Autor Subiect: Auto-art 1/64  (Citit de 2470 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline saizecisiopt

• Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 1.840
  • DREPTATE SI FRATIE,SPAGA SI HOTIE1
Auto-art 1/64
« : 05/26/09*, 22 »
Aceste machete sunt un rudele mai mici ale celor la scara 1/43, adica n-au prea facut rabat de la amanunte.Intotdeauna i-am blestemat pe cei de la Cararama ca lucreaza pe o scara imposibil de inteles ptr. un om normal( daca colectionarii pot fi numiti asa)-scara 1/72.Nici cal ,nici magar dar cu foarte multe detalii si la un pret de ris.Le am adunat, dar pina intr-o zi cind m-am enervat pe cutiile idioate si pe modelele care se tot repetau.Asa ca i-am gasit pe tovarasii Autoart, Kyiosho si HighSpeed( vindut ca Schuco).Astazi vedem numai Aa- fiindca K. inca nu si avem si HS ne-a fost lene.Deci,...
DREPTATE SI FRATIE,
SPAGA SI HOTIE! 

VODAFONE  :0723047184 & ORANGE:0728980349

Offline saizecisiopt

• **
Rãspuns: Auto-art 1/64
« Răspuns #1 : 05/26/09*, 22 »
Poza Mini-ului a iesit prost din vina mea, asa ca nu va fi expusa.
DREPTATE SI FRATIE,
SPAGA SI HOTIE! 

Offline saizecisiopt

• **
« Răspuns #2 : 05/26/09*, 22 »
Prima -Ford Shelby Cobra-  si urmatoarele doua sunt preferatele mele, fiind niste ,,icon''-uri ale industriei americane auto in general, si ale lui ,,Ford''  in particular.
DREPTATE SI FRATIE,
SPAGA SI HOTIE! 

Offline AdyAero

• **
  • Mesaje postate: 3.347
  • Gen: Bărbat
  • 1:72
« Răspuns #3 : 05/27/09*, 11 »
Frumoase modelele si cu detalii bune!
PS. Auzisem eu cum ca HighSpeed = Hongwell. Stiti ceva despre asa ceva?

Offline saizecisiopt

• **
« Răspuns #4 : 05/27/09*, 15 »
Va salut! ce stiu -si nu trebuie luat ca atare- este ca Shuco ca sa aiba si o linie ieftina a preluat niste articole de la Cararama si HS- atit 1/72, 1/64, cit si 1/43.De aceea, unele produse-multe,dealtfel- se regasesec in mai multe oferte.Eu am HS atit in cutii de Shuco, cit si Motorbox sau  HS-ma refer la 1/64, bineinteles.
DREPTATE SI FRATIE,
SPAGA SI HOTIE! 

Offline Dark Side

• BadBoy 'Vettes !
  • Hero Member
  • Mesaje postate: 5.038
  • Corvette Racing: Winners of Le Mans 2011 @ GTE-PRO
« Răspuns #5 : 05/27/09*, 23 »
Ciudata chestia cu Schuco serie mai ieftina (Junior Line,nu?).
Am o Stratos Schuco Junior Line dar am vazut ca apara identic si in line-up-ul celor de la Edicola. (1/43)
Click the banner to see my site

Offline saizecisiopt

• **
« Răspuns #6 : 05/28/09*, 20 »
Este o stratagema economica- in primii ani producatorii nu-si fac brand propriu, ci sunt vinduti de diversi dealeri-in 2001( asta este istorie deja)- Cararama nu exista in nume propriu, ci se numeau Dickie sau Schuco in Germania.In paralel au inceput sa produca si sub acest brand personal, si se gaseau la un moment dat in aceleasi produse la diverse preturi si in diverse magazine.Daca vroiai Cararama nu se gaseau decit in set de 5 bucati, daca le vroiai la bucata se numeau Dickie.Maisto vindea la inceput in Germania sub sigla Tchibo( cei cu cafeaua),Universal Hobbies erau vinduti de Revell sub emblema ,,Eagles Race'' sau inversAsa se intimpla acum cu Welly la scara 1/64-sa zicem- apar si la Welly si la Dickie, numai ca si motoras.Mai nou si Solido a luat niste machete 1/43 de Highspeed si Cararama-un Porsche Cayenne cred- si de la Motormax un Land Rover si altele si le vind sub sigla lor.Se fac tot felul de aliante, totul in numele economiei de matrite si al interesului de intra pe anumite piete si retele comerciale.Eu mi-am luat pantaloni de la G-star cu 50 euro, dar acelasi model este facut de Replay, Diesel,Reserved, si daca mai caut mai gasesc si alte branduri mai slabe plus facaturile chinezesti.Asa se intimpla si la machete- o face unul si o vind 10 pe 15 preturi daca se poate.
DREPTATE SI FRATIE,
SPAGA SI HOTIE! 

Offline rudolf.s

• Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 300
  • Colectionar "matchbox" si 1/64
« Răspuns #7 : 11/09/09*, 02 »
Sunt de acord si drept exemplu am gãsit aceeaºi motocicleta 1/43 de la Cararama si de la Schuco. Arata identic, doar ca modelul Schuco are farurile si geamul din plastic transparent pe cand la Cararama sunt turnate cu restul modelului si vopsite ulterior in gri.

Cat despre modele AutoArt 1/64, împreunã cu cele de la Kyosho, mi se par cele mai reuºite in momentul de fata. Pãcat ca nu se gãsesc pe la noi, transportul e uneori mai scump decât o machetã, care costa in jur de 4-5 €.

Offline Julyo

• Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 197
« Răspuns #8 : 03/05/11*, 01 »
Foarte frumoase machetele! Bine intretinute!
ala' micu'...  ;)

andrei006

• Vizitator
« Răspuns #9 : 03/05/11*, 11 »
Are si prietena mea o mini colectie la 1:64 si din ce am observat cel mai bine arata modelele minichamps. Autoart-ul mai pune "stopuri / faruri" vopsite precum e la acel evo VII.