Autor Subiect: UNDE si CUM pastram machetele din colectiile personale  (Citit de 48140 ori)

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline Alex_Aeg

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5.537
  • Gen: Bărbat
  • Imparatul moare ultimul !!!
Unde stau asezate machetele - in vitrina in cutii ... in vitrina fara cutii ... fara cutii si pe unde apucati prin camera ??? Puneti fiecare locurile si felu in care tineti machetele.

Offline Stefan

  • IERTAND, TE IERTI PE TINE
  • Super-Hero Member
  • ******
  • Mesaje postate: 13.950
  • Gen: Bărbat
  • Sa nu dispretuiesti ce nu intelegi.
    • Miniauto
Asta este intr-adevar una dintre marile probleme ale colectionarilor - pastrarea machetelor si expunerea lor.

Ma amuza cand vad "colectionari" cu 5-6 cutii 1/18 puse una peste alta, sau cu cateva zeci de 1/43 sau 1/87 aranjate frumos pe noptiera ... ;D

Adevaratele probleme incep de la "zeci" de 1/18, "sute" de 1/43 sau "mii" de 1/87  :)

fara gluma, daca cineva se ocupa serios de sportul asta, in cativa ani cifrele de mai sus sunt realitate.

Eu personal inca reusesc sa tin totul intr-o camera, cu pretul sacrificarii bibliotecii, a vitrinelor, a rafturilor ... toate sunt aranjate cu ce am crezut ca are "fata" comerciala, ca arata bine.

In rest, am cateva cutii foarte mari ( de televizor), pline cu alte cutii de pantofi sau de