. Daca la 1/43 poti trece cu vederea realizarea nu tocmai fericita a anumitor detalii, la 1/18 e ceva mai greu dar nu imposibil.

Offline mavrodin118

• **
vopseaua urmează conturul liniei ieșite în relief; adică, mai întâi de toate, matrița e de rahat -

klauze

• Vizitator
mavrodine...mai bine ieseai cu eldorado ala la 143...

Offline Wheels

• Full Member
...matrița e de rahat -
Fac nemtii lucruri de rahat? Incredibil...

Offline mavrodin118

• **
da, chiar ei:

Offline DannySS

• "Don't fight a battle if you don't gain anything by winning"- Erwin Rommel
  • **
  • Mesaje postate: 5.549
  • I'm not perfect but I'm LIMITED EDITION ;-)
Fac nemtii lucruri de rahat? Incredibil...
  afro.gif
1:24- American Dream Cars

Offline Ionuț

• Senior Member
BoS sunt făcute în Germania?

Offline Wheels

• Full Member
  Levi s sunt facuti in SUA?

klauze

• Vizitator
nu, dar ambele sint proiectate de firma mama.

Offline Ionuț

• Senior Member
Bine, așa sunt o grămadă de machete proiectate în Germania (CMC, AutoArt). Întrebarea mea nu era fără sens, pe machetă nu scrie unde este produsă.