Autor Subiect: Ghidul incepatorului  (Citit de 9472 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline ez*

• Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 764
  • Gen: Bărbat
Ghidul incepatorului
« : 11/11/11*, 10 »
...in primul rand vreau sa rog un moderator sa mute acest thread in alta locatie daca considera necesar...am cautat peste tot, dar nu am reusit sa gasesc un topic care sa indrume primii pasi a unor mai tineri sau varstnici colegi de breasla...

In cazul meu, vin dintr-o lume care nu punea mare pret pe machetele statice, deoarece obisnuiesc sa le alerg, adica vin din modelism (auto si aero)...dar de ceva timp citesc de nu ma mai opresc pe-aici...chiar m-am decis sa si investesc in cateva piese...dar incerc sa-mi retin impulsurile de incepator, sa nu-mi para rau mai apoi...
 Ar fi binevenite (cred ca si pentru altii aflati la inceput) sfaturile despre machete si colectarea lor, despre scari de colectie, despre producatori, despre depozitare/expunere si alte probleme care pot sa apara pe parcursul dezvoltarii unor venite din partea celor care au deja vechime in acest sport...

Deci Domnilor (si Doamnelor)...aveti cuvantul...
« Ultima Modificare: 11/11/11*, 11 de ez* »

Offline johann.nunweiller

• **
  • Mesaje postate: 20.487
Rãspuns: Ghidul incepatorului
« Răspuns #1 : 11/11/11*, 11 »
ca inceput, despre incepatori .. (dar in cele ale Fotografiei) Sper ca ati observat ca am tinut cont de observatia dvs cu privire la pozele in Cod Macro -) asa ca am facut cateva poze folosind aceasta functie -)
Multumesc, sper sa se vada mai bine detaliile
PS: eu am fost la aeromodelism la Palatul Pionierilor -) eh..ce vremuri..

Offline E60

• 1:43 Scale
  • **
  • Mesaje postate: 263
« Răspuns #2 : 11/11/11*, 11 »
Mi se pare foarte buna ideea cu care a venit ez*. Si eu sunt incepator in colectionatul mahetelor auto si sincer sa fiu aceasta pasiune s-a nascut o data cu achizitia Daciei 1300 de la DeA. In primul rand cred ca trebuie sa iti alegi o tema, un subiect care sa reprezinte colectia ta. Sau poti doar sa cumperi si sa colectionezi machetele care iti plac din punct de vedere vizual, care te incanta. Eu de exemplu vrea sa colectionez toate modelele ce vor fi scoase de DeA in cadrul "Masini de legenda" si intre timp si pe viitor vreau sa colectionez masini retro (fabricate pana in 1950) pur si simplu le iubesc. Si poate atunci cand voi dispune de mai multi bani voi investi si in ceva modele hotrod :D
Collecting is my joy; it gives me great satisfaction. I'm a natural shopper.

Cumpar Opel Patentmotorwagen System Lutzmann - colectia Opel

klauzeklauze

• Vizitator
« Răspuns #3 : 11/11/11*, 11 »
am anticipat de la seria de test din iarna trecuta categoria noua de colectionari pe care o va naste colectia de agostini romania...si Piniuli poate sa confirme. ma bucur ca au aparut primii pe aici....sfatul meu de inceput este sa va alegeti o singura scala.....tema nu este obligatorie daca va plac masinile in general....este buna doar daca vreti sa limitati cheltuielile. mergeti daca sint bani pe piesele cel mai bine facute chiar daca putin mai scumpe si de firma, caci ele isi pastreaza valoarea in timp mult mai bine....mai avem o gramada de ....sfaturi sa le zicem sau experientze, dar ii las pe cei mai grei ca mine sa isi dea cu parerea....

michi

• Vizitator
« Răspuns #4 : 11/11/11*, 12 »
salutare
daca te'a muscat nu mai scapi.
Depinde de profilul tau:
1 daca esti colectionar si atata, i'ati cemeceuri sau alte haienduri
2 daca vrei sa personalizezi ia'ti orice marca vrei daca gasesti modelul dorit (atentie mare ca cele haiend - scuze spelling'ul in romana - se demonteaza foarte greu si risti sa rupi piese)

Restul depind de ce vrei tu (adica despre machete si colectarea lor, despre scari de colectie, despre depozitare/expunere si alte probleme care pot sa apara pe parcursul dezvoltarii ...)

Sfatul meu este sa iti faci colectia asa cum vrei tu, cum iti place tie, la ce scara vrei tu. Asta daca vrei sa te reprezinte si sa stai sa o privesti seara linistit la un ceai.
Daca vrei sa o dai la mai mare cu baietii de p'aici, ia ce este mai scump (era un lambo 1/8 din carbon cu diamante la vr'un milion de euro), si vei fi invidiat (respectat nu, pentru ca ai fi mai tare ca ei)

Offline Piniuli

• **
  • Mesaje postate: 2.174
    • www.piniuli.blogspot.com
« Răspuns #5 : 11/11/11*, 13 »
@klauze
  Confirm! :) Colectia asta va trezi interesul multor oameni pt machete.

Am cam aceleasi sfaturi ca si Klauze. Cel mai important e sa-ti alegi o scara.
Avantaje:
  - stii ce vrei sa cumperi
  - arata mai bine toate impreuna la dimensiuni proportionale, decat sa ai un camion langa un Mini si sa aiba aceeasi lungime.
  - le arati mai organizat pe forum :)

Iar o tema e si ea buna.
Acu, scara aia trebuie sa fie una care sa te multumeasca, si aici intervine scopul pt care colectionezi. Daca urmaresti detalii, vrei sa te joci cu usite, capote etc, sa impresionezi, atunci probabil alegi 1:24 sau 1:18. Daca vrei diversitate, machete ieftine, si te intereseaza mai mult modelul decat detaliile, mergi pe 1:43, desi unele mai high-end si camioanele merg si peste 100 EUR si aici.
Daca iti plac si trenurile, ai de gand sa faci o diorama, mergi pe 1:87.
Nu recomand celelate scari, pt ca nu au diversitate nici cat cele mentionate anterior.  ;D Scuze fanilor acestora

Offline ksm

• **
  • Mesaje postate: 6.328
« Răspuns #6 : 11/11/11*, 13 »
si teoria mea: iei tot ce-ti place pe moment, si ce nu corespunde vinzi ulterior. eventual in pierdere  :/()?!? )0(
cumpar masinute cu cheita

Offline Piniuli

• **
  • Mesaje postate: 2.174
    • www.piniuli.blogspot.com
« Răspuns #7 : 11/11/11*, 13 »
da, e o idee buna si ce zice ksm. si eu am inceput asa

klauzeklauze

• Vizitator
« Răspuns #8 : 11/11/11*, 13 »
inseamna ca io am fost tare norocos ca nu am vandut 118 in pierdere.....

Offline ksm

• **
« Răspuns #9 : 11/11/11*, 13 »
colectionatul (sau nebunia) nu are treaba cu profitul.... ori iti plac masinute, ori le iei cu scop speculativ

remusro

• Vizitator
« Răspuns #10 : 11/11/11*, 13 »
Mai baieti, de ce ametiti saracul baiat?... Ala asa, ala asa, mai multe marci, alege-ti scara, etc, etc. "0

Ez*, nu-i asculta pe astia. Cel mai satisfacator este sa colectionezi machete Renault 12/Dacia 1300, asculta ce-ti zic eu. Nu numai ca e cel mai tare subiect ever, dar te voi ajuta cu mare placere cu sfaturi si material! <-o

Bafta!

Offline ksm

• **
« Răspuns #11 : 11/11/11*, 14 »
musai tre sa-ti iei si un exemplar 1/1  :/()?!? )0(

remusro

• Vizitator
« Răspuns #12 : 11/11/11*, 14 »
musai tre sa-ti iei si un exemplar 1/1  :/()?!? )0(

Il aducem noi si acolo... Incet-incet, intai sa muste din momeala. :/()?!?

Offline ez*

• **
  • Mesaje postate: 764
« Răspuns #13 : 11/11/11*, 15 »
LOL...super tare baieti... )0( rog un moderator sa tintuiasca subiectul/thread-ul asta daca crede de cuviinta, eu cred ca e un subiect care ar trebui sa fie interesant atat pentru novici cat si pentru avansati...

...in primul rand va multumesc pentru ca au inceput sa apara primele idei de referinta (aka sfaturi)...si, da, DEA este probabil un punct de plecare sau cel putin de orientare in ale colectatului de machete...nu e chiar inceputul la mine, dar asta n-are a face...machetele DEA le voi colectiona doar pe cele care-mi ridica/vibreaza in corp un "pixel" al unor timpuri apuse sau prezente...dar, asa cum am spus asta mi-a deschis putin ochii, si pe langa banii "aruncati" pe modelele radiocomandate cred ca as putea sa incep un nou sport...
...da, am fost vrajit de MCM-uri si deja ma gandesc la un spatiu unde sa pot afisa cateva...chiar daca nu numarul lor conteaza, conteaza sa stii ce ai si de ce...

Offline Meteor

• **
  • Mesaje postate: 279
« Răspuns #14 : 11/11/11*, 15 »
Nu numai ca e cel mai tare subiect ever, dar te voi ajuta cu mare placere cu sfaturi si material!
BAAANI?!?!?!  :/()?!?  )0(  <-o

O idee... gandeste-te de pe acum odata cu alegerea scarii machetelor si la "prezentare" - depozitare. Vei vrea sa ai o vitrina sau poate doar sa le tii incuiate prin debarale, sifoniere, magazii, poduri etc.
Daca amani suficient de mult, mai ales la scari mari, intr-o dimineata e posibil sa te trezesti ca n-ai pe unde te misca prin camera...