Autor Subiect: Colectia mea VW by FOXWagen  (Citit de 37407 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline adrianvasi

• Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 598
  • Gen: Bărbat
  • Vizitator
    • Golf Family Diecast
Colectia mea VW by FOXWagen
« : 03/22/13*, 01 »

INDEX colectie by FOXWagen

VW FOX
Schuco
  Fox 2003 – Schuco (Reflex Silver)

VW GOLF Mk1 / VW CADDY Mk1
Detail Cars/Vanguards/Deagostini/Neo Scale/Atlas Verlag
  Golf 1 GTI Series 1 1975 – Detail Cars (red)
Golf 1 Series 1 1.1 L (RHD) 1975 – Vanguards (Marino Yellow)
Golf 1 GTI Series 2 1982 – Vanguards (Lhasa Green)
Golf 1 GTI Series 2 1983 – Vanguards (Red)
Golf 1 Series 1 1980 – IXO/ Deagostini Polonia (Green)
Golf 1 JGL (TAS) 1980 – IXO/ Deagostini (Yellow)
Golf  1 Series 1 1975 DBP (Deutsche BundePost) - NEO Scale Models (Yellow)
Caddy Mk1 1983 DBP (Deutsche BundePost) NEO Scale Models (Yellow)
Rabbit Mk1 1975 NEO Scale Models (Yellow)
  Golf 1 GTI Serie 1 1976 – Atlas Verlag (red)
  Golf 1 Cabriolet with Soft Top1980 – DetailCars (Black)
Golf 1 Cabrio 1980 – DetailCars (Yellow)
  Golf 1 GTI 1976 – Solido (White)
Golf 1 GTI 1978 – NOREV (White)

VW GOLF Mk2
Minichamps/Schabak/IXO-Altaya
  Golf 2 GTI 1985 – Minichamps (Alpine White)
  Golf 2 GTI 1984 – Schabak (Black)
  Golf 2 GTI 16V #7 K. ERIKSSON/P. DIEKMANN Monte Carlo 1987 – IXO/Altaya (White/Blue)
  Golf 2 GTI 1984 – IXO/Altaya (red)
  Golf 2 CL 1985 – Minichamps (red)
Golf Country 1990 NEO Scale Models (Red)
Golf 2 THW 1985 – Minichamps (Blue)
Golf 2 ADAC 1985 – Minichamps (Yellow)

VW GOLF Mk3 / VW VENTO
Minichamps/Schabak
  Golf 3 1992 – Schabak (White)
  Golf 3 Variant 1993 – Schabak (Red)
Golf 3 Variant 1993 – Minichamps (Satin Silver Metallic)
Golf 3 GTI 1993 – Minichamps (Red)
Golf 3 1993 – Minichamps (Red)
Golf 3 Cabrio 1993 – Minichamps (Mystic Blue Pearl)
  Vento VR6 1992 – Schabak (Black)

VW GOLF Mk4 / VW BORA
Minichamps
 Golf 4 GTI 1997 – Minichamps (Jazz Blue)
Golf 4 Cabriolet 1999 – Minichamps (Green)
Bora 1998 – Minichamps(Blue Graphit Pearl)
Bora Variant 1998 – Minichamps(Black)
Golf 4 GTI Policija 1997 – Cararama (Alb)
Golf 4 Variant 1999 – Minichamps (Red)
Golf 4 Variant Deutscher Zoll 2004 – Minichamps (White/Green)

VW GOLF Mk5 / VW CADDY Mk3 /
VW Jetta Mk5
AUTOArt/Schuco/Solido/Minichamps/NOREV
Golf 5 2003 (5 doors) – AUTOArt(  Atlantis Blue Metallic / Tornadored / Black / Wheatbej / Reflexsilver)
Golf 5 2005 (3 doors) – Schuco(Sagegreen / Darkred-Metallic / Coastalblue/ Laserblue  / BlackMagic / Wheatbej / Reflexsilver)
Golf 5 2005 Goal – Schuco (Orange Metallic)
Golf 5 2003 Oö.Landesfeuerwehrverband  – Schuco (TornadoRed)
Golf 5 2005 Concept White – Schuco (Candy White)
Golf 5 2005 (3 usi) – Solido (Black)
Golf 5 GTI 2005 – NOREV ( Silver / Red)
Golf 5 GTI Edition 30 2007 – NOREV (Red)
Golf 5 GTI Pirelli Edition 2007 – NOREV(Yellow)
Golf 5 R32 2005 – Minichamps (Red)
Golf 5 Variant 2007 - AUTOArt( Black / Shadowblue / Unitedgrey / Reflexsilver)
  Golf 5 Plus 2005 – Minichamps (Red)
CrossGolf 2007 – Minichamps (Light Green)
  Caddy Mk3 Panel Van 2005 – Minichamps (Red)
  Caddy Mk3 Life 2008 – Neo (Red)
Caddy Mk3 Maxi Life 2008 – Minichamps (White)
Jetta 5 2005 – Schuco (Black)

