Autor Subiect: Ferrari Testa Rossa Le Mans no.22 [1958][CMC]  (Citit de 3099 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline dex

  • Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 765
    • www.alexbadulescu.ro
Ferarri Testa Rossa  1958 Chassis No. 0732 –  Pontoon Fender  - Lucybelle.

Aparitie inedita  a marcii Ferarri, datorita culorii neobisnuite, masina a alergat in cursele de 24 Ore de la Le Mans, in anul 1958 obtinand si cea mai buna calificare, locul 7, avandu-i ca piloti pe Ed Hugus si Ernie Erikson.
Proprietarul, Ed Hugus, de origine americana, este cel care a decis ca masina sa fie vopsita in culoarea traditionala a curselor americane, alb cu doua dungi albastre. Iar numarul 22 este cel cu care masina a fost inscrisa la faimoasa cursa de 24 Ore de la Le Mans in anul 1958.

Macheta, editie limitata de 3000 bucati, este asamblata manual din 1650 parti individuale.

« Ultima Modificare: 09/05/10*, 20 de Ciprian »

Offline dex

  • Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 765
    • www.alexbadulescu.ro
Macheta, pe cat este de frumoasa, pe atat este de greu de pozat  :/()?!?. De aceea voi mai atasa cateva poze de detaliu, urmand ca pe viitor sa incerc sa o prezint asa cum trebuie.

Offline dex

  • Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 765
    • www.alexbadulescu.ro
Interiorul, frumos realizat, castiga foarte mult prin scaunele din piele rosie, tivite cu fir alb. Poate sunt printre cele mai reusite scaune realizate de catre cei de la CMC, mai reusite ca cele de la Porsche-le 901, care mie mi se par deosebite.
Tabloul de bord are instrumentele perfect lizibile, volanul cu trei spite are in mijloc emblema Ferarri, montantul pe care este fixat schimbatorul de viteze este imbracat in piele.
In partea dreapta, sub bord, cred ca este un fel de tablou electric  ??? sau bloc de sigurante, cert e ca este foarte bine realizat, putandu-se identifica pana si conductorii electrici ce ies din el.

Offline Stefan

  • IERTAND, TE IERTI PE TINE
  • Super-Hero Member
  • ******
  • Mesaje postate: 13.950
  • Gen: Bărbat
  • Sa nu dispretuiesti ce nu intelegi.
    • Miniauto
Acum ma uit la asta si la Testarossa-ul Burago... ala este din alt film  :/()?!? afro.gif

Ne-am  adunat  aici  ca  sa fim  mai  multi:  Forum  Miniauto
Cumpar cu prioritate: VW T1, Matiz, , dricuri, super- si hypercars

Offline dex

  • Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 765
    • www.alexbadulescu.ro
Macheta e frumoasa rau, mai frumoasa si ca cea rosie, tot de la CMC. Din pacate, datorita albului, e extrem de greu de pozat, sau poate nu m-oi pricepe eu? cine stie. Mai incerc...

Offline Ciprian

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5.188
  • Gen: Bărbat
Dex, imi pare rau daca te dezamagesc, dar asta nu e chiar Lucybelle. E un fel de gafa CMC, care mai apoi au anuntat versiunea corecta. Probabil ca e facuta dupa masina reconditionata, care a participat la ceva curse recente, istorice.

Lucybelle, care de fapt are denumirea corecta "Lucybelle II", prima fiind yahtul lui Hugus, a participat la Le Mans-ul din '58 cu un livery putin diferit si cu proiectoarele scoase in fata grilei. Se gasesc poze pe net. Avea steagul americii pe aripi, Lucybelle II scris pe aripa dreapta, numarul din spate era inclinat, etc. CMC vor scoate in curand varianta corecta, in 2.000 de exemplare.

"Our model will be equipped with all major changes that made the original 1958 version so special to all racing fans. This model is a limited edition of 2,000 pieces world wide."

Macheta e foarte frumoasa si mai mai ca mi-as lua si eu versiunea alba, insa are o mare problema, aripile spate au o forma gresita. Acestea "coboara" intr-un unghi prea mare de la punctul cel mai inalt spre stopuri. Au cam stricat forma, pare prea cocosata. Iar stopurile sunt prea late.
« Ultima Modificare: 09/05/10*, 13 de Ciprian »

Offline ksm

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 6.257
vorbeam si cu bizi ieri, un CMC ramane un CMC, dar nu poate fi perfect, asa ca ultimul lucru care m-ar deranja ar fi forma aripilor. macheta e geniala.

PS Lucy Belle? ;D
« Ultima Modificare: 09/05/10*, 13 de ksm »
cumpar masinute cu cheita

Offline Ciprian

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5.188
  • Gen: Bărbat
Cosmine, un CMC e un CMC sa zicem, dar forma aripilor strica masina. Toti gresesc, nu exista macheta perfecta, dar 200 de euro am pretentia ca forma sa fie corecta si sa n-am nituri la faruri.

Uite masina reala, macheta e prea cocosata. Daca mai strambau si aripile fata iesea un Jaguar de toata frumusetea.

Bizi

  • Vizitator
cu toate mici scaparile, aceasta miniatura e sublima. chiar daca nu e rosu (am io un fix ca un Ferrari sa fie rosu  :/()?!?) imi plac foarte mult scaunele rosii  )0( si detaliu ca caseta de sigurante e interesant. Bravo pt review  )0(

Offline dex

  • Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 765
    • www.alexbadulescu.ro
Multumesc pentru vizita.
Acum, chiar daca nu e versiunea adevaratei Lucybelle, macheta este foarte frumoasa si merita sa intre in orice colectie 1:18.

Mai am sa-i prezint motorul, dar inca n-am apucat sa-l pozez. De fapt, nici n-am desfacut capotele, din cauza curelelor din piele, care sunt sigur ca-mi vor lua ceva timp sa le pun la loc.

Offline justady2002

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 4.272
  • Gen: Bărbat
Foarte frumoasa, detalii pe masura ... un CMC adevarat. Felicitari dex!  )0(

Offline raduferrari

  • Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 463
  • Gen: Bărbat
« Ultima Modificare: 09/05/10*, 20 de radu_ferrari »

Offline ksm

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 6.257
Frumos Testa Rossa. Al meu este Rosu.

http://forum.4tuning.ro/505-machetele-mele/73380-machetele-mele-raduferrari/page-14.html#post2849697
greu de spus care-mi place mai mult. a ta e rosie, a lui dex e de curse... tough choice... afro.gif
« Ultima Modificare: 09/05/10*, 21 de ksm »
cumpar masinute cu cheita

Offline Alex_Aeg

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5.537
  • Gen: Bărbat
  • Imparatul moare ultimul !!!
Rãspuns: Ferrari Testa Rossa Le Mans no.22 [1958][CMC]
« Răspuns #13 : 09/05/10*, 21 »
Absolut superba ... intr adevar, incep sa iti dau dreptate din ce in ce mai mult. Merita oricand banii un CMC.

Offline Dark Side

  • BadBoy 'Vettes !
  • Senior Member
  • ****
  • Mesaje postate: 4.995
  • Gen: Bărbat
  • Corvette Racing: Winners of Le Mans 2011 @ GTE-PRO
Rãspuns: Ferrari Testa Rossa Le Mans no.22 [1958][CMC]
« Răspuns #14 : 09/05/10*, 21 »
Superba masina !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
E mai misto ca nu e rosie. 8)
Click the banner to see my site