Autor Subiect: Porsche 901 CMC vs. 911 AUTOart  (Citit de 19973 ori)

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Bizi

  • Vizitator
Porsche 901 CMC vs. 911 AUTOart
« : 07/14/11*, 11 »
am vazut pe un forum extern o comparatie a modelului 901 de la CMC, autoart si inca 2 producatori (nu mai retin acum care), si modelul 901 de la AA era clar disproportionat.

Macheta este foarte buna, nimic de zis......dar totusi, pretul intreg de aprox 90 euro este cam fortat. Si inca ceva: e destul de usoara, cam mult plastic la realizare. Bine, asta nu inseamna ca e realizata slab.
« Ultima Modificare: 07/15/11*, 09 de Ciprian »

Offline Ciprian

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5.188
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Porsche 901 CMC vs. 911 AUTOart
« Răspuns #1 : 07/14/11*, 11 »
Stiu la care te referi si cred ca ai interpretat aiurea ce a spus autorul. El doar a mentionat ca modelul AUTOart e mai diferit fata de celelalte patru, care erau oarecum similare. Deci eventual se poate spune disproportionat prin comparatie cu celelalte, daca se considera ca asemanarile dintre celelalte trei reprezinta "normalitatea", nu cu modelul real. E greu de judecat, formele alea fluide iti joaca feste. Sa nu se inteleaga gresit, imi place 901 CMC foarte mult, dar e ceva ciudat la forma aia si nu pot descifra misterul.
« Ultima Modificare: 07/14/11*, 11 de Ciprian »

Offline ksm

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 6.257
Rãspuns: Porsche 901 CMC vs. 911 AUTOart
« Răspuns #2 : 07/14/11*, 11 »
si eu stiu un mare fan Porsche prezent aci pe forum, care sustine ca AA ar fi peste CMC la capitolul forma...
cumpar masinute cu cheita

Bizi

  • Vizitator
Rãspuns: Porsche 901 CMC vs. 911 AUTOart
« Răspuns #3 : 07/14/11*, 13 »
atunici problema se pune asa: care din cele 2 este mai aproape de realitate?

oricum, aceasta problema nu apare la 911S. eu consider ca este foarte bine reprezentat.
« Ultima Modificare: 07/14/11*, 13 de Bizi »

Offline Alex230

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 2.165
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Porsche 901 CMC vs. 911 AUTOart
« Răspuns #4 : 07/14/11*, 14 »
Nu comparati 901 din '64 cu 911 S din '67. S sta pt Super (unii zic Sport...) ,tot ce avea S in coada pe vreme aceea are o suspensie mai joasa ,frane mai performante ,motor mai puternic si cateva dotari in plus.
Intr-adevar comparat cu 911 din '65 tot AA si acela e mai jos ,chestie gresita din pacate ,daca va uitati pe pozele vechi ,CMC a redat inaltimea si forma modelului 901 cel mai corect ,poate o ideea prea inalta dar asta se datoreaza suspensiei functionale (si functioneaza ca in realitate ,daca ati vazut macheta...).

Poftiti :)

Urmariti putin linia din spate cum cade la AA spre capota motor si cu cade la CMC si 1:1



- CMC

- AA

Offline Ciprian

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5.188
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Porsche 901 CMC vs. 911 AUTOart
« Răspuns #5 : 07/14/11*, 14 »
Cred ca sunt chior ;D Eu nu vad mare diferenta, iar la CMC mi se pare ca geamurile laterale nu sunt suficient de inalte. In fine, sunt fleacuri oricum. Macar m-am lamurit cu garda la sol.

Offline Mihai

  • Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 597
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Porsche 901 CMC vs. 911 AUTOart
« Răspuns #6 : 07/14/11*, 14 »
nea Ciprian, tu ai ceva cu preturile cmc-urilor . nu au chiar de toate machetele lor formele gresite.aluzile astea sunt gratuitati, ca sa nu zic rautati!  ;D
« Ultima Modificare: 07/14/11*, 14 de Mihai »

Offline Ciprian

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5.188
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Porsche 901 CMC vs. 911 AUTOart
« Răspuns #7 : 07/14/11*, 14 »
Lasati, lasati, sa nu ne aprindem fara rost. De aia e forum, sa ne informam. Eu am zis ca sunt fleacuri, dar vad ca vorbesc la pereti. Ia sa va uitati la semnalizatoarele fata, degeaba au rama metalica la CMC, arata ca naiba. Prefer plasticul ala fin si montat drept.

