Autor Subiect: Ghidul incepatorului  (Citit de 9623 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline ez*

• Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 764
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Ghidul incepatorului
« Răspuns #45 : 11/15/11*, 23 »
am vazut si eu...dar e similara unei comparatii F40 bburago cu F50 Maisto...adica seamana, sunt Ferrari, sunt rosii, dar ele sunt modele diferite... <-o <-o <-o
« Ultima Modificare: 11/15/11*, 23 de ez* »

Offline ez*

• **
« Răspuns #46 : 12/17/11*, 10 »
 La o luna de la ultima postare aici pot spune ca nevasta e mai furioasa (ce tot stai pe forumul ala ???...), ca mi-am schimbat putin conceptiile despre machetisti (eu venind din RC  :/()?!?...) si ca la primele decizii legate de achizitii s-au adaugat si altele  "0....astfel chiar daca in continuare cred ca o macheta de calitate conteaza (asta inseamna o alegere cu mintea), pot sa apara in colectie si machete a unor marci care iti gadila intr-un fel sentimentele sau amintirile (asta-i clar semn de alegere cu inima)...si ca o continuare a debutului in colectionarea de machete (inceput care la mine a fost cu scara 1/39) am cautat sa-mi largesc putin si parcul mini (da, aici are o contributie si DeA, care m-a rascolit putin).
 Iar daca tot vine Craciunul, sub brad imi doresc cel putin un 1/18 galben...si cateva 1/43...si daca am timp ma apuc si de un kit RC de la Tamiya (un Mini similar celui de la vanzare):

)0( )0( )0( Sarbatori Fericite tuturor colectionarilor (incepatori si cu vechime) !!!
« Ultima Modificare: 12/17/11*, 10 de ez* »

Offline E60

• 1:43 Scale
  • **
  • Mesaje postate: 263
« Răspuns #47 : 12/17/11*, 10 »
Sarbatori Fericite si succes pe toate planurile. Si nu in ultimul rand, spor la colectionat.
Collecting is my joy; it gives me great satisfaction. I'm a natural shopper.

Cumpar Opel Patentmotorwagen System Lutzmann - colectia Opel

Offline FED express

• Old School & 1/18
  • Full Member
  • Mesaje postate: 1.215
  • You can't stop Rock'n'Roll
« Răspuns #48 : 12/17/11*, 11 »
Cauta-ti si un Mini Cooper de la BBurago 1/18.Am avut eu tot galben  <-o
« Ultima Modificare: 12/17/11*, 11 de FED express »

Offline ez*

• **
« Răspuns #49 : 12/17/11*, 13 »
...am luat unul...doar ca desi in poze era varianta asta veche, m-am trezit cu unul nou, de dupa colaborarea cu BMW...:(

Offline Stefan

• IERTAND, TE IERTI PE TINE
  • Super-Hero Member
  • Mesaje postate: 14.151
  • Sa nu dispretuiesti ce nu intelegi.
    • Miniauto
« Răspuns #50 : 12/17/11*, 14 »
ez*,

Pentru ca ai prins microbul, si daca ai timp :

http://miniauto.ro/forum/index.php?topic=635.0

ai sa vezi acolo ce radacini adanci (dpdv medical) poate sa aiba acest hobby  <-o
« Ultima Modificare: 12/17/11*, 14 de Stefan »

Ne-am  adunat  aici  ca  sa fim  mai  multi:  Forum  Miniauto
Cumpar cu prioritate: VW T1, Matiz, , dricuri, super- si hypercars

Offline DannySS

• "Don't fight a battle if you don't gain anything by winning"- Erwin Rommel
  • **
  • Mesaje postate: 5.549
  • I'm not perfect but I'm LIMITED EDITION ;-)
« Răspuns #51 : 08/15/12*, 22 »
Salutare,
  Eu am intrat pe acest forum cu machete militare dar am ajuns sa ma "infectez" si cu cele auto.Si,avand deja colectia DeA,voi continua cu 1:43.Rugamintea este urmatoarea:stiu ca unele firme fac machetele mai detaliate decat alte firme.Se poate un mic clasament al firmelor cunoscute de machete auto,ca sa stiu ce ar trebui sa cumpar si de ce sa ma feresc?
Multumesc
1:24- American Dream Cars

Offline ianus1874

• Senior Member
  • Mesaje postate: 3.202
« Răspuns #52 : 08/15/12*, 23 »
Sunt destule firme. Depinde foarte mult de bugetul tau. La 1:43 printre cele recomandate ar fi (nu neaparat in aceasta ordine): Minichamps, Autoart, Spark, IXO (nu Ixo/Altaya de la reviste etc), Kyosho, Norev (modelele de calitate nu cele din gama ieftina), Ebbro, Premium ClasiXXs, Schuco, Heco, Looksmart, BBR, Ist Models, DIP Models, Abrex. Mai sunt multe altele pe care ti le mai pot recomanda si alti colegi. Depinde si daca te orientezi pe o categorie anume de machete (de epoca, formula 1, raliu s.a.) sau le cumperi dupa regula "imi place, o iau". Succes la colectionat!

