Autor Subiect: Jaguar XJR-9 D #88 Castrol Presentation [1988][Exoto]  (Citit de 2270 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Andrei G.

  • Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 827
Acest model de Jaguar a aparut in anul 1988,fiind un prototip destinat curselor,in special pentru cursa de la Le Mans,A concurat cu succes atat in cursa de 24 de ore de la Daytona cat si in Campionatul Mondial de Sportcars,Jaguar terminand pe locul 2 in anul 1989.Din aceasta serie s-au produs doar 5 modele,ele concurand pana in anul 1990,cand Jaguar a schimbat modelul XJR-10.


Macheta este realizata ireprosabil,asemenea unui Exoto,este prima macheta din Exoto pe care o detin,dar pot spune ca m-a impresionat datorita detaliilor foarte reusite,cat si a materialelor net superioare folosite.Motorul este perfect realizat dupa cum se observa din poze,calitatea cauciucurilor este de asemenea superioara unui machete gen AA sau a unui Kyosho,butoanele de pe bord impreuna cu schimbatorul dau machetei o nota de realism,la fel ca si scaunul care este imbracat intr-un fel de catifea.Un alt plus al machetei este dat de sistemul ingenios de deschidere al usilor,cat si stopurile care au trase firele asemenea modelului din realitate.Macheta este si "2006 AUTO-MODELL MODEL OF THE YEAR".Cred ca singurul defect al acestei machete este pretul,in rest calitatea este cea care defineste pe deplin aceasta macheta.





















« Ultima Modificare: 09/09/09*, 19 de Ciprian »

Offline Ciprian

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5.188
  • Gen: Bărbat
o macheta de nota 10, in binecunoscutul stil Exoto. vad ca ai inceput in forta cu prezentarile ;D

Offline ksm

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 6.257
... si te felicitam pentru ele! ;D

intrebare, cat a costat??
cumpar masinute cu cheita

Offline Dark Side

  • BadBoy 'Vettes !
  • Senior Member
  • ****
  • Mesaje postate: 4.995
  • Gen: Bărbat
  • Corvette Racing: Winners of Le Mans 2011 @ GTE-PRO
Frumoasa macheta...
Nu imi place ca are farurile acoperite .
De ce l-ai luat tocmai pe acesta care are farurile acoperite ?
Click the banner to see my site

Offline Andrei G.

  • Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 827
... si te felicitam pentru ele! ;D

intrebare, cat a costat??

L-am luat de pe modelissimo cu 99 euro fara transport si fara comision,a fost vreo 130 euro in total,Dark Side l-am luat pe cel fara faruri pentru ca mi-am dat comanda pentru mai multe machete,iar modelul cu faruri costa mult mai mult,el nefiind la reduceri in acel moment,plus pe site-ul oficial Exoto mai sunt momentan 2 bucati,care costa fiecare 500$ bucata,asa ca zic eu a fost o mare afacere!

Offline Dark Side

  • BadBoy 'Vettes !
  • Senior Member
  • ****
  • Mesaje postate: 4.995
  • Gen: Bărbat
  • Corvette Racing: Winners of Le Mans 2011 @ GTE-PRO
Ma gandeam eu ca a fost chestie de buget.
Oricum masina este cool! (anii de glorie ai Le Mans-ului,in viziunea mea!)
Click the banner to see my site

Offline cosmic

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 1.485
Macheta cu faruri are un plus de farmec. Oricum prezentarea si pozele sunt reusite. Felicitari! P.S. Se poate sa ne dezgolesti si partea fata sa o admiram si pe aceeas? 10X :)

AUTOart

  • Vizitator
cand o macheta costa 500$ pe siteul exoto inseamna ca a iesit din productie si nu mai dau drumul la aparate pt acel model decat pt 500$
Dar ea cand era in productie costa 1-200$


Offline Andrei G.

  • Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 827
Macheta cu faruri are un plus de farmec. Oricum prezentarea si pozele sunt reusite. Felicitari! P.S. Se poate sa ne dezgolesti si partea fata sa o admiram si pe aceeas? 10X :)

Partea din fata nu se deschide,desi ea lasa aceasta impresie,da Autoart,intr-adevar macheta nu se mai produce,de aceea pretul sau este exagerat,va multumesc pentru aprecieri!

dorin_cdg

  • Vizitator
Partea din fata nu se deschide,desi ea lasa aceasta impresie

Daca bine stiu, partea din fata este prinsa in 2 suruburi amplasate pe sasiul masinii si astfel se poate da jos  :)

Offline AdyAero

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 3.265
  • Gen: Bărbat
  • 1:72
Chiar pe Exoto vad ca au pachete bundle de cate 2 Jaguar la 385$. E vorba de numerele 60 si 61 tot Castrol de la Daytona 24H (1998) iar numarul 66 se gaseste la 239$: http://www.exoto.com/s/1/ProductDetails.aspx?Language=en&CategoryId=236&ProductId=1889

Offline Andrei G.

  • Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 827
Daca bine stiu, partea din fata este prinsa in 2 suruburi amplasate pe sasiul masinii si astfel se poate da jos  :)

Am descoperit si eu acest lucru dupa ce mi-ai spus,dar se afla doar un radiator care se vede si din afara,avand 2 prize pe capota,nefiind nimic deosebit sub capota,din pacate.

andrei006

  • Vizitator
« Ultima Modificare: 03/17/13*, 20 de Dilo »

Offline ksm

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 6.257
macheta e foarte misto, e si la mine in wishlist   )0(
cumpar masinute cu cheita