VW GOLF Mk6  
Schuco
 Golf 6 2008 3 usi -Schuco (Grey)
Golf 6 GTI 2009 -Schuco (Red)
Golf 6 Plus 2009 -Schuco (Metallic Brown)
 Golf 6 Cabriolet 2011 - Schuco (Grey)
 Golf24 2011 ADAC Nurburgring - Spark (Grey)

_______________________________________________________________________________________________
Prima macheta pe care o voi prezenta este de la AUTOart …
Asadar …

Volkswagen Golf Mk5

Modelul 1:1

A cincea generatie Volkswagen Golf MK5, construit de Volkswagen Group a fost prezentată la salonul Frankfurt Motor Show în octombrie 2003 și a intrat în vânzare în Europa, o lună mai târziu. Pentru a comemora acest lucru, Wolfsburg a fost redenumit "Golfsburg" pentru o săptămână. Acesta a ajuns pe pietele din America de Nord în iunie 2006 cu emblema Rabbit reînviat.
Modelul Golf Mk5 a fost produs in versiunea Hatchback 3 usi, Hatchback 5 usi, versiunea break -  Variant din martie 2007 (Jetta Sportwagen – America de Nord ), versiunea Berlina derivata din Golf in trei volume cunoscuta sub denumirea de Jetta, versiunea compact MPV(multi purpose vehicle) denumita Plus din decembrie 2004.

AUTOArt 1/43 Volkswagen Golf Mk5 TDi 2003 5 usi

Macheta este de calitate superioara si reda fidel detaliile atat exterior cat si interior. Culoarea este  albastru metalizat cu interior bej, bord bej/negru, geamuri ridicate 100%, are trapa, rotile bracheaza, discuri de frana vizibile in spatele jantei in cinci spite. Nivelul de detaliere al interiorului este excelent - se pot observa cu usurinta ceasurile de bord, maneta schimbatorului cutiei automate DSG, panou central LCD. Macheta este inmatriculata in Germania S:VW 2004, vine in ambalaj Dealer Edition (Autoart # 59773).

« Ultima Modificare: 01/02/18*, 15 de adrianvasi »

Offline johann.nunweiller

• Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 20.487
Re: Colectia mea - Adrian Vasi (by FOXWagen)
« Răspuns #1 : 03/22/13*, 07 »
Frumos inceput!
Felicitari!

Offline adrianvasi

• Junior Member
  • **
  • Vizitator
    • Golf Family Diecast
« Răspuns #2 : 03/23/13*, 02 »
Frumos inceput!
Felicitari!

Multumesc Johann pentru incurajare

Hatchback 3 usi

Schuco 1/43 Volkswagen Golf Mk5 2005 3 usi.

Macheta este de calitate acceptabila si reda detaliile atat exterior cat si interior destul de bine. Culoarea este  verde gri metalizat cu interior bej, bord bej/negru, geamuri ridicate 50%, are trapa, discuri de frana vizibile in spatele jantei de aliaj in cinci spite. Nivelul de detaliere al interiorului este acceptabil, ceasurile de bord si panoul central corect reprezentate. Macheta este inmatriculata in Germania R:GO 2004, vine in ambalaj Dealer Edition.

picture upload

« Ultima Modificare: 03/25/13*, 17 de adrianvasi »

Offline adrianvasi

• Junior Member
  • **
  • Vizitator
    • Golf Family Diecast
« Răspuns #3 : 03/23/13*, 03 »
Golf Mk5 Variant

Generatia Golf  Mk5 Variant a fost prezentata in premiera mondiala la International Geneva Motor Show in martie 2007. In anul 2009 a trecut printr-o restilizare a partii frontale si a interiorului prelund elemente de la Golf Hatchback Mk6.

