Autor Subiect: CMC - producător premium la 1/18  (Citit de 8646 ori)

0 Membri şi 4 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline Ionuț

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 4.033
CMC - producător premium la 1/18
« : 01/04/16*, 11 »
Poate merită să discutăm pe tema machetelor CMC 1/18 într-un topic separat. Sunt câțiva printre noi, nu știu dacă mulți sau puțini, care sunt pasionați de modelele lor. Unii sunt clienți fideli, alții cumpără probabil ocazional. Dar, cu siguranță, cu toții avem un oarecare interes pentru aceste machete, pentru că sunt un fel de referință în domeniu.

Gradul de detaliere la care au ajuns în ultima vreme este remarcabil. Pe de altă parte, și prețurile au evoluat în ritm alert în ultima vreme și s-au dublat  (sau chiar mai mult decât atât) în mai puțin de 10 ani. Nu în ultimul rând, fiind un producător cu o gamă redusă de modele, par a fi destul de importante și alegerile pe care le fac în materie de reproduceri.

Contează mai puțin dacă aveți sau nu așa ceva în colecție, raportat la puterea de cumpărare din România, machetele CMC sunt foarte scumpe în prezent. Dar asta nu înseamnă că nu vă puteți da cu părerea, la miniaturi auto se presupune că ne pricepem cu toții.
« Ultima Modificare: 11/02/20*, 20 de Ionuț »

Offline johann.nunweiller

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 21.115
Re: CMC - producător premium la 1/18
« Răspuns #1 : 01/04/16*, 13 »
Ca "privitor" sunt atras de realizarile lor.
Spun privitor pentru ca pentru mine la acel segment de pret prefer sa-mi mai iau o aburoasa digitala cu sunet si generator de fum, o macheta statica este o macheta statica.

Cresterea de pret nu stiu in ce masura se justifica, daca ne uitam pe indicii salariali din China vom vedea ca ei se pastreaza constanti (aici poate Iulian ne ajuta cu lamuriri).

Oricum, ce este al lor este al lor!
Jos Palaria!

Si un off topic: Cat priveste "raportat la puterea de cumpărare din România" imi permit sa adaug faptul ca deja in Romania s-au cumparat 4 Bentley Bentayga  pe nevazute..
http://www.romaniatv.net/noul-suv-de-la-bantley-are-primii-clienti-in-romania-bolidul-costa-peste-200-000-euro-video_244018.html

Si in general, piata auto din Romania are cea mai mare crestere din UE
http://www.radiocraiova.ro/piata-auto-din-romania-cea-mai-mare-crestere-din-ue/

Ca sa nu mai vorbim de cum se cumpara haine de firma sau telefoane ultimul ragnet...

Dar ne abatem de la discutie.
Mai este un aspect.
Ca si colectionar de 1:43, daca insumez modelele 1:43 care le cumpara un colectionar la aceasta scara timp de un an, vom vedea ca bugetul sau este cu mult mai mare decat un colectionar de CMC-uri.
« Ultima Modificare: 01/04/16*, 13 de johann.nunweiller »

Offline adycoke2

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 2.288
  • Gen: Bărbat
  • Bonum vinum laetificat cor hominis!
Re: CMC - producător premium la 1/18
« Răspuns #2 : 01/04/16*, 13 »
Ma scuzi johann ca te contrazic/corectez/contrez

1.Ce treaba are faptul ca s-au cumpar 4 Bentley cu puterea de cumparare a romanului de rand??
2.Ok,cea mai mare crester fata de ce cifra?fata de zero?exagerez un pic,totusi...
3.Cum ai calculat faptul ca un colectionar de 1:43 investeste mai mult decat unul de CMC?Sau poate te refereai la tine..si daca da..vs cine?

Offline Miria

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 285
Re: CMC - producător premium la 1/18
« Răspuns #3 : 01/04/16*, 15 »
Depinde de la colectionar la colectionar.Sunt unii ce isi cumpara 2 cmc uri pe an si altii ce isi cumpara 100 de Neo, Matrix la scara 1 43.Cmc este un producator de top, insa nici machetele acestora nu sunt perfecte.Am vazut cmc uri cu blistering, cu mizerii in vopsea, cu lipici scurs, ciobituri in vopsea din fabrica.Cei drept am vazut Bauer, Exoto,Bbr insa acestia nu au nivelul de detaliere al Cmc ului.Este o opinie strict personala.

Offline johann.nunweiller

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 21.115
Re: CMC - producător premium la 1/18
« Răspuns #4 : 01/04/16*, 15 »
Prin afirmatiile mele  "colectionar de CMC uri" si "colectionar 1:43" nu am dorit sa impart colectionarii,
M-am referit la raportul dintre numarul de modele CMC si numarul de modele 1:43.
Sunt multi care le au pe ambele in colectie.

