Autor Subiect: Colectia personala 1:43 - Piniuli  (Citit de 55494 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Oleco Motors

• Full Member
  • Mesaje postate: 2.325
  • Gen: Bărbat
  • Colectionar si constructor handmade de machete
Rãspuns: Colectia personala 1:43 - Piniuli
« Răspuns #15 : 08/03/10*, 11 »
Cine nu cunoaste detaliile modelului de baza, nu-si da seama de greseli.

Piniuli > daca te referi la cea rosie, m-am lamurit repede. Credeam ca au scos o varianta mai buna.

Offline Piniuli

• Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 2.174
    • www.piniuli.blogspot.com
« Răspuns #16 : 08/04/10*, 15 »
2)Dacia Logan MCV (2006) - Eligor

Dacia Logan MCV (Multi Convivial Vehicle) a fost lansat in 2006, la doi ani de la modelul Logan sedan, la Salonul Auto de la Paris (Paris Motor Show). Acesta este versiunea station wagon a modelului Logan, care dispune de șapte locuri dispuse pe trei rânduri(2+3+2); ultimul putând fi demontat. Are la baza conceptul Steppe.
  Macheta, produsa de Eligor este destul de reusita. La exterior, vopseaua e ok, iar decalurile sunt bine aplicate si sunt lizibile. Farurile si stopurile nu au nituri vizibile. La interior, se disting ceasurile de bord, butoanele de pe consola, iar tapiseria scaunelor si usilor e texturata. Macheta reproduce modelul cu 7 locuri. Exemplarul aflat in posesia mea a suferit un accident, in urma caruia i s-a rupt antena si s-a indoit un suport de pe plafon.

« Ultima Modificare: 09/24/11*, 19 de Piniuli »

Offline Oleco Motors

• Full Member
« Răspuns #17 : 08/04/10*, 16 »
Exemplarul aflat in posesia mea a suferit un accident, in urma caruia i s-a rupt antena si s-a indoit un suport de pe plafon.
Misto "tuning"!  <-o

Offline Piniuli

• **
« Răspuns #18 : 08/05/10*, 12 »
3)Dacia Logan Prestige (2006) - Eligor

Dacia Logan Prestige a fost introdusa in 2006 pentru a completa varful de gama Logan. A venit cu noi elemente de functionalitate si design pentru a-i conferi un plus de rafinament. Principala imbunatatire a fost motorul 1.6 MPI 16v, care dezvolta 105 cai putere. Printre noile elemente de desgin se numarau barile vopsite integral in culoarea caroseriei, jante de aliaj, oglinzi si manare in culoarea caroseriei.
  Macheta, produsa de Eligor, in China, este reusita. Personal, nu am de reprosat decat lipsa oglinzii retrovizoare. Interiorul este foarte detaliata, atat cat permite aceasta scara, un alt mic minus ar putea fi plafonul. La exterior detaliile sunt de asemenea ok, iar pretul de achizitie de nivelul unei Cararama, o face imbatabila.

PS: Colectia mea are de acum si INDEX

« Ultima Modificare: 10/15/11*, 09 de Piniuli »

Offline Piniuli

• **
« Răspuns #19 : 08/06/10*, 14 »
4)Dacia Logan Cup (2007) - Eligor

Renault Sport Technologies a dezvoltat trei kit-uri adaptabile pe modelul Dacia Logan 1.6 MPI (90 cp) pentru utilizarea lor in curse pe circuit sau in raliuri (asfalt sau macadam). Transformand Loganul intr-o masina mai placuta si mai sigura pentru condus, scopul lui Logan Cup a fost sa faca sportul cu motor accesibil pentru cat mai multi oameni prin pastrarea unui pret si a unor costuri de intretinere scazute. Printre echipamentele adaugate s-au numarat rollcage-ul, scaune sport Toora cu prinderi in 4 puncte, eleron si bineinteles decal-urile pentru curse. Logan-urile echipate in aceasta forma au participat la Raliul Romaniei incepand din 2007, fiind niste masini foarte durabile dupa cum se poate vedea in cel de-al doilea filmulet :)

http://www.youtube.com/watch?v=BWpoP6jA6bs
http://www.youtube.com/watch?v=PQbk883qX5Y

Macheta este produsa de Eligor dar tind sa cred ca a fost transformata in Logan Cup de un 3rd party, dintr-un Logan Prestige. Marturie sta portbagajul care este facut ca la Prestige, diferit de modelul real. Componentele specifice, rollcage-ul , eleronul, scaunele sunt bine realizate, scaunele avand inscriptionat Toora Logan Cup pe ele. Vopseaua este bine aplicata, exceptie facand portiunea gri de pe masca fata care prezinta niste umflaturi. Machetei ii lipsesc prinzatoarele pt capota specifice masiniilor de curse si nu are garda la sol coborata.  