Ca fapt divers, ca ziceti de mine ca-s nebun, pe un forum strain a aparut unul, mare colectionar de CMC-uri, care face praf Atlanticul, scotand in evidenta o multime de detalii exagerate ca dimensiuni. Bine ca n-a postat aici, ca va strica saptamana. Detalii minore, evident, dar mari ca numar. Cu-cu, cu-cu!
« Ultima Modificare: 07/14/11*, 14 de Ciprian »

Offline Mihai

  • Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 597
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Porsche 901 CMC vs. 911 AUTOart
« Răspuns #8 : 07/14/11*, 14 »
mai sunt si sadici in lumea machetelor. astia nu se bucura de
machetele achizitionate ci vor sa fie deosebiti in ochii altor gura-casca. sa fie sanatosi ! poti pune topicul sa ne amuzam

Offline Ciprian

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5.188
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Porsche 901 CMC vs. 911 AUTOart
« Răspuns #9 : 07/14/11*, 14 »
nu e chiar amuzant. omul nu vorbeste prostii, dar e nasol intr-adevar ca se ia de tot felul de maruntisuri. ma rog, dupa cum spuneam, toate au cateva ceva, unele sunt naspa, altele nu. daca afecteaza aspectul general al machetei, ma deranjeaza, daca nu, nu e bai. in poza trebuie sa arate ca masina reala, altfel clar e problema.

sa stii ca daca scoti niste probleme in fata nu inseamna ca nu te bucuri. ai vazut ca eu le mentionez in prezentari. asta e viata, important e sa luam la cunostinta si sa fie mai multe plusuri decat minusuri. Nu e bine sa ne facem ca ploua, ca ajungem la discursuri nesanatoase de genul Bauer, Targa Florio, etc. eu stiu ca e naspa sa-ti zica unu ca macheta ta de 200 euro are niste probleme, dar nu putem vopsi gardul la infinit <-o

In concluzie: Desi mi-as lua 901 CMC si maine daca as avea bani, parerea mea e ca e o macheta slaba pentru producatorul ei si are cel putin 4-5 elemente dubioase, unele montate de fite, care nu dau bine deloc.
« Ultima Modificare: 07/14/11*, 14 de Ciprian »

Offline ksm

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 6.257
Rãspuns: Porsche 901 CMC vs. 911 AUTOart
« Răspuns #10 : 07/14/11*, 14 »
nu e chiar amuzant. omul nu vorbeste prostii, dar e nasol intr-adevar ca se ia de tot felul de maruntisuri. ma rog, dupa cum spuneam, toate au cateva ceva, unele sunt naspa, altele nu. daca afecteaza aspectul general al machetei, ma deranjeaza, daca nu, nu e bai. in poza trebuie sa arate ca masina reala, altfel clar e problema.
si Atlanticu 1/1 al lui R Lauren e prost, cica nu respecta originalul dom'le..
cumpar masinute cu cheita

Offline Mihai

  • Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 597
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Porsche 901 CMC vs. 911 AUTOart
« Răspuns #11 : 07/14/11*, 16 »
si atunci ,eu care deja ma gandesc la al 4 lea 901 cmc  sunt un idiot ! daca aia e o macheta slaba eu nu mai am ce adauga si am sa ies din discutiile astea . succese!

Offline Ciprian

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5.188
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Porsche 901 CMC vs. 911 AUTOart
« Răspuns #12 : 07/14/11*, 16 »
si atunci ,eu care deja ma gandesc la al 4 lea 901 cmc  sunt un idiot ! daca aia e o macheta slaba eu nu mai am ce adauga si am sa ies din discutiile astea . succese!

Mihai, mai citeste odata ce am scris,
Citat
parerea mea e ca e o macheta slaba pentru producatorul ei
, scoate markerul si fa "highlight" pe parerea mea si producator. Comparata cu SSKL, 250 TR sau Atlantic, bineinteles. Nu cu AUTOart sau ce ai mai inteles tu...

Daca nu-i bine nici atunci, hai, fie: E de vis, perfecta 8)
« Ultima Modificare: 07/14/11*, 16 de Ciprian »

Offline Wheels

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 1.812
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Porsche 901 CMC vs. 911 AUTOart
« Răspuns #13 : 07/14/11*, 16 »
si atunci ,eu care deja ma gandesc la al 4 lea 901 cmc ...
Fara nicio rautate din partea mea (iubesc Porsche 911 si toate variantele lui) am si eu o intrebare care in niciun caz nu trebuie sa te supere... poate imi deschizi noi orizonturi in colectionatul de machete. Cum motivezi achizitia a patru machete la care banuiesc ca nu difera decat combinatiile de culori? Eu as raspunde... pentru ca pot!   ;D

Offline ksm

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 6.257
Rãspuns: Porsche 901 CMC vs. 911 AUTOart
« Răspuns #14 : 07/14/11*, 17 »
discutia mi se pare interesanta, desi ar trebui mutata

eu nu mi-as lua aceeasi masina in culori diferita, insa mi-as lua mai multe variante ale aceluiasi model - fie de livery, model

de altfel am avut 3 modele de countach - lp400, 5000qv si 25th anniversary  ;D
cumpar masinute cu cheita