Autor Subiect: Statistica 1:18 dupa un an de zile  (Citit de 44699 ori)

0 Membri şi 7 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline Alex230

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 2.165
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Statistica 1:18 dupa un an de zile
« Răspuns #15 : 08/18/09*, 19 »
Nu inteleg "tam-tam-ul" legat de cat costa toate machetele prezentate aici. Ciprian a avut o intentie laudabila ,a refacut index-ul si a postat o statistica. Chiar trebuie sa fie discutii aiurea pe ABSOLUT orice topic prezent aici?
Nu cred ca Ciprian a facut statistica aia dupa preturi sau vreo cifra de "afaceri" a forumului...
In fond si la urma urmei e un hobby ,iar preturile sunt irelevante.
Vlad ,eu inteleg ca tu privesti lucrurile din pdv de comerciant ,dar discutia chiar nu isi avea rostul de la bun inceput ,sicer acum...

On: vad ca sunt in top :D

AUTOart

  • Vizitator
Rãspuns: Statistica 1:18 dupa un an de zile
« Răspuns #16 : 08/18/09*, 19 »
Am considerat ca e topic de statistici ,intradevar puteam sa deschid topic separat "Puterea de cumparare pe miniauto.ro. Daca moderatorii modifica le multumesc.




Offline Alex230

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 2.165
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Statistica 1:18 dupa un an de zile
« Răspuns #17 : 08/18/09*, 20 »
Mai fac un off-topic
Daca te uiti la topicul "ce ai cumparat astazi" vezi ca lumea cumpara ,nu exagerat de mult cu ai vrea tu ,dar cumpara.
Din pacate e-bay ,site-urile din afara tarii si cunostintele de acolo iti fac concurenta acerba si mi se para ca (,) concluzia ta ca nu cumpara lumea e valabila doar pt autoart.ro ,sau cum? :)

Offline Ciprian

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5.188
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Statistica 1:18 dupa un an de zile
« Răspuns #18 : 08/18/09*, 20 »
Consider statistica asta irelevanta privind puterea de cumparare a forumului.

Mai ales ca ai facut remarca asta referitor la cine a cumparat machetele alea de 1 euro de pe okazii. Uite la fiecare ce colectioneaza si intreaba-te daca au avut ce cauta la licitatiile respective. Unii sunt cu monomarca, altii cu raritati. Eu ti-am spus cum sta treaba cu Autoartul si la cat le evaluez eu plasticele cu balamale ultimul racnet sau Highway61-urile care imi plac, dar sunt negre...

Unii cumpara de afara, gama mai variata, preturi mai mici si probabil multe alte motive.

Eu doar am constatat ca sunt 225 de review-uri si ma bucur pentru asta. Eu si Ionut ne-am atins scopul pe forumul asta. E mai mult decat speram.

A se nota ca, asa cum am mai zis, multi useri nu si-au prezentat machetele, iar cei care au facut-o deja au inca machete neprezentate. Eu mai am 10 machete cumparate anul asta de pus, din care 6 sunt luate de la Autoart.ro.

Mai comentam putin si o sa sterg topicurile. Ideea era ca oamenii sa vada ca se prezinta si poate mai atragem si altii. Eu ma bucur ca am creat o baza de date care poate ajuta colectionarii de 1:18 din Romania. Iar in acest moment e chiar unica...

Offline Stefan

  • IERTAND, TE IERTI PE TINE
  • Super-Hero Member
  • ******
  • Mesaje postate: 13.950
  • Gen: Bărbat
  • Sa nu dispretuiesti ce nu intelegi.
    • Miniauto
Rãspuns: Statistica 1:18 dupa un an de zile
« Răspuns #19 : 08/18/09*, 20 »
............................
Mai comentam putin si o sa sterg topicurile.
............................

da' de ce sa le stergi ?
lasa-le aici, merita vazute.

despre "puterea de cumparare" o sa vorbim in alta parte ;)

