Autor Subiect: rășină vs zamac  (Citit de 9667 ori)

0 Membri şi 4 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline adycoke2

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 2.288
  • Gen: Bărbat
  • Bonum vinum laetificat cor hominis!
Re: rășină vs zamac
« Răspuns #15 : 05/10/14*, 11 »
da,si eu sunt curios de ce au viata limitata,ma gandeam ca aici au avantaj fata de cele metalice pt ca nu exista riscul coroziunii...

Offline ampopa

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 853
  • Gen: Bărbat
    • Vitrina cu machete
Re: rășină vs zamac
« Răspuns #16 : 05/10/14*, 15 »
durata de viata limitata... aoleu, da, te rugam, dezvolta.
Revin cu detalii mai pe seara.

Offline ampopa

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 853
  • Gen: Bărbat
    • Vitrina cu machete
Re: rășină vs zamac
« Răspuns #17 : 05/10/14*, 19 »
Problemele cu rasina sunt urmatoarele (din experienta mea si din cele discutate cu un producator de machete in rasina, de la scara 1:500 pana la scara 1:5):
- rasina este un fel de plastic si, ca urmare, prezinta acelease dezavantaje ca si plasticul - rezistenta scazuta la ultraviolete, variatii de temperatura, etc - toate acestea, ducand la un caracter foarte casant;
- rasina este mult mai putin flexibila decat plasticul, ca urmare, ceva mai casanta;
- in timp, rasina tinde sa se deformeze usor (mai ales daca vporbim de piese mai mari, eventual, supuse unor eforturi constante;
- este extrem de importanta dozarea componentelor rasinii, cea mai mica greseal ducand la problemele de mai sus.
In plus, cele de mai sus se intampla in ani de zile (iar in ultima vreme, avand in vedere ca si producatorii de materie prima - rasina - si-au perfectionat materialele si retetele, durata de viata a macheteleor de rasina a crescut).

Acestea fiind spuse, bineinteles ca la machetele producatorilor cu nume si renume in domeniu (Spark, NEO, etc), compozitia este atent controlata, rasina este de o calitate ridicata si durabilitatea ei in timp este superioara machetelor produse de producatori mai mici (independenti).
Alte avantaje sunt, pe langa nivelul superior de detaliere (rasina este mai fluida si astfel detaliile sunt mult mai fidele), numarul limitat de exemplare si caracterul exclusivist al acestora. De cele mai multe ori (cel putin in domeniul preferat de mine, camioane si utilaje), machetele din rasina reproduc modele deosebite, pe care nu le poti gasi sub nicio forma din zamac. De unde si pretul ridicat.
Asa cum am spus, am in colectia mea si cateva modele din rasina, la care tin. Din pacate, pretul isi spune cuvantul (daca machetele de utilaje, realizate din metal sunt scumpe si foarte scumpe, atunci va puteti imagina preturile unor astfel de machete realizate din rasina).


klauze

  • Vizitator
Re: rășină vs zamac
« Răspuns #18 : 05/10/14*, 20 »
pai asta stiam, credeam ca e ceva ce mi-a scapat....m-ai speriat domnu popa!

Offline adycoke2

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 2.288
  • Gen: Bărbat
  • Bonum vinum laetificat cor hominis!
Re: rășină vs zamac
« Răspuns #19 : 05/10/14*, 20 »
Initial am intrebat despre diferente pt ca saptamana viitoare trebuie sa-mi ajunga "dracia" de mai jos,este din rasina si sper sa fi facut o alegere potrivita intrucat este prima mea piesa la un "alt nivel"...cred :P


free photo upload

klauze

  • Vizitator
Re: rășină vs zamac
« Răspuns #20 : 05/10/14*, 21 »
interesant inceput in lumea rasinilor, nu iti face probleme de rasina, mai rau decat sa crape in 49 de bucatele nu are ce sa se intample :P
serios acuma, eu am peste 150 de rasini si nu am probleme cu niciuna, mai repede am vazut unele bule in vopsea aparute la niste zamacuri decat la ele. Ce se mai poate intampla este ori sa iti vina cu vreun ornament desprins dar e care il poti lipi cu un varf de ac inmuiat in superglue gel, ori sa se intample aceasta dezlipire in timp(piesele de metal fotodecupate fiind intr-o oarecare tensiune si lipiciul invechindu-se se mai intampla) dar si asta o poti corecta. Ce nu poti corecta sau o poti face dar mai greu si cu mult noroc este sa vina ornamentul lipit cu "burta" moment in care daca il scoti sa il lipesti drept, pleaca cu tot cu vopsea in 98 la suta din cazuri. Macheta aleasa de tine vad ca nu abunda insa in detalii cromate deci nu vei avea nici o problema iar in realitate e posibil sa arate chiar mai bine ca in poze, lucratura este foarte fina la rasini.

Offline mavrodin118

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 6.655
  • Gen: Bărbat
Re: rășină vs zamac
« Răspuns #21 : 05/10/14*, 22 »
piesele de metal fotodecupate fiind intr-o oarecare tensiune si lipiciul invechindu-se se mai intampla (...)
sa vina ornamentul lipit cu "burta" (...)

bentley, neo: fâșie metalică cromată de-a lungul mașinii, între aripi, la baza portierelor (fotodecupată) - lipită impecabil inițial, a făcut burtă după ceva timp iar singura soluție (la care mă taie capul) este desprinderea și scurtarea ei (e clar mai lungă decât porțiunea de caroserie pe care trebuie să o acopere, dar într-un fel, nu știu cum mama naibii, chinezul a lipit-o în fabrică să se potrivească și fără să facă burtă) -
”Dacă am realiza toți că nu trăim veșnic, am fi cu toții mai amabili. Sunt sigur.” (Juan Manuel Fangio, cvintuplu campion mondial)

Offline ianus1874

  • Senior Member
  • ****
  • Mesaje postate: 3.183
  • Gen: Bărbat
Re: rășină vs zamac
« Răspuns #22 : 05/10/14*, 22 »
Poate era aliajul prost si s-a dilatat in timp.  :/()?!?

klauze

  • Vizitator
Re: rășină vs zamac
« Răspuns #23 : 05/10/14*, 23 »
e ceva cu unele ornamente din astea, am si eu 2 caddy care au venit cu o burta abia sesizabila si acum e destul de mare, nu stiu ce sa le fac deocamdata.


Offline johann.nunweiller

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 21.115
Re: rășină vs zamac
« Răspuns #25 : 08/08/14*, 13 »