AUTOArt 1/43 Volkswagen Golf Mk5 Variant 2007

Macheta este de calitate superioara si reda fidel detaliile atat exterior cat si interior. Culoarea machetei este  negru cu interior bej, bord bej/negru, geamuri ridicate 100%, are plafon panoramic, rotile nu bracheaza, jante aliaj in opt spite. Nivelul de detaliere al interiorului este excelent - se pot observa cu usurinta ceasurile de bord, maneta schimbatorului cutiei de viteza, panou central LCD. Macheta este inmatriculata in Germania WOB:G 7300, vine in ambalaj Dealer Edition (Autoart # 1K9 099 300 C9X).

photo hosting

Offline Piniuli

• **
  • Mesaje postate: 2.174
    • www.piniuli.blogspot.com
« Răspuns #4 : 03/23/13*, 03 »
Bine ai venit. Imi place stilul prezentarii. Felicitari!  )0(  Personal, as prefera sa postezi imaginile mai mari fara sa fim nevoiti sa dam clic pe ele (bineinteles folosind tot server extern pt poze)

timitza09

• Vizitator
« Răspuns #5 : 03/23/13*, 09 »
Foarte reusite machetele , imi plac extrem de mult !
Continua cu prezentarile , chiar o faci foarte bine  )0(

Offline adrianvasi

• Junior Member
  • **
  • Vizitator
    • Golf Family Diecast
« Răspuns #6 : 03/23/13*, 11 »
Foarte reusite machetele , imi plac extrem de mult !
Continua cu prezentarile , chiar o faci foarte bine  )0(
Multumesc, Timi. In realitate arata mult mai bine.

Bine ai venit. Imi place stilul prezentarii. Felicitari!  )0(  Personal, as prefera sa postezi imaginile mai mari fara sa fim nevoiti sa dam clic pe ele (bineinteles folosind tot server extern pt poze)
Multumesc Piniuli...tu esti o sursa de inspiratie pentru mine...Respect foarte mult ceea ce faci atat pe acest forum cat si in viata de zi cu zi.  :)

Offline adrianvasi

• Junior Member
  • **
  • Vizitator
    • Golf Family Diecast
« Răspuns #7 : 03/23/13*, 12 »
voi continua prezentarea (urmand sugestiile dlui Piniuli in legatura cu pozele) cu ...

Golf Mk5 Plus

In decembrie 2004, Volkswagen a anuntat versiunea Golf Plus a hatchbackului Golf Mk5. Este cu 95 mm mai inalt decat Golf standard si cu 150 mm mai scurt decat celalalt compact MPV al marcii, VW Touran in sapte locuri. Astfel Golf Plus asa cum sugereaza si numele este un Golf  “cu ceva in PLUS” fata de hatchback care ofera un spatiu de incarcare mai mare si mai versatil, bancheta din spate fiind rabatabila  fractionat si putand fi glisata catre scaunele din fata pentru incarcari mai voluminoase.

Chiar daca prima imagine ar sugera altceva... :o este chiar un GOLF.

Minichamps 1/43 VW Golf Mk5 Plus 2005

Macheta este de calitate si reda detaliile atat exterior cat si interior intr-o maniera acceptabila. Culoarea machetei este  rosu cu interior negru, geamuri ridicate 100%, rotile nu bracheaza, jante aliaj in opt spite putin cam cromate fata de realitate. Nivelul de detaliere al interiorului este acceptabil, sunt reprezentate OK toate elementele (ceasuri, panou central, volan). Macheta este inmatriculata in Germania WOB:G 9900, vine in ambalaj Dealer Edition (Minichamps # 5MO 099 300 A3X).

online photo sharing

• **
« Răspuns #8 : 03/23/13*, 12 »
Frumoasa colectie!
 )0(

Offline Gabriel99

• **
  • Mesaje postate: 37
« Răspuns #9 : 03/23/13*, 13 »
Si eu sunt fan vw!
Felicitari pentru colectie!

Offline adrianvasi

• Junior Member
  • **
  • Vizitator
    • Golf Family Diecast
« Răspuns #10 : 03/24/13*, 15 »
Golf Mk5 GTI

Primul model GTI produs a fost prezentat la Salonul Auto Mondial de la Paris in Septembrie 2004. Golf GTI este inzestrat cu un motor de 2.0 FSI (Fuel Stratified Injection) benzina care dezvolta cu ajutorul tehnologiei de injectie directa 200 CP.  A fost produs atat in versiune hatchback 3 usi cat si in versiunea 5 usi, transmisia facandu-se la alegere printr-o cutie manuala 6 trepte sau automata in 6 trepte DSG (direct-shift gearbox).