 

Offline ksm

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 6.257
Re: CMC - producător premium la 1/18
« Răspuns #5 : 01/04/16*, 15 »
Depinde de la colectionar la colectionar.Sunt unii ce isi cumpara 2 cmc uri pe an si altii ce isi cumpara 100 de Neo, Matrix la scara 1 43.Cmc este un producator de top, insa nici machetele acestora nu sunt perfecte.Am vazut cmc uri cu blistering, cu mizerii in vopsea, cu lipici scurs, ciobituri in vopsea din fabrica.Cei drept am vazut Bauer, Exoto,Bbr insa acestia nu au nivelul de detaliere al Cmc ului.Este o opinie strict personala.
unele modele Exoto sunt peste CMC din punct de vedere al detaliilor (vezi Ford 999, Alfa 156 sau Ferrari Sharknose)  sal'tare
cumpar masinute cu cheita

Offline Miria

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 285
Re: CMC - producător premium la 1/18
« Răspuns #6 : 01/04/16*, 15 »
Pe acestea nu le am vazut live niciodata.

Offline Gabriel.

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 249
Re: CMC - producător premium la 1/18
« Răspuns #7 : 01/04/16*, 15 »
unele modele Exoto sunt peste CMC din punct de vedere al detaliilor (vezi Ford 999, Alfa 156 sau Ferrari Sharknose)  sal'tare

Da, cele din seria XS. Dar nu prea iti vine sa le atingi, din doua motive: fragilitatea si pretul :))))))

Offline Ionuț

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 4.033
Re: CMC - producător premium la 1/18
« Răspuns #8 : 01/04/16*, 20 »
Exoto mai există?

Citat
Cum ai calculat faptul ca un colectionar de 1:43 investeste mai mult decat unul de CMC?Sau poate te refereai la tine..si daca da..vs cine?

Simplu: numărul de modele CMC este oarecum limitat, sunt maxim 7-8 apariții pe an (incluzând variantele de culoare ale aceluiași model).

Offline adycoke2

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 2.288
  • Gen: Bărbat
  • Bonum vinum laetificat cor hominis!
Re: CMC - producător premium la 1/18
« Răspuns #9 : 01/04/16*, 21 »
ok sa n-o lungim off-topic ,calculele sunt relative si pot fi rastalmacite in fel si chip ,balanta se poate inclina in ambele parti, fie catre colectionarii de CMC fie catre cei 1 43,depinde multi factori.

Offline Miria

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 285
Re: CMC - producător premium la 1/18
« Răspuns #10 : 01/04/16*, 21 »
Eu din cate stiu Exoto nu mai fabrica niciun model.Faceau machete bune, in speviat Gt ul 40.

Offline renesis

  • Rookie / Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 87
  • Ne-am adunat aici ca sa fim mai multi
Re: CMC - producător premium la 1/18
« Răspuns #11 : 01/04/16*, 23 »
Am modele Exoto care dau clasa majoritatiii CMC-urilor. Si daca te mai gandesti ca au si 8-10 ani in plus fata de machetele celor de la CMC, eu zic ca e o realizare. Pentru mine seria XS de la Exoto este superlativul detalierii machetelor 1:18

Offline Miria

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 285
Re: CMC - producător premium la 1/18
« Răspuns #12 : 01/04/16*, 23 »
Daca poti da si exemple, ar fi perfect :)

Offline renesis

  • Rookie / Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 87
  • Ne-am adunat aici ca sa fim mai multi
Re: CMC - producător premium la 1/18
« Răspuns #13 : 01/05/16*, 00 »
Pai Lola T70, pe care am scos-o din cutie chiar in seara asta, este peste orice CMC din colectia mea pana la ora actuala. Nissan-ul R89C, ar fi un alt exemplu. Acum, inteleg ca difera generatiile de modele si complexitatea ansamblurilor de reprodus. Dar si asa, mi se pare ca Exoto s-a implicat mai mult in reproducerea si detalierea unor componente. CMC au finisat mai bine, dar cum am mai spus sunt realizari ulterioare si sa zicem ca tehnologia a evoluat. Sa zicem ca au facut egalitate, la ce modele am eu, cu W196 Streamliner de la CMC

Offline Miria

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 285
Re: CMC - producător premium la 1/18
« Răspuns #14 : 01/05/16*, 00 »
Cele enumerate de tine nu le-am vazut niciodata.Oricum sa le stapanesti sanatos si sa te bucuri de ele. Nu stiu ce sa zic, insa cmc a evoluat de cand cu Aston ul Db4.Alfele atat 8c cat si 6 c sunt reusite, ce sa mai zic de Ferrari 250 Gto care chiar este o bijuterie.