Autor Subiect: Producatori, Modele, Preturi ... discutii  (Citit de 40126 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline AdyAero

• Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 3.347
  • Gen: Bărbat
  • 1:72
Re: Producatori, Modele, Preturi ... discutii
« Răspuns #705 : 10/06/15*, 14 »
Suntde obicei la fel ca cele din supermarket-uri.
A-propos de Hotwheels, cine doreste editii "speciale" gaseste in Auchan Crangasi (si probabil si altele) serii Batman, James Bond, Fast and Furious. Aceleasi masini vopsite putin diferit.

Offline iustinic

• Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 273
  • Ne-am adunat aici ca sa fim mai multi
« Răspuns #706 : 10/06/15*, 14 »
Sunt ambalate la jumbo, sunt ca cele din supermarket?

Sunt exact aceleasi ca la supermarchet. Din toate colectiile (Road, custom, etc..), toate aruncate acolo, ambalate in plexiul acela tipic hot wheels.

Offline ekofresh

• **
  • Mesaje postate: 1.322
« Răspuns #707 : 10/06/15*, 16 »
E departe Auchan Crangasi de mine dar parca as da o fuga pana acolo. La jumbo merg in zilele următoare, poate găsesc un th :)).

Offline ekofresh

• **
« Răspuns #708 : 10/08/15*, 14 »
Suntde obicei la fel ca cele din supermarket-uri.
A-propos de Hotwheels, cine doreste editii "speciale" gaseste in Auchan Crangasi (si probabil si altele) serii Batman, James Bond, Fast and Furious. Aceleasi masini vopsite putin diferit.
Așa este, seriile noi se găsesc in Auchan si Jumbo. JB, Batman, F&F, Spiderman, Porsche.

Online adycoke2

• **
  • Mesaje postate: 2.048
  • Bonum vinum laetificat cor hominis!
« Răspuns #709 : 11/13/18*, 17 »
Nu inteleg de ce in ultima vreme ,machete (camioane in special) produse de Premium CLassixxs, sunt ambalate si vandute sub marca SCHUCO,bine,ei nu spun treaba asta,dar cine le cunoaste ,le poate observa de la o posta.
Doua exemple dintre cele mai noi::
https://ck-modelcars.de/en/schuco-1-43-mercedes-benz-lo-2750-christmas-edition-2018-black-brown-white-450310400/p-49771/
http://www.modelissimo.de/Modellautos/Premium-ClassiXXs/12601/Pritschenwagen-mit-Kohle-Mercedes-LO-2750-Premium-ClassiXXs-12601.php
..si transportorul
https://ck-modelcars.de/en/schuco-1-43-3-car-set-70-years-porsche-with-mercedes-benz-o317-renntransporter-and-2x-porsche-908-450372700/p-47850/
https://www.flickr.com/photos/xavnco2/6375626863SUnt oarecum dezamagit de chestia asta fiindca Schuco se leneveste fix unde avea punctul forte,respectiv camioanele.
« Ultima Modificare: 11/13/18*, 21 de adycoke2 »

Offline andor88

• **
  • Mesaje postate: 776
  • Be a Voice not an Echo
« Răspuns #710 : 11/13/18*, 18 »
Premium Classixx nu e ceva sub-brand al lui Schuco, sau mă rog, sub aceeași umbrelă? Gen Ixo - WhiteBox? Nu știu ce să zic cu transportoarele, sau camioanele la scara 1/43, nu prea prind, nu e scara lor tipică, ele sunt mai populare la 1/87, vezi colecția lui rrzxxx. De exemplu Spark a făcut o serie de excepție, se dau la prețuri mari pe ebay, totuși s-au oprit, nu au mai scos alte modele. Probabil sunt prea migăloase pentru părți mobile la 1/43, pe de altă parte prea mari pentru transport în siguranță - aproape toți de pe forum am avut părți desprinse de pe MAN 635, anul trecut, fiecare după cum a avut norocul. Deși e la reducere, eu n-am curajul să comand Bartoletti Fiat 306 de la Exoto, din State, pentru că având toate rampele mobile, dacă nu o ambalează perfect, va ajunge bucăți. Schuco pare că a tăiat-o pe mașini de stradă, din rășină, linia ProR, probabil acolo va cădea accentul pe viitor, în ceea ce-i privește. 
Heaven is where the police are British, the cooks are French, the mechanics are German, the lovers are Italian and it is all organized by the Swiss.

Hell is where the police are German, the cooks are English, the mechanics are French, the lovers are Swiss, and it is all organized by the Italians.

Offline Wheels

• Full Member
  • Mesaje postate: 1.784
« Răspuns #711 : 11/13/18*, 18 »
Nu inteleg de ce in ultima vreme ,machete (camioane in special) produse de Premium CLassixxs, sunt ambalate si vandute sub marca SCHUCO...
  Se poate si mai rau, vezi primul meu post pe acest topic  http://miniauto.ro/forum/index.php?topic=2553.0

Online adycoke2

• **
  • Mesaje postate: 2.048
  • Bonum vinum laetificat cor hominis!
« Răspuns #712 : 11/13/18*, 21 »
@ wheels,multumesc pt link.............mda,se poarta combinatii penibile :(.Ideea era ca Schuco nu facea tampenii din'astea sau cel putin eu nu le-am cunoscut.

