Autor Subiect: BMW LMR V12 [1999][Kyosho]  (Citit de 1527 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline ksm

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 6.257
BMW LMR V12 [1999][Kyosho]
« : 01/02/12*, 18 »
BMW LMR V12 a alergat in sezoanele 1999 si 2000 in cursele de anduranta, la clasa LMP1, fiind succesorul modelul V12 LM, model dezvoltat in parteneriat cu echipa Williams F1.

Motor V12, 5990 cmc, cca. 580 cai putere si 342 km/h atinsi pe Mulsanne straight. Apropo, in 1999 a castigat cursa de la Le Mans.
In sezonul 2000 nu a inregistrat rezultate spectaculoase, iar pentru American Le Mans s-a luat decizia de a nu se mai deplasa in ultima etapa a campionatului, si sa se concentreze pe Formula 1.

Modelul produs de Kyosho, No.43, a alergat in American Le Mans in 1999, alaturi de No. 42 - model cu rezultate mai bune.
Modelul este mai rar decat celelalte (no.15 si no.42) -  nici pe diecast.org nu l-am gasit.

Modelul produs de Kyosho este net superior variantei Maisto, totusi nu impresioneaza foarte tare. Sa nu fiu carcotas, modelul este destul de vechi.







Tre sa fac stanga??



In partea din fata gasim sigla redata ca piesa separata - foarte frumoasa. Grila fata nu este perforata!!! - nici la modelul real nu este perforata  <-o



Farurile cu sticla clara arata foarte bine. Varianta de fata, No.43, are niste deflectoare suplimentare.





Jantele arata bine, sunt inscriptionate, iar discurile sunt separate de etrierele aurii. Totusi discurile nu-mi inspira nimic, sunt departe de ce am vazut la Ferrari F40 HW Elite de exemplu. Or fi simple si la varianta reala, habar n-am.

Tot in poza de mai jos se observa si siglele laterale care arata foarte bine, sunt piese separate.



Interiorul arata foarte bine, spartan insa corect. Centuri textile si butoane pictate. Nu e CMC totusi.



Capacul motorului este detasabil, iar gurile de ventilatie din spate sunt perforate, nu vopsite.
Motorul este capsulat, deci nu are ce ne arata, in afara de evacuari si ceva amortizoare (nefunctionale).





In partea din spate gasim eleronul din plastic - nu arata rau - si difuzorul aerodinamic, si tobele de esapament, tot din plastic - de data asta nu ma mai joc, nu-mi place cum arata.

« Ultima Modificare: 01/02/12*, 18 de ksm »
cumpar masinute cu cheita

Offline mike_neagu

  • Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 496
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: BMW LMR V12 [1999][Kyosho]
« Răspuns #1 : 01/02/12*, 18 »
Felicitari pentru poze si pentru prezentare. Am fost putin surprins, initial nu am crezut ca sunt pozele tale.

Offline ksm

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 6.257
Rãspuns: BMW LMR V12 [1999][Kyosho]
« Răspuns #2 : 01/02/12*, 18 »
ba ale mele, ale mele, am avut si martori  <-o
cumpar masinute cu cheita