Autor Subiect: Ferrari Enzo [2002] [Hot Wheels Elite]  (Citit de 1768 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline stormman

  • Rookie / Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 38
  • Gen: Bărbat
       Ferrari Enzo este considerata ca fiind masina cu cea mai apropiata tehnologie de Formula 1. Pentru Enzo a fost anuntata initial o productie in serie limitate de 349 exemplare. In acest timp Ferrari a trimis invitatii clientilor existenti ai companiei, cele 349 masini fiind vandute inainte ca modelul sa fie lansat in productie. Dupa numeroase cereri, Ferrari a decis sa produca suplimentar un numar de 50 de Enzo, ridicand numarul total la 359.
       Motorul V12 amplasat central cu o cilindree de 5998 cmc produce 660CP si permite o acceleratie pana la 100km/h in numai 3,65 secunde.
       Lindsay Fox, magnat Australian al transporturilor, este proprietarul unicului Enzo cu plafon galben.


       Macheta face parte din seria Rare Collection si este produsa in serie limitata de 5000 exemplare, aceasta fiind nr. 1208. Per ansamblu consider ca macheta isi merita banii fiind la reducere in acest moment (50e). Macheta nu este una de generatie noua insa arata bine, fiind produsa acum ceva ani; pacat ca Mattel nu este interesat de cresterea calitatii produselor sale, aceasta fiind si motivul pentru care Enzo este singura macheta HW din colectie…
      O sa ma limitez in a puncta plusuri si minusuri ale machetei.
   
     PLUS:
-   sigle frumos realizate, comparabile aa/ky;
-   capotele si portierele stau singure ridicate;
-   gentuta in portbagaj;
-   motor foarte detaliat (acesta reprezinta si surpriza placuta a machetei);
-   interior si portbagaj mochetate, centuri din material textil;
-   macheta este mai grea decat un autoart de generatie noua.

     MINUS:
-   Lipsa geamurilor la portiere;
-   Vopseaua aplicata intr-un strat destul de gros;
-   Mici puncte unde partile mobile ating caroseria (portiere, capota spate), rezultand vopseaua sarita
-   Conturul farurilor vopsite in rosu;
-   Alte minusuri specifice HW (rotile spate care se rotesc doar impreuna, geamuri din plastic moale, anvelope cu talon mare care nu respecta realitatea, volan si/sau pedale butucanoase, etc).
« Ultima Modificare: 10/18/10*, 21 de stormman »

Offline stormman

  • Rookie / Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 38
  • Gen: Bărbat
Ferrari Enzo [2002] [Hot Wheels Elite]
« Răspuns #1 : 10/18/10*, 21 »
continuare...

Offline Andrei G.

  • Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 827
Rãspuns: Ferrari Enzo [2002] [Hot Wheels Elite]
« Răspuns #2 : 10/18/10*, 23 »
Motorul se prezinta bine si la varianta Foundation,in rest macheta mi se pare foarte slab realizata(lipsa geamurilor,plasticul ieftin predominant,blocurile optice,etc) strica acest model in totalitate.
Am detinut si eu varianta Foundation,dar am renuntat la ea,datorita defectelor majore,care din pacate sunt prezente si la aceasta varianta! :)

Offline stormman

  • Rookie / Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 38
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Ferrari Enzo [2002] [Hot Wheels Elite]
« Răspuns #3 : 10/19/10*, 20 »
O sa renunt si eu la ea, dar pentru ca este o masina superba, numai dupa ce reusesc sa pun mana pe una din variantele BBR.