@andorRiscurile sunt mici cu Exoto 1:43 daca faci cum am facut eu.L-am rugat pe vanzator sa desigileze si sa verifice cu atentie modelul.Daca totul e ok in faza asta cu transportul nu prea ai de ce sa-ti faci griji,Bartoletti este foarte bine inchegat bine construit ,nu are nico legatura cu MAN-ul rasinos de la Schuco si este  ambalat in cutie tip spuma precum modelele de top 1:18.Dupa ce Alfa 500 mi-a venit cu putin paint rash ,am avut grija cu Bartoletti si asta mi-a venit impecabil.Deci sa ai mai degraba hrija cu paint rash-ul la Exoto decat cu fragilitatea :)
Cat despre Premium Clasixxs nu stiu daca sunt divizie Schuco,nu am auzit de asa ceva

Offline iustinic

• Junior Member
  • **
« Răspuns #713 : 11/13/18*, 21 »
...Am vazut ca si pe cartoanele cutiilor rosii de la IXO, scrie Mattel. Au matrite comune cu cele de la Hot Wheels ?

Offline iustinic

• Junior Member
  • **
« Răspuns #714 : 11/13/18*, 22 »
Cartoanele rosii, scuze...

Offline andor88

• **
  • Mesaje postate: 776
  • Be a Voice not an Echo
« Răspuns #715 : 11/13/18*, 22 »
Mattel avea licența Ferrari pe die-cast până prin 2014. Tot ce s-a făcut de Ixo era subcontractat de la Mattel. Și chiar foloseau matrițe comune, vezi 250 TR apărut și la Ixo și la HWE. Machetele din rășină nu fac obiectul licenței exclusive, rășinile sunt considerate "sculpturi", de aceea Looksmart, BBR sau Tecnomodel nu au fost afectați de trecerea licențelor la Bburago. Restul, Minichamps, Kyosho și cine mai făcea  Ferrari din zamac s-au retras.
Heaven is where the police are British, the cooks are French, the mechanics are German, the lovers are Italian and it is all organized by the Swiss.

Hell is where the police are German, the cooks are English, the mechanics are French, the lovers are Swiss, and it is all organized by the Italians.

Offline iustinic

• Junior Member
  • **
« Răspuns #716 : 11/13/18*, 22 »
Multumesc pentru raspuns.

Offline cornel_ct

• Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 409
« Răspuns #717 : 11/14/18*, 00 »
Nu inteleg de ce in ultima vreme ,machete (camioane in special) produse de Premium CLassixxs, sunt ambalate si vandute sub marca SCHUCO...
Inca doua exemple:
http://www.modelissimo.de/Modellautos/Schuco/03103/Deutsche-Reichspost-Mercedes-LO-2750-Schuco-03103.php
http://www.modelissimo.de/Modellautos/Premium-ClassiXXs/12600/Plane-Mercedes-LO-2750-Premium-ClassiXXs-12600.php
Nicio diferenta intre cele doua, doar numarul de inmatriculare si culoarea...si pozitia stergatorului din dreptul soferului. Si pretul, cea de la Schuco este mai ieftina cu 15 euro.
Am vazut macheta cu cateva zile in urma dar nu am remarcat ca este de la Schuco, m-am uitat la producator doar dupa ce am citit ce a scris adycoke2. Si m-am uitat inainte de mai multe ori la macheta.
Am macheta de la Premium-ClassiXXs si cand am vazut-o pe cea de la Schuco am fost convis ca este tot de la Premium-ClassiXXs intr-o editie noua.

Offline ekofresh

• **
« Răspuns #718 : 11/14/18*, 09 »
Inca doua exemple:
http://www.modelissimo.de/Modellautos/Schuco/03103/Deutsche-Reichspost-Mercedes-LO-2750-Schuco-03103.php
http://www.modelissimo.de/Modellautos/Premium-ClassiXXs/12600/Plane-Mercedes-LO-2750-Premium-ClassiXXs-12600.php
Nicio diferenta intre cele doua, doar numarul de inmatriculare si culoarea...si pozitia stergatorului din dreptul soferului. Si pretul, cea de la Schuco este mai ieftina cu 15 euro.
Am vazut macheta cu cateva zile in urma dar nu am remarcat ca este de la Schuco, m-am uitat la producator doar dupa ce am citit ce a scris adycoke2. Si m-am uitat inainte de mai multe ori la macheta.
Am macheta de la Premium-ClassiXXs si cand am vazut-o pe cea de la Schuco am fost convis ca este tot de la Premium-ClassiXXs intr-o editie noua.
Daca le schimbi cutiile nu mai stii care cum e...

Offline ablanc

• Hero Member
  • Mesaje postate: 5.068
« Răspuns #719 : 11/14/18*, 10 »
Daca le schimbi cutiile nu mai stii care cum e...
Premium ClassiXXs looks far away real with color combination and wooden effect without stickers .. ;)
if you are not a special "Deutsche Post" collector. for my opinion the difference worth. :)