Offline Dilo

• BAD MOTHER FUCKER
  • Senior Member
  • Mesaje postate: 4.950
« Răspuns #53 : 08/15/12*, 23 »

De ce sa te mai incurci cu astea mititele, treci direct la 1:18.  :/()?!?

Offline DannySS

• **
« Răspuns #54 : 08/15/12*, 23 »
Bugetul este de colectionar.In cazul meu, a fi colectionar, inseamna sa faci anumite sacrificii ca sa ai cat mai multe satisfactii.Multumesc pt. Sfaturi.Asadar,sa ma feresc de Maisto,Burago,ma rog,astea mi-au picat mai des in raza vizuala, dar sincer nu am stat sa le analizez.
  Dilo, de militare m-am apucat la 1:72 din acelasi motiv pt care ma apuc de auto la 1:43-LIPSA SPATIULUI
P.s. Am deja tot DeA la 1:43, deci nu ma bag pe 3 fronturi odata(ca nemtii in 1941 in URSS)

Offline Piniuli

• **
  • Mesaje postate: 2.185
    • www.piniuli.blogspot.com
« Răspuns #55 : 08/16/12*, 06 »
Stai departe in principiu de alea care la gasesti in supermarketuri, cu exceptia catorva Hongwell Cararama care mai merg...  Bburago, Welly, Dickie, Motormax n-au ce cauta intr-o colectie decenta.
Apoi din ce a zis colegu de mai sus s-ar clasifica asa
1)Calitate inalta, spre top (rasina, parti fotodecupate, detalii la maxim, editii limitate, scumpe):
   DIP Models, Spark, TSM, Neo
2) Foarte buna (diecast, parti fotodecupate, detalii ok, raport bun calitate-pret)
   Minichamps, Schuco, Premium Classixxs, IST Models, IXO Models, Kyosho, Norev (ultimele editii), AutoART, Kyosho
3) Calitate medie (diecast, fara parti fotodecupate, unele detalii lipsa pe la interior (de obicei), pret bun)
   Editiile de reviste din vest (Altaya, Atlas, Fabri), Abrex, Norev vechi, Eligor, Schuco Junior
4) Low budget ( fara detalii la interior, detalii ok la exterior, ieftine, raport calitate-pret bun)
    Editiile de reviste din est (DeA, Amercom), Hongwell-Cararama

Recomand categoria 2, iar restul daca te pasioneaza modele anume. Recomand alegerea unei teme a colectiei de la inceput.

Offline ampopa

• **
  • Mesaje postate: 859
    • Vitrina cu machete
« Răspuns #56 : 08/16/12*, 10 »
As adauga la pct. 2 Hot Wheels Elite, M4, Motorart (modelele noi) si la pct. 3 Starline.

Spor la colectionat!

Offline DannySS

• **
« Răspuns #57 : 08/16/12*, 12 »
Piniuli-multumesc pt acest mic top, chiar imi va fi de folos
Ampopa-mersi pt adaugiri

Vicky234

• Vizitator
« Răspuns #58 : 08/21/12*, 20 »
Danny, asa cum probabil ti-ai dat seama, setarea unui "target" in privinta calitatii machetelor este vital. Fie alegi BBurago, Maisto, MotorMax, Mondo (calitate proasta, preturi mici, se gasesc oriunde), fie mergi pe lista de mai sus (acelea sunt brand-urile cat de cat bune la 1/43), fie, la 1/24, mergi pe Danbury/Franklin Mint, chiar si Yat Ming, care sunt mai greu de gasit - necesita mai mult timp de cautare si, in primul rand, sunt mult mai scumpe, fiind nevoie de un buget consistent daca esti infectat adanc cu boala asta :/()?!? , insa si calitatea este pe masura.

Dar sa nu deviem de la subiect. Exista un topic special pentru asta. Lista lui Piniuli este excelenta. As adauga la ce au spus Piniuli si Ampopa: Ebbro la categoria 2, Vanguards la 3.

Offline DannySS

• **
« Răspuns #59 : 08/21/12*, 21 »
Foarte mare dreptate ai.Am inceput la 1:24 cu Motor-Max, colectia de clasice americane si,de fiecare data cand mai cumpar cate una,imi trebuie ceva timp pana gasesc una cu cat mai putine imperfectiuni.Cat priveste cele 2 firme pe car le-ai amintit la 1:24, se gasesc foarte greu in tara,exceptand Autoart-ul.