« Ultima Modificare: 11/19/11*, 09 de Piniuli »

Offline Oleco Motors

• Full Member
« Răspuns #20 : 08/06/10*, 14 »
Coboara-i tu garda la sol! :D

Offline Piniuli

• **
« Răspuns #21 : 08/06/10*, 15 »
Banuiesc ca nu ar fi asa greu. Totusi am o oarecare retinere in a-mi modifica machetele din care am doar un exemplar. Pe deoparte ca poate o stric, pe de alta parte n-o sa mai am dup-aia varianta cu garda ridicata, care si ea este corecta, pt varianta de raliu.  0\

Offline Oleco Motors

• Full Member
« Răspuns #22 : 08/06/10*, 16 »
Alegerea-ti apartine!  ;)

Offline Piniuli

• **
« Răspuns #23 : 08/07/10*, 16 »
5)Dacia Logan "Politia Rurala" (2006) - Eligor

In 2006, dupa ani de umblat pe biciclete sau cu masinile personale politistii din mediul rural au primit in dotarea posturilor pe care le deserveau masini noi noute marca Dacia Logan. Astfel, cei care fusesera ceva mai norocosi pana atunci si aveau un Aro invechit sau vreo Dacie 1300 au renuntat la ele si au luat in primire noua masina de serviciu.

Macheta, produsa tot de Eligor, reproduce cu succes modelul de Politie. Spre deosebire de celelalte machete Logan, aceasta vine cu jante diferite, negre, care le reproduc pe cele de tabla, prezente la Logan-urile entry-level. Oglinda retrovizoare lipseste si de la aceasta macheta, iar blocurile optice din spate au nituri de prindere vizibile.

heathcliff

• Vizitator
« Răspuns #24 : 08/09/10*, 12 »
asa masina, asa macheta(ma refer la loganul de politie)

Offline Piniuli

• **
« Răspuns #25 : 08/09/10*, 16 »
6)Dacia Logan AT - Advanced Tuning - Red (2005) - Eligor

Dacia Logan AT a fost prezentata la Salonul International Auto Bucuresti in 2005. A fost proiectul unui tanar inginer, absolvent al facultatii de Inginerie Aerospatiala din Brasov, pe nume Bogdan Urdea. Proiectul a fost mai intai realizat cu ajutorul soft-urilor de grafica 3d, unde i s-au adus imbunatatiri pe parcurs si a beneficiat de prezentari (randari) spectaculoase. Tuning-ul, desi exagerat, dupa cum a recunoscut chiar autorul, arata totusi bine si puncteaza si mai bine la capitolul spectacol.

Macheta este produsa de Eligor. Reproduce conceptul lui Bogdan Urdea in proportie de 95%, mici diferente fiind sesizabile printre altele la bara fata. Jantele aftermarket sunt frumos realizate iar prezenta discurilor si etrierilor de frana care nu se invart odata cu roata surprinde placut. La interior modelul are aceleasi scaune sport Toora prezente si pe macheta LoganCup, iar volanul este unul modificat, mai mic, specific masinilor tunate.

« Ultima Modificare: 08/10/10*, 00 de Piniuli »

Offline Oleco Motors

• Full Member
« Răspuns #26 : 08/09/10*, 17 »
Am si eu masinutza asta si intr-adevar, este frumos lucrata. :D

Offline Dark Side

• BadBoy 'Vettes !
  • Hero Member
  • Mesaje postate: 5.038
  • Corvette Racing: Winners of Le Mans 2011 @ GTE-PRO
« Răspuns #27 : 08/11/10*, 13 »
Interesanta. Eu am versiunea galbena.
Click the banner to see my site

Offline Piniuli

• **
« Răspuns #28 : 08/11/10*, 13 »
Eh, aia as vrea-o si eu  :-:)

Offline theo

• **
  • Mesaje postate: 1.276
« Răspuns #29 : 08/11/10*, 13 »
Foarte frumoase Daciile )0( Imi place in mod deosebit cea inscriptionata ,,POLITIA RURALA'' ;) Am sa incerc sa cumpar si eu aceasta macheta :/()?!? Astept in continuare prezentari de noi modele 0\
« Ultima Modificare: 08/11/10*, 13 de theo »