Autor Subiect: Chrysler New Yorker Convertible [1948][Signature Models]  (Citit de 2084 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Online Dilo

  • BAD MOTHER FUCKER
  • Moderator Global
  • ****
  • Mesaje postate: 5.432
1948 CHRYSLER NEW YORKER 2-Door Convertible
Signature Models - Charlestown Collectibles






Macheta a fost produsă de Signature Models în 2008 într-o ediţie de 5000 exemplare, în seria premium Charlestown Collectibles.

Partea frontală este dominată de imensa grilă cromată şi decupată, farurile au nituri acceptabile iar cele două proiectoare de ceaţă, de culoare portocalie, arată foarte bine. Din păcate semnalizatoarele din faţă, ca şi cele din spate, sunt vopsite, aceasta însă nu deranjează prea mult la o privire de ansamblu.

Motorul este detaliat, are mai multe cabluri de culoare roşie, care însă par puţin cam lungi. Radiatorul este vopsit argintiu şi are un capac realizat separat. În faţa lui se află cele două claxoane iar pe lateral bateria cu bornele vopsite în roşu şi cabluri de legatură distincte.

Interiorul este mochetat în culoarea maşinii, bordul este interesant fiind dominat de "tonomatul" central, vitezometrul este lizibil iar sub bord se găseste sistemul dublu de încalzire vopsit în alb-rosu şi maneta franei de mână care este de culoare roşie. Parasolarele sunt mobile iar scaunele din faţă au spătarele rabatabile. O surpriză placută sunt geamurile laterale care se manevrează foarte uşor prin rotirea manivelelor de pe feţele interioare ale uşilor.

Portbagajul este în întregime mochetat şi conţine roata de rezervă împreună un cric.

Antena este formată din două segmente mobile. Tot la exterior se află două proiectoare montate la baza parbrizului lângă oglinzi, proiectoare care la maşina reală puteau fi probabil manevrate cu mâna de către ocupanţii locurilor din faţă.

Macheta vine montată pe un suport din plastic de culoare  maro-deschis (wood-grain), într-o cutie mai mare decât cele obişnuite, inscripţionată Charlestown Collectibles - Limited Edition 1 of 5.000, fiind însoţită de o plachetă din bronz, plachetă care în timpul transportului se poate desprinde foarte uşor din suport, provocând daune machetei.

Pe cât este de frumoasă macheta pe atât este de prost lucrată: mâna chinezului şi-a lăsat la propriu amprenta, peste tot sunt pete de adeziv (unele, din fericire, s-au putut curăţa). În jurul oglinzilor şi al proiectoarelor de la parbriz, din cauza excesului de adeziv, vopseaua a căpătat o tentă alburie care nu se mai curaţă.

O machetă acceptabilă asamblată neîngrijit...

































« Ultima Modificare: 04/16/20*, 19 de Dilo »

Offline Ciprian

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5.188
  • Gen: Bărbat
Gata, am mutat macheta asta la prezentari.

Acum sa carcotesc si eu. Am vrut sa o iau, dar am renuntat la ea in favoarea altora, considerand pretul un pic exagerat. Se pare ca am facut bine, desi e o aratare destul de draguta in poze. Pacat ca n-a beneficiat de o atentie mai buna. Cablurile alea chiar sunt exagerate la motor, iar geamurile laterale mai bine erau coborate, nu arata bine asa.

Online Dilo

  • BAD MOTHER FUCKER
  • Moderator Global
  • ****
  • Mesaje postate: 5.432
Multumesc!

Intr-adevar e cam neglijent lucrata dar pe ansamblu merge.

Ai dreptate cu geamurile, arata nefiresc ridicate. Nici nu mi-am dat seama, le-am ridicat la inceput si
asa au ramas. Da' alte poze nu mai fac ...
« Ultima Modificare: 12/13/09*, 12 de Dilo »

Offline Ionuț

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 4.033
Din păcate ăştia de la Signature Models s-au prostit de tot. Scot machete din ce în ce mai proaste la preţuri din ce în ce mai mari. Pe mine m-au pierdut de client... E păcat, pentru că sunt nişte modele unice, nu le mai face nimeni. M-am uitat cu atenţie la câteva poze cu varianta sedan a Chrysler-ului şi... am decis  că nu merită. Acolo deşi se deschid toate uşile, cele din spate aproape că nu au legătură cu caroseria.

Online Dilo

  • BAD MOTHER FUCKER
  • Moderator Global
  • ****
  • Mesaje postate: 5.432
Prezentare refăcută.