Autor Subiect: Lotus Esprit V8 [1996][AutoArt]  (Citit de 3275 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline cosmic

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 1.485
Lotus Esprit V8 [1996][AutoArt]
« : 11/26/08*, 13 »
Lotus...
Poate una din cele mai celebre marci sport ale tarii cu volan pe dreapta, iar Esprit poate una din cele mai emblematice generatii care se intinde pe aproape 30 de ani. Designul realizat de Giugiario si prezentat pentru prima oara in 1975 a fost pastrat pana la ultima generatie realizandu-se doar "restilizari" ale modelului pentru a se incadra in curentele mai moderne. Se spune ca la ultima varianta ( mai exact Esprit V8 lansata in 1996 ) Giugiario ar fi fost chiar incantat de restilizarea realizata de Peter Setevens ( nimeni altul decat taticul McLaren F1 ) deoarece a pastrat integral armonia masinii modificand numai structura patratoasa a acesteia care intre timp de demodase. Masina beneficia de un motor V8 de 3.5L ce putea produce pana la 355Hp si putea accelera pana la 100kmh in mai putin de 5 sec. Pentru a imbunatati performantele masinii caroseria era din fibra de sticla ( metoda preferata pe atunci, fibra de carbon fiind inca prea scumpa pentru asa ceva ), si beneficia de o transmisie renault pe care din ce am inteles multi au cam criticat-o... Masina s-a bucurat de ceva succes in principala piata de desfacere ( SUA ) fiind prezenta si prin diverse filme si seriale din perioada respectiva ( Pretty Woman, taking care of business etc ).Pana in 2002 cand au fost produse ultimele exemplare Esprit au fost produse in total peste 10.000buc iar firma s-a axat in final numai pe modele dezvoltate din modelul mai mic Elise ( Exige, Europa etc ), modele care au fost lansate cu mai mare succes si in competitii.
Revenind la macheta propriu-zisa cei de la autoart au facut o treaba foarte buna ( my opinion ) atat din punct de vedere al realizarii cat si al calitatii. Vopseaua este aproape perfecta iar detalii gen faruri, stopuri foarte bine realizate. Ma bucur ca au decis ca la acest model sa realizeze farurile escamotabile deoarece la generatiile anterioare realizate de autoart ( Esprit si Esprit turbo ) cei de la autoart nu s-au obosit cu asemenea detalii, ceea ce e un mare pacat din punctul meu de vedere deoarece intotdeauna mi-au placut masinile cu faruri escamotabile. 

Dar sa lasam detaliile la o parte si pozele sa "do the talking"...





rotile sunt realizate foarte bine, la fel si discurile de frana inscriptionate brembo





cu faruri si fara faruri..




din pacate motorul chiar daca avea putere pe macheta nu prea are ce arata din cauza ca a trebuit sa faca loc si portbagajului...






interior bine realizat cu imitatie de lemn




capota fata si roata de rezerva lucrate exemplar chiar si cu un amortizor de sustinere







« Ultima Modificare: 12/03/08*, 00 de Ionut »

Offline Ciprian

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5.188
  • Gen: Bărbat
Re: Lotus Esprit V8 [1996][AutoArt]
« Răspuns #1 : 11/26/08*, 13 »
bravo! hai cu prezentarile ca prinzi curaj. (ti-am corectat titlul ca sa il aliniez la standardul threadului, daca am gresit anul sa-mi spui)

frumoasa macheta, arata mai bine pe galben decat pe negru. pacat ca versiunea din anii '70 nu are faruri escamotabile, ca aia ma intereseaza si pe mine.

Offline cosmic

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 1.485
Re: Lotus Esprit V8 [1996][AutoArt]
« Răspuns #2 : 11/26/08*, 13 »
E super ok titlul, 10x de ajutor. Pacat ca nu s-au obosit la generatiile vechi sa realizeze farurile escamotabile, mi se pare un mare pacat. Dar pe de alta parte nici macar la Diablo nu s-au obosit...Oricum banuiesc aici ca au vrut sa iasa cat mai ieftin la costuri...Mie imi plac oricum si o sa postez poze si cu celelalte generatii zilele astea chiar daca nu sunt la fel de bine realizate

Offline Alex230

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 2.165
  • Gen: Bărbat
Re: Lotus Esprit V8 [1996][AutoArt]
« Răspuns #3 : 11/26/08*, 15 »
MESERIE Lotusul! Foarte fain realizat. Apropo ,cum se ridica farurile? :D

Offline cosmic

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 1.485
Re: Lotus Esprit V8 [1996][AutoArt]
« Răspuns #4 : 11/26/08*, 15 »
Farurile au un buton dedesubt pe care apesi si se ridica. Au ceva ca un arc iar mecanismul le deschide destul de rapid. Ca sa le inchizi trebuie sa apesi pe farul din stanga si se fixeaza automat

Offline calinteo76

  • Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 175
Re: Lotus Esprit V8 [1996][AutoArt]
« Răspuns #5 : 12/27/08*, 12 »
Fara suparare,mai multe comentarii despre macheta nu ar strica.Ajung citeva rinduri despre real.In fond e un forum de machete.
O privire atenta a machetei face mai mult decit multe foto. ;)