Autor Subiect: BMW 1800 TI/SA [1963][AutoArt]  (Citit de 2063 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

andrei006

• Vizitator
BMW 1800 TI/SA [1963][AutoArt]
« : 07/12/10*, 02 »
Masina:

In 1962 bmw a lansat o noua linie de automobile, denumita "clasa noua". Automobilele ce fac parte din aceasta categorie seamana intre ele si chiar imprumuta diverse elemente, unele de la altele.
Bmw 1800 a aparut in 1963, fiind al 2-lea automobil ce face parte din respectiva clasa si venea in dotare cu un motor de 1800 cmc. Desi am cautat in diverse carti, albume si enciclopedii nu am reusit sa-mi dau seama daca denumirea machetei este sau nu gresita. Ce-i drept e ca bmw impreuna cu cei de la alpina au pus pe picioare modelul 1800TI ce a reusit diverse victorii in competitiile rezervate berlinelor,iar in 1965 a casitgat campionatul european. Tot in acelasi an, bmw a realizat modelul 1800ti/sa, de aceasta data fara ajutor. Acest 1800ti/sa avea 165 cp, fata cei 110 detinuti de modelul 1800ti si dispunea de un motor cu 2 carburatoare weber si o greutate redusa cu 20 kg.
Cu toate eforturile lor, cei de la bmw nu au reusit victorii de renume, fiind mai tot timpul intrecuti de cei de la Lotus si al lor model Cortina. Singura victorie notabila a fost in cursa de 24 H de la SPA-Francorchamps, atunci cand au profitat din plin de absensa celor de la Lotus.
Ar mai fi de spus ca aceasta versiune vine cu scaune sport si mai degraba este replica modelului 1800Ti (touring international). Cine se pricepe la mecanica ne poate lamuri daca cei de la autoart au reprezentat motorul cu 2 carburatoare webber si 2000cmc  (1800ti/sa) sau cel cu 2 carburatoare solex - dublu corp si 1800cmc (1800ti).

Macheta:

Macheta arata foarte bine, cu o vopsea aplicata corect si elemente cromate realizate atent. As putea spune ca elementele cromate pot fi comparate cu cele de pe modele high-end, fiind aproape impecabile. Are telescoape / balamale atat la capota fata cat si la cea spate si dispune de sasiu metalic, detaliat.

Exteriorul arata foarte bine. Vopsea aplicata corect, imbinari cu spatii minime, blocuri optice realizate corect si elemente cromate aproape perfecte.

Dupa cum ziceam, elementele cromate arata bine. Grila din fata arata extraordinar, la fel ca oglinzile si barile.

Spatiile dintre elementele mobile sunt minime.

Grila aflata pe capota este 50% reala. Zic 50% pentru ca se pot simti zabrelele realizate in relief, dar fara vedere spre motor.

Stergatoarele reprezinta cele mai slabe elemente cromate, fiind si cam cea mai slaba parte din macheta.

Farurile respecta modelul real, fiind de asemenea bine realizate.

Stopurile sunt si ele la inaltime ...

Emblema fata este relizata in relife si arata bine. Cea din spate este photodecupata. Folia de protectia a fost lasata intentionat acolo, tocmai pentru a prevenii dezlipirea lor.

Atat capota fata cat si cea spate dispun de telescoape de sustinere. Arata bine, dar necesita un plus de atentie.

Motorul este realizat din multe piese si arata extraordinar.

Interiorul masinii reale este simplu, dar elegant.

Cei de la autoart au reusit sa reproduca totul detul de bine. In realitate as putea spune ca arata mai bine decat in poze ...

Portbagajul dimensiuni impresionante si este acoperit cu mocheta.

Rotile sunt realizate unpic sub media machetei. Arata rezonabil, dar mai prost decat alte elemente prezente. Fiind un model cu jante "pline", nu se poate observa prezenta discurilor de frana sau a tamburilor.

Sasiu prezinta traseul evacuarii si alte elemente interesante printre care si suspensiile nefunctionale. Un mare plus pentru faptul ca este realizat din metal.

In concluzie, aceasta macheta, achizitionata la doar 50E face parte din categoria autoart-urilor cu un raport calitate/pret super. In realitate arata mai bine decat in poze. Garantez.

« Ultima Modificare: 07/12/10*, 03 de andrei006 »

Offline ksm

• Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 6.332
Rãspuns: BMW 1800 TI/SA [1963][AutoArt]
« Răspuns #1 : 07/12/10*, 08 »
o poti aduce la urmatoarea intalnire ;D

macheta arata traznet, ofera foarte foarte multe detalii. BMW-urile astea sunt cele mai bune AAuri.... 8)
cumpar masinute cu cheita

Offline Ciprian

• Hero Member
  • Mesaje postate: 5.204
  • Gen: Bărbat
« Răspuns #2 : 07/12/10*, 09 »
Foarte reusita macheta. E si pe lista mea de achizitii, dar am ignorat-o si acum va trebui sa mai astepte. La prima vedere n-am ce sa-i reprosez, cate un milimetru greseste orice firma.

Andrei, AUTOart sunt cam "top of the league" la crom, foarte foarte putine probleme au, probabil doar mici exceptii/scapari.

Frumoasa si prezentarea, la obiect, iar de poze nu mai zic.

Offline Andrei G.

• Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 828
« Răspuns #3 : 07/12/10*, 17 »
O macheta de nota 10,ai ales si culoarea potrivita,felicitari!!!!
Nu e pe lista mea,dar imi face cu ochiul,la 40 euro cat costa acum,pot spune ca este de departe cel mai bun chilipir Autoart din ultimii ani,este realizata impresionant,atat in interior cat si la exterior )0(

Offline Alex_Aeg

• Hero Member
  • Mesaje postate: 5.597
  • Imparatul moare ultimul !!!
« Răspuns #4 : 07/12/10*, 18 »
Ce naiba .. chiar toate bmw`urile astea vechi arata marfa ? Superba ! Felicitari !

Bizi

• Vizitator
« Răspuns #5 : 07/12/10*, 21 »
un model foarte frumos, de la culoare si pana la detaliile prezente.  avand in vedere ca in colectie nu am nici un BMW, asta e destul de tentant pentru mine.

Offline Dark Side

• BadBoy 'Vettes !
  • Hero Member
  • Mesaje postate: 5.039
  • Corvette Racing: Winners of Le Mans 2011 @ GTE-PRO
« Răspuns #6 : 07/12/10*, 23 »
Un model foarte frumos ! La interior imi place volanul dar si fetele portierelor. Deasemenea imi place cromul. Yummy :D
Click the banner to see my site

Offline Ionuț

• Senior Member
  • Mesaje postate: 3.824
« Răspuns #7 : 11/18/10*, 23 »
Sunt întru totul de acord cu ce a zis andrei006, e o machetã extraordinarã la un preþ excelent.
« Ultima Modificare: 11/19/10*, 11 de Ionut »

Offline ksm

• **
« Răspuns #8 : 11/19/10*, 08 »
foarte bine lucrata macheta, imi pastrez opinia ca BMW-uri sunt printre cele mai bune AUTOarturi, poate doar ceva Signature sa le intreaca, alde McLaren

nota 10 )0(

Offline kane

• **
  • Mesaje postate: 265
« Răspuns #9 : 02/11/12*, 18 »
Pun si eu poze cu varianta gri. Macheta este superba si in comert sa gaseste aproape la pretul uneia 1:43 (fapt ce m-a determinat sa o si cumpar).

Fiind prima mea macheta 1:18 nu ma bag la alte comentarii, plus ca exista deja un review excelent mai sus.

Offline FED express

• Old School & 1/18
  • Full Member
  • Mesaje postate: 1.215
  • You can't stop Rock'n'Roll
« Răspuns #10 : 02/11/12*, 21 »
Fain de tot modelu asta  )0( )0(

Offline mavrodin118

• colecționar machete auto
  • **
  • Mesaje postate: 9.617
« Răspuns #11 : 02/12/12*, 12 »
foarte tare modelul;
ma tot incearca un gand de ceva vreme, mai ales ca l-am vazut la elena (hobbyland.bg) la un pret accesibil -

Offline johann.nunweiller

• **
  • Mesaje postate: 20.517
« Răspuns #12 : 02/12/12*, 12 »
Reusita macheta!
Felicitari posesorilor!

Offline kane

• **
  • Mesaje postate: 265
« Răspuns #13 : 02/12/12*, 12 »
foarte tare modelul;
ma tot incearca un gand de ceva vreme, mai ales ca l-am vazut la elena (hobbyland.bg) la un pret accesibil -

Eu l-am luat la jumatate de pret fata de hobbyland.
« Ultima Modificare: 01/13/13*, 14 de kane »

Offline ksm

• **
« Răspuns #14 : 02/12/12*, 13 »
Superna macheta