Norev 1/43 VW Golf Mk5 GTI 2005

Macheta prezentata este produsa de Norev si reda detaliile atat exterior cat si interior intr-o maniera acceptabila. Culoarea machetei este Gri (Silver) cu interior negru, geamuri deschise 100%, jante aliaj model Denver. Nivelul de detaliere al interiorului este acceptabil, sunt reprezentate OK toate elementele (ceasuri, panou central, volan). Macheta nu este inmatriculata, vine in ambalaj Dealer Edition.

« Ultima Modificare: 08/06/13*, 19 de adrianvasi »

Offline adrianvasi

• Junior Member
  • **
  • Vizitator
    • Golf Family Diecast
« Răspuns #11 : 03/24/13*, 15 »
Golf Mk5 GTI Edition 30

In anul 2007 constructorul din Wolfsburg a sarbatorit 30 de ani de la aparitia primului VW Golf GTI, un adevarat icon car al perioadei sale si totodata “fondatorul” a ceea ce avea sa devina clasa hothatch-urilor. Pentru a sarbatori acest eveniment, Volkswagen a pregatit o versiune speciala a actualului model Golf GTI. Acesta dispune de o versiune cu putere marita a motorului 2,0 TFSI, care, exclusiv pentru modelul aniversar, dezvolta 230 cai putere. La exterior, deosebirile fata de varianta normala GTI se regasesc la nivel de detalii, între care se remarca un spoiler modificat si jante de 18 toli din aliaj, cu design special, denumite “Pescara”. Interiorul este modificat si el, cuprinzand acum un volan din piele nou, tesit in partea inferioara, covorase noi, scaune profilate sportiv cu tapiterie “Interlagos”(partial piele), numeroase insertii metalice si un pedalier metalic perforat, care întaresc ideea de sportivitate.

Norev 1/43 VW Golf Mk5 GTI Edition 30 

Macheta prezentata este produsa de Norev si din punctul meu de vedere este cea mai reusita dintre toate machetele Golf V pe care le detin. Culoarea machetei este Rosu cu interior negru, geamuri deschise 100%, jante aliaj negre model Pescara. Nivelul de detaliere al interiorului este acceptabil, sunt reprezentate OK toate elementele (ceasuri, panou central, volan), scaunele cu tapiterie Interlagos. Macheta este inmatriculata in Germania WOB:ED 30, vine in ambalaj Dealer Edition.

photo sharing websites

• **
« Răspuns #12 : 03/24/13*, 16 »
Ma bucur ca exista aceasta colectie si ca este expusa!
 )0(

Offline adrianvasi

• Junior Member
  • **
  • Vizitator
    • Golf Family Diecast
« Răspuns #13 : 03/24/13*, 16 »
Cross Golf

La Salonul Paris Motor Show in anul 2006 Volkswagen a prezentat versiunea CrossGolf, care este in esenta versiunea off-road a lui Golf Plus. Fata de modelul din care deriva, Cross Golf are garda la sol mai mare cu 2 cm, iar partea inferioara a caroseriei beneficiaza de plastice negre, atat cu rol estetic, cat si cu unul relativ practic, de protejare la lovituri şi zgarieturi.

Minichamps 1/43 VW CrossGolf 2007

Macheta este de calitate si reda detaliile atat exterior cat si interior intr-o maniera acceptabila. Culoarea machetei este  verde deschis (ou de rata) cu interior bicolor (verde/negru), geamuri ridicate 100%, jante aliaj in opt spite. Nivelul de detaliere al interiorului este acceptabil, sunt reprezentate OK toate elementele (ceasuri, panou central, volan). Macheta este inmatriculata in Germania WOB:CP 600, vine in ambalaj Dealer Edition (Minichamps # 5M7 099 300 P7X).

photo sharing websites

timitza09

• Vizitator
« Răspuns #14 : 03/24/13*, 17 »
Niste machete exact cum imi doream sa vad .
Sincer iti spun, mai rar asa fan VAG la scara asta !
Super faine !
Ma intreb oare, ai piese mai vechi ?
Vw Golf MkII, MKI , Passat, Jetta ?
Tare as vrea sa le vad si la scara asta.
In orice caz, superbe machetele .

Timi.