Autor Subiect: Porsche 901 CMC vs. 911 AUTOart  (Citit de 12704 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Mihai

• Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 599
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Porsche 901 CMC vs. 911 AUTOart
« Răspuns #15 : 07/14/11*, 17 »
Cum motivezi achizitia a patru machete la care banuiesc ca nu difera decat combinatiile de culori? Eu as raspunde... pentru ca pot!   ;D
macheta e de nota 10,sunt editii limitate si in cativa ani vor valora mult mai mult si sunt oarecum niste investitii.in ultimul rand pt ca pot si stiu sa le apreciez asa pline de defecte

andrei006

• Vizitator
« Răspuns #16 : 07/14/11*, 18 »
Eu daca ar fi sa-mi aleg o dublura pentru modelele cmc, aceea ar fi pentru 901. Personal imi pare o macheta foarte buna, chiar peste media cmc ... dar fie  0\

Offline Alex230

• Full Member
  • Mesaje postate: 2.184
« Răspuns #17 : 07/14/11*, 18 »
Poi e peste media CMC ,in 2008 a luat Model of The Year in mai multe tari ,si pe forumuri.
Ideea sta i felul urmator ,din cauza tipului de masina si pt ca nu are piesele asa "la vedere" ca un SSKL ,atlantic ,etc ,pare inferioara lor ,dar nu este...

Offline dex

• Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 768
    • www.alexbadulescu.ro
« Răspuns #18 : 07/14/11*, 18 »
Si din punctul meu de vedere 901 de la CMC e o macheta superba, deasupra Ferrari-ului  Testa R si a Atlanticlui (ca la ele se face referire mai sus).

Si da, chiar merita sa ai mai multe variante (fie ele chiar si coloristice) ale aceleiasi machete, de la acelasi producator. Expuse in vitrina sint un vis.

Offline ksm

• Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 6.334
« Răspuns #19 : 07/14/11*, 19 »
ref. la 901, mie detaliul cu cele 5 piulite care se dau jos mi se pare un vis...
cumpar masinute cu cheita

Offline Ionuț

• Senior Member
  • Mesaje postate: 3.857
« Răspuns #20 : 07/14/11*, 19 »
Si din punctul meu de vedere 901 de la CMC e o macheta superba, deasupra Ferrari-ului  Testa R si a Atlanticlui â

Deasupra Atlanticului? De ce? Nu cã aº face astfel de clasamente, dar sunt curios sã aflu pãrerea ta.

Offline mtc

• Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 160
  • "CHIRIAS IN TARA MEA!" Victor Ciutacu
« Răspuns #21 : 07/14/11*, 21 »
Eu zic ca e o reusita a celor de la Aa,legat de comparatiile cu CMC sau care CMC e mai bun,eu zic asa:
-Atlanticul CMC e mai bun ca Aa(ce sa mai vorbim cu interiorul ala,acuratetea la ei nu vine inclusa in pret)si Neo
-911 CMC e mai slab ca si Atlantic CMC si unele detalii sint mai grosiere ca la 911 Aa,desi machete din categorii diferite de pret nu se compara decit subiectiv.  :)

Offline Alex230

• Full Member
« Răspuns #22 : 07/15/11*, 03 »
Si totusi ce e mai grosier realizat la 901 fata de 911 de la AA? ca sunt curios

Offline atlantic

• Rookie / Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 43
« Răspuns #23 : 07/15/11*, 09 »
UNBELIVEBLE!!!!!!!!

Offline mtc

• Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 160
  • "CHIRIAS IN TARA MEA!" Victor Ciutacu
« Răspuns #24 : 07/15/11*, 12 »
Si totusi ce e mai grosier realizat la 901 fata de 911 de la AA? ca sunt curios

Stergatoare,rame geamuri(chedere),oglinda(ce surpride CMC cu ea coltul barii spate?)...jenti prea lucioase...
CMC are o cantitate mai mare de detalii,insa doar atat,cam putin pt.diferenta de pret,restul merg pe Aa.
Iar daca tot e de comparat forma la Aa mi se pare mai buna,vorbim de variantele normale,nu de S sau Carrera lui Aa care sint mai joase din cite stiu la masina.

Eu nu zic ca CMC e o macheta proasta,insa daca tot se cauta atatea defecte la Atlantic de cind a aparut varianta Aa,hai sa le vedem si pe astea,in fond tacerea noastra e cistigul lor.

« Ultima Modificare: 07/15/11*, 12 de mtc »

Offline Ciprian

• Hero Member
  • Mesaje postate: 5.203
« Răspuns #25 : 07/15/11*, 12 »

Stergatoare,rame geamuri(chedere),oglinda(ce surpride CMC cu ea coltul barii spate?)...jenti prea lucioase...
CMC are o cantitate mai mare de detalii,insa doar atat,cam putin pt.diferenta de pret,restul merg pe Aa.
Iar daca tot e de comparat forma la Aa mi se pare mai buna,vorbim de variantele normale,nu de S sau Carrera lui Aa care sint mai joase din cite stiu la masina.

Eu nu zic ca CMC e o macheta proasta,insa daca tot se cauta atatea defecte la Atlantic de cind a aparut varianta Aa,hai sa le vedem si pe astea,in fond tacerea noastra e cistigul lor.

Sa vezi acu' ce ti-o iei <-o

Offline dex

• Junior Member
  • **
    • www.alexbadulescu.ro
« Răspuns #26 : 07/15/11*, 17 »
Deasupra Atlanticului? De ce? Nu cã aº face astfel de clasamente, dar sunt curios sã aflu pãrerea ta.
Imi place mie mai mult, e o parere subiectiva si personala. Nu neg calitatile Atlanticului (am mai mentionat ca macheta-mi place f mult, altfel n-o luam) dar 901 imi place mai tare. Forma (in ciuda diverselor pareri exprimate mai sus), scaunele din fata, cu piele si material textil, grila capotei motorului, interiorul portbagajului...imi plac mai mult, ce sa fac  :) .

Offline Alex230

• Full Member
« Răspuns #27 : 07/15/11*, 17 »

Eu cred ca tu vorbesti din poze...

Offline dex

• Junior Member
  • **
    • www.alexbadulescu.ro
« Răspuns #28 : 07/15/11*, 17 »
Am vazut la Vlad Porsche-le de la Aa si mi s-a parut o macheta foarte frumoasa, dar nu se ridica nici pe departe la nivelul CMC-ului.

De fapt comparam o macheta (Aa) cu o bijuterie de colectie (CMC)  ;) .

Offline cosmic

• Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 1.488
« Răspuns #29 : 07/15/11*, 18 »
Eu cred ca iar se incing spiritele degeaba :)
Amandoua sunt frumoase si au farmecul lor. Poate CMC vrea mereu sa foloseasca metal peste tot si nu le iese, poate Aa utilizeaza prea mult plastic si iar o dau in bara. Ideea de final e ca trebuie sa iti placa macheta sa poti trece peste mici imperfectiuni sau scapari. Cat sdespre aceeasi varianta in mai multe culori...Ar fi frumos poate entru multi dintre noi dar acum totul tine de cat ne putem permite...
:)
Sa machetim linistiti!