Autor Subiect: Ford Sierra Cosworth [1988][Minichamps]  (Citit de 2609 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Bizi

  • Vizitator



In iulie 1986 s-a lansat versiunea RS Cosworth, care avea un motor de 204 CP 2.0 L DOHC cu o turbosuflanta Garret T3, dezvoltat de Cosworth. Modelul era bazat din punct de vedere stilistic pe varianta Sierra in 3 usi si era disponibil numai in culorile alb si negru fiind produse doar 5545 de exemplare. Versiunule de curse au avut mult succes in competitile din Europa in anii '80-'90, iar modelul RS500 a dus titlul la constructori in Campionatul de Turisme in 1987.

---------------------------

Ce pot sa spun....macheta este bine facuta. Vopseaua e bine aplicata cu exceptia unui defect minor la coltul stang al portbagajului. Deranjeza culoarea care scoate in evidenta orice amprenta sau urma de praf. Este prezent logoul "Sierra RS" pe lateralele aripilor spate. In partea din spate, teava de esapament este goala pe interior pentru un plus de realism. Insa se vede un defect de productie. Stopurile din spate nu sunt simetrice. Prima portiune rosie este mai mare la stopul din stanga decat la cel din dreapta. In schimb, la faruri si semnalizari sunt inestetice niturile de prindere. Place si logoul "Ford" care este foaret precis realizat. Nu place jocul din balamale de la usi, faptul ca hayonul nu sta in pozitia deschis sau lipsa geamurilor la portiere.

Compartimentul motor este foarte bine detaliat. Se poate observa inscriptia "DOHC 16V" pe chiulasa, sunt prezente fisele de bujii. Deasemenea piesele sunt vopsite in culori diferite pt o mai buna distingere. Grilele de ventilatie de pe capota sunt perforate pentru un plus de realism. Ca un punct negativ este unghiul da bracare a rotilor care este foarte mic. Apropo...jantele sunt foarte bine si realistic realizate.


 Dezamagirea vine de la interior, unde plasticul bordului da un aer ieftin, ceva in genul Maisto. Interiorul este mochetat de fostul proprietar (macheta este secondhand) iar bancheta din spate este imbracata in piele. se pot observa instrumentele de bord sau butoanele de pe consola centrala. Iarasi este prezent pavilionul mochetat. Si aceasta imbunatatire a fost adusa de fostul proprietar. 
























« Ultima Modificare: 05/06/09*, 22 de Bizi »

Offline Ciprian

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5.188
  • Gen: Bărbat
Re: Ford Sierra Cosworth [1988][Minichamps]
« Răspuns #1 : 11/15/08*, 14 »
vad ca ai pastrat mocheta :) ai putea sa faci si cu bancheta din spate ce ai facut cu scaunele dar cred ca nu prea vrei sa o desfaci ;D

Bizi

  • Vizitator
Re: Ford Sierra Cosworth [1988][Minichamps]
« Răspuns #2 : 11/15/08*, 14 »
da, mocheta a iesit mai bine decat scaunele, si am pastrat-o. pe bancheta, pielea a iesit mai bine, de aia nu am dat-o jos.

Offline Ionuț

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 4.033
Re: Ford Sierra Cosworth [1988][Minichamps]
« Răspuns #3 : 11/16/08*, 10 »
Nu prea inteleg de ce masina nu are numere de inmatriculare. Se adauga ulterior?

Bizi

  • Vizitator
Re: Ford Sierra Cosworth [1988][Minichamps]
« Răspuns #4 : 11/16/08*, 10 »
pur si simplu nu erau p masina.....acum nu stiu daca macheta le avea cand a fost cumparata, io aasa am luat-o, fara numar :D

Offline Ciprian

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5.188
  • Gen: Bărbat
Re: Ford Sierra Cosworth [1988][Minichamps]
« Răspuns #5 : 11/16/08*, 10 »
asa a fost facuta, fara numere...

Bizi

  • Vizitator
Re: Ford Sierra Cosworth [1988][Minichamps]
« Răspuns #6 : 11/19/08*, 09 »
da  ;)

Offline Ciprian

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5.188
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Ford Sierra Cosworth [1988][Minichamps]
« Răspuns #7 : 02/16/09*, 22 »
e mult mai bine acum... revin la ideea initiala: pacat de interiorul ala de-a dreptul oribil!!

macheta asta are doua puncte forte: motorul si jantele

Bizi

  • Vizitator
Rãspuns: Ford Sierra Cosworth [1988][Minichamps]
« Răspuns #8 : 02/16/09*, 22 »
as vrea ca cineva care are varianta produsa de Autoart sa o prezinte, m-ar interesa o comparatie

Offline Ciprian

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5.188
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Ford Sierra Cosworth [1988][Minichamps]
« Răspuns #9 : 02/16/09*, 22 »
are calinteo... trage de el sa o prezinte ;D

cred ca e incomparabila... poate doar motorul si jantele sa fie asemanatoare ;D

Offline calinteo76

  • Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 175
Rãspuns: Ford Sierra Cosworth [1988][Minichamps]
« Răspuns #10 : 02/17/09*, 21 »
are calinteo... trage de el sa o prezinte ;D

cred ca e incomparabila... poate doar motorul si jantele sa fie asemanatoare ;D
Las ca cresc eu mare,imi iau aparat foto si fac curs de calculatoare si va zapacesc! ;D
Mai greu... ::)
« Ultima Modificare: 02/17/09*, 21 de calinteo76 »