Ne-am  adunat  aici  ca  sa fim  mai  multi:  Forum  Miniauto
Cumpar cu prioritate: VW T1, Matiz, , dricuri, super- si hypercars

Offline cosmic

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 1.485
Rãspuns: Statistica 1:18 dupa un an de zile
« Răspuns #20 : 08/18/09*, 21 »
Felicitari Ciprian pentru initiativa! Sa fim sanatosi si sa fie si mai multe :D
Cat despre off-topic si puterea de cumparare cu acele machete la 1euro pe mine nu m-ati lovit cu niciuna domnul Autoart. M-am bagat si eu la licitatii pana la un anumit pret pe care il dau pe o macheta care imi place comci-comca...Daca era un care sa imi placa macar o castigam sigur....Singura care imi place e Porsche 917K care a ramas, dar il am si in varianta hippie....Deci e doar o alternativa la un model pe care il am deja...

Offline Alex230

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 2.165
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Statistica 1:18 dupa un an de zile
« Răspuns #21 : 08/18/09*, 22 »
Fac o paranteza...
Cosmic ,AA nu face 917K cu hippie livery...poate il ai de la UH sau ai varianta 917LH :)

AUTOart

  • Vizitator
Rãspuns: Statistica 1:18 dupa un an de zile
« Răspuns #22 : 08/18/09*, 23 »
Nu trebuie sa va simtiti fiecare, sunt convins ca Ciprian sau Cosmic ar da si mai multi bani pe ce le place, dar statisticile sunt statistici... 2/8 inseamna 25% or sa mai urmeze si altele dar eu vad cine ce cumpara si fara okazii.

Alex230.... 60 euro pt un autoart nou nu gasesti in nici o germania, deci cine cumpara de afara cumpara machete devalorizate. Concluzia e valabila pt orice magazin, majoritatea de pe miniauto nu cumpara machete noi, pt ca nu au bani , pt ca nu se face ce le place lor, pt ca sunt chitrosi, pt ca astepata sa ajunga la reducere, pt ca li se pare ca-i fura producatorii, pt ca nu-si urmaresc interesul, pentru ca nu stiu sa aprecieze ceva valoros etc.





Offline Ciprian

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5.188
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Statistica 1:18 dupa un an de zile
« Răspuns #23 : 08/19/09*, 00 »
Nu trebuie sa va simtiti fiecare, sunt convins ca Ciprian sau Cosmic ar da si mai multi bani pe ce le place, dar statisticile sunt statistici... 2/8 inseamna 25% or sa mai urmeze si altele dar eu vad cine ce cumpara si fara okazii.

Alex230.... 60 euro pt un autoart nou nu gasesti in nici o germania, deci cine cumpara de afara cumpara machete devalorizate. Concluzia e valabila pt orice magazin, majoritatea de pe miniauto nu cumpara machete noi, pt ca nu au bani , pt ca nu se face ce le place lor, pt ca sunt chitrosi, pt ca astepata sa ajunga la reducere, pt ca li se pare ca-i fura producatorii, pt ca nu-si urmaresc interesul, pentru ca nu stiu sa aprecieze ceva valoros etc.

perfect adevarat cu o singura precizare. la nemti se gasesc machete noi care intra direct cu reducere. sunt autoarturi cu 50-60 euro, iar foarte multe hw intra reduse direct la 40-50...

ce inseamna pentru tine macheta devalorizata nu stiu. eu de exemplu am de luat multe bmw-uri vechi de la autoart....

vezi marfa noua autoart care e umflata nu devalorizata...

Offline Alex230

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 2.165
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Statistica 1:18 dupa un an de zile
« Răspuns #24 : 08/19/09*, 01 »
Perfect de acord cu ce a zis Ciprian.
Ideea nu e cat de noua e macheta (ca tot veni vb de 917k Steve McQueen care e o bucata de plastic care e mai usoara ca un bburago si nici nu se compara cu fratele mai mare ,917 LH scos la lumina acum vreo 5 ani care are greutate ,calitate mai buna si e mult mai rigid decat plasticaraiele din ziua de azi de la AA) ideea e la ce pret o gasesti ,ca spre ex pe mine nu ma incalzeste cu nimic ca AA a scos 911 S 1967 , atata timp cat nu e pe lista mea de prioritati si pe raft la nemti stau modele de la AA care le vreau si sunt si mai ieftine si mai bune decat cele scoase recent ,si sunt tot noi ,adica sigilate.
O macheta nu e valorificata dupa cat de noua e ,ci dupa cat de bine e facuta calitativ iar ultimele AA-uri nici ca se apropie de seria Milenium de acum cativa ani.

Fi sigur ca daca apare CMC cu ceva model extravagant care ma atrage (clar Porsche in cazul meu) nu stau pe ganduri si il iau. Cum am facut cu 901-le ,stii bine ,ca aparuse de cateva zile la tine pe site si l-am luat fara discutii.
Acuma ar fi culmea sa dau mii de euro dintr-un foc (intr-o luna sa zicem) pe Exoto sau alte marci de genul...nu ,astept sa intre la reducere ,ca nu ma grabesc nicaieri.

Si ca o paranteza ,un apropo la raportul bburago/maisto vs aa/kyosho/cmc etc. Eu personal cele mai multe modele le am de la AA ,pe locul 2 e Norev. Maisto si bburago sunt cele mai putine din colectie.


Offline Ionuț

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 4.033
Rãspuns: Statistica 1:18 dupa un an de zile
« Răspuns #25 : 08/19/09*, 10 »
Câţi au contribuit la cele 200 şi ceva de review-uri? Că mie mi se pare că suntem cam puţini de fapt...

Offline promo

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 1.620
  • Gen: Bărbat
    • www.macheteauto.com
Rãspuns: Statistica 1:18 dupa un an de zile
« Răspuns #26 : 08/19/09*, 11 »
mie unul sincer....cateve reviewuri de aici mi-au folosit cand voiam sa cumpar ceva....si m-am documentat...

pt altii sunt sigur ca au fost info de moment....s-au minunat de poze..si cam atata.
Colectie personala : www.mbogdan.ro
Website:  www.macheteauto.com

Offline Dilo

  • BAD MOTHER FUCKER
  • Moderator Global
  • ****
  • Mesaje postate: 5.432
Rãspuns: Statistica 1:18 dupa un an de zile
« Răspuns #27 : 08/19/09*, 12 »
Câþi au contribuit la cele 200 ºi ceva de review-uri? Cã mie mi se pare cã suntem cam puþini de fapt...


  Eu as face review-uri dar deocamdata pozele sunt o problema.
  Datorita review-urilor am cumparat si o sa mai cumpar cateva machete.

Offline Ciprian

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5.188
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Statistica 1:18 dupa un an de zile
« Răspuns #28 : 08/19/09*, 12 »

  Eu as face review-uri dar deocamdata pozele sunt o problema.
  Datorita review-urilor am cumparat si o sa mai cumpar cateva machete.

ai poze ok, nu toti suntem fotografi sau avem aparate performante. am si eu o droaie de poze proaste...

cu pozelele poti face review-uri foarte bune

AUTOart

  • Vizitator
Rãspuns: Statistica 1:18 dupa un an de zile
« Răspuns #29 : 08/19/09*, 12 »
Voi o luati mereu personal, eu pun problema statistic. Sunt 300 de useri, niciunul din ei nu a vrut sa zicem 917, deci fiecare s-a incadrat in unul dintre motivele mai sus mentionate de mine. Inteleg colectionarii de top sa nu-l aleaga pe motiv de incadrare , nu de bani , dar restul de 290 oameni ,tot nu se incadra in colectia lor, sau toti l-au considerat ca e prost facut? Sau acum 356B vad ca lui Sieglinde ii placela 63Euro, toti cei 300 de useri il considera urat sau nefolositor in colectie?