Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home3/rmin0017/public_html/forum/Sources/Load.php(183) : runtime-created function on line 3
DeAgostini Romania - Colectia "Masini de legenda"

Autor Subiect: DeAgostini Romania - Colectia "Masini de legenda"  (Citit de 1109909 ori)

0 Membri şi 4 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline Piniuli

• Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 2.159
  • Gen: Bărbat
    • www.piniuli.blogspot.com
dar sigla a fost pusa si in acel loc

Offline Sechi

• **
  • Mesaje postate: 583
Da, corect.:)

Sigla in alt loc a fost pusa doar accidental, sau pentru vreo expozitie externa. Ai marcat corect pe poza locul traditional. Ai exemplificat cu masina folosita la timbru, care este cea expusa la Paris, care are semnalizatoare fata si laterale de Renault 12, fabricate in Franta. Nu in acest mod arata masina produsa.

Sa nu crezi ca nu apreciez efortul tau, din contra.
Sunt unul dintre cei care nu mananca seminte, nu stie nimic despre fotbal si care va achizitiona toata seria. :)

Inca ceva: Stopurile rotunde au avut, de-a lungul timpului, 4 scheme de pozitionare:
- in partea de sus, fara lampa alba rotunda pe stanga
- in partea de sus, cu lampa alba rotunda pe stanga
- in partea de mijloc, cu lampa alba rotunda pe stanga
- in partea de mijloc, lampa alba dreptunghiulara pe stanga

Apoi au urmat alte tipuri de lampi, inclusiv de Oltcit, si lampi albe in ambele parti.

Dupa cum vezi in poze, primele tampoane de pe bara erau inalte, dar a existat si acest model.
Busonul rezervorului si oglinda retrovizoare erau cromate in epoca, iar primele aveau usita, busonul nefiind vizibil. Primul model avea geamuri culisante la usi, dar s-au produs prea putine astfel.

Una peste alta, imi place cum a iesit mai mult Aro, decat Dacia. La Dacie am deja o lista cu 20 de diferente observate :))
« Ultima Modificare: 03/08/11*, 00 de Sechi »
Pentru orice macheta de rahat, exista un colectionar de rahat! :)

Offline green_ice

• **
  • Mesaje postate: 338
foarte frumoasa schita de mai sus, imi place mult  :D
apropos, stii cumva daca au in plan si producerea modelului 244 ? este preferatul meu (asta din cauza celui de plastic)  ;D

Offline Piniuli

• **
Poti sa pui si lista cu greseli la Dacia :)
Poate o vede cine trebuie se iese un model mai ok.
« Ultima Modificare: 03/18/11*, 13 de Piniuli »

remusro

• Vizitator
Poti sa pui si lista cu greseli la Dacia :)
 E bine de stiut ca unele greseli sunt "intentionate" ca sa zic asa, adica rabat de la calitate pt a reduce pretul.

Ca sa fiu cinstit, pe asta nu am inteles-o... Ma chinui sa absorb conceptul...  :/()?!?

Greseli ca sa tii pretul jos?...

Oricum, ar trebui sa ti se faca o statuie pentru tot sprijinul in acest proiect!! Un mare multumesc in numele tuturor!!

Sunt si eu foarte mandru ca in sfarsit o Dacie 1300 se realizeaza la macheta, si nu numai R12. Si mai am un motiv in plus: in revista in sine apar articole si poze cu Dacii ale celui mai bun prieten al meu, Danut Crainiciuc din Suceava. Ma duc la el in aprilie sa-i vad Daciile, are 6, toate boboc. In revista, cea verde 57 e din '69, rosie '70, alba '70, albastra din '71. Danut e DILIMAN complet. Daca vrea cineva semnatura lui pe revista, sa-mi dea PM, si incerc sa rezolv.

« Ultima Modificare: 03/08/11*, 10 de remusro »

Offline Piniuli

• **
Salut Remus.
 Mersi de aprecieri. Un exemplu ar fi tampoanele de cauciuc. Ele ar fi iesit in culoarea barii si daca aceasta era cromata. Lipsa oricarui detaliu de culoare la interior este un al exemplu.

Offline Sechi

• **
  • Mesaje postate: 583
...............

Stai sa am in mana macheta, ca nu mi-a ajuns inca si voi desfiinta Dacia.:)
Dupa poze pot face multe critici, dar altfel ma voi desfasura cu macheta in fata.

Inteleg rabatul la calitate, in favoarea pretului, dar nu voi scoate in evidenta decat erorile ce se puteau remedia fara costuri mari. Desigur, lista mea va cuprinde toate observatiile, dar asta nu inseamna ca macheta este mai putin reusita, dorita, sau valoroasa.

Sincere multumiri si toata stima mea pentru eforturile tale!

@remusro: Intradevar, Danut are o colectie fantastica. Ne cunoastem de mult si chiar e nebun in fanatismul lui privitor la Dacia 1300. Daca nu cer prea mult, mi-as dori un autograf de la tine, pe un program de spectacol de-al tau! Desigur, mi-a dori sa te cunoasc personal, dar e timp destul.
« Ultima Modificare: 03/18/11*, 13 de Stefan »
Pentru orice macheta de rahat, exista un colectionar de rahat! :)

remusro

• Vizitator
@remusro: Intradevar, Danut are o colectie fantastica. Ne cunoastem de mult si chiar e nebun in fanatismul lui privitor la Dacia 1300. Daca nu cer prea mult, mi-as dori un autograf de la tine, pe un program de spectacol de-al tau! Desigur, mi-a dori sa te cunoasc personal, dar e timp destul.

Ti-am dat pm gagiule, ca sa nu derivam de la subiect, merci mult oricum. Traisca Dacia 1300!

Offline rally 73

• **
  • Mesaje postate: 1.070
ARO 240  macheta prototip ....................thanks to PINIULI.
« Ultima Modificare: 03/08/11*, 17 de rally 73 »

Offline Piniuli

• **
« Ultima Modificare: 03/09/11*, 13 de Piniuli »

Schumy

• Vizitator
Slabut realizata de chinezi, oglinzile zici ca-s urechile lui Shrek ..... inbinarea dintre caroserie si placa de desupt se imbina oribil , .....In esenta nu-i rea macheta dar se vede ca-i chinezarie....Oricum foarte frumos ca cineva a depus efort la creearea acestor machete Piniuli tot respectul!!!!

VIPER

• Vizitator
Cum spunea si altcineva mai devreme, e hilar sa avem asteptari de PMA de la o macheta dintr-o revista ce se vinde la chioscurile de ziare. Numarul promotional costa 3 euro si cele normale 6 euro... Sa fim un pic seriosi...

Offline Piniuli

• **
Faptul ca e facuta in China n-are a face cu calitatea ei. Ii dati toti cu cliseul asta cu China, chinezarie etc. Pai la banii aia, crezi ca daca se fabrica in Germania arata mai bine? Pai neamtu nici nu se apuca de ea. Crezi ca brandurile elitiste unde-s facute? Si chinezului daca ii dai bani iti poate face bijuterii.
« Ultima Modificare: 03/18/11*, 13 de Piniuli »

Offline AdyAero

• **
  • Mesaje postate: 3.285
  • 1:72
Dacia 1300 este o matrita veche upgradata daca am inteles eu bine. Aro 240 care este o matrita nou, din ceea ce vad eu in poze este in alta clasa decat Dacia 1300.
Exista si alte alternative (vezi colectia lui Remusro) dar alea sunt deja in alta clasa...

Viper, si la 5 E poti avea asteptari mari de la un 1:43. Vezi ultimile modele de la Hongwell (o marca foarte cunoscuta si la noi) care cam atat costa si care imbuteliate pentru Schuco sunt 20 de E...

Offline sergebu

• **
  • Mesaje postate: 971
  • SCHNAUZER BREEDER
Daca ar fi folosit matrita de la  IXO pentru Renault 12 model 1970 ar fi aratat cu totul altfel (vezi attach)