Autor Subiect: FILME  (Citit de 23012 ori)

0 Membri şi 5 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline CALIN 79

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 1.134
  • Gen: Bărbat
  • VW driver
Re: FILME
« Răspuns #165 : 12/28/21*, 09 »
L-am văzut alaltăieri pe Netflix, din păcate e de plâns. 
Mai.............................in viata conteaza un singur lucru............................habar n-am care e ala.........

Offline M3d1an

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 1.255
  • Gen: Bărbat
  • Arriving somewhere, but not here...
    • Reflection in Scale
Re: FILME
« Răspuns #166 : 12/28/21*, 16 »
De râs? De plâns?

Don't Look Up (2021)

Trebuie văzut neapărat.




Merita vazut intradevar. O tragicomedie mai degraba. Surprinde perfect ce se intimpla azi in lume. Argumentul stiintific, logic, este suprimat daca alte interese sunt in joc. Combinat cu Idiocracy este imaginea perfecta spre care se indreapta omenirea.

Offline Ionuț

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 4.033
Re: FILME
« Răspuns #167 : 12/28/21*, 20 »
Bine, e neverosimil că factorii de decizie vor acționa atât de prost pentru evitarea unui presupus eveniment cataclismic. Când se adună minți luminate și bani mulți, proiecte mărețe pot fi puse în practică, vezi cazul James Webb Telescope, lansat zilele trecute, trecut de orbita lunii ieri. Sigur, mai are mult până să fie considerat o reușită, mai sunt câteva sute de pași critici de parcurs, dar am încredere că va fi un succes în final.

Cât despre partea care arată cum va reacționa omenirea în ansamblu, politicienii, media, social media... aici nu e chiar inedit filmul, s-a inspirat bine de tot din povestea ultimilor 2 ani. Pură realitate, unii vor continua să nege orice îi scoate din zona de confort mental, e mai la îndemână să te prefaci că nu există decât să iei seama și să te îngrijorezi.

De altfel pandemia asta a fost un bun moment ca să ne arate cum stăm în raport cu o potențială tragedie umanitară și cu faptele confirmate științific. Cam tot ca pe vremea lui Galileo Galilei, cu mici ajustări specifice societății contemporane.

Filmul e bun, da, merită văzut.

LE: sper că ați văzut și scenele finale de după generic.
« Ultima Modificare: 12/28/21*, 20 de Ionuț »

Offline Panait

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 2.935
  • Ne-am adunat aici ca sa fim mai multi
Re: FILME
« Răspuns #168 : 12/28/21*, 20 »
Bine ca aveti timp ,prefer sa fac diorame ,desene ,picturi ..............ma uit din cand in cand pe canale de stiinta ; DTX , Discovery , National Geographic  sal'tare

Offline Dilo

  • BAD MOTHER FUCKER
  • Moderator Global
  • ****
  • Mesaje postate: 5.432
Re: FILME
« Răspuns #169 : 12/28/21*, 22 »
Fiecare cu aia mă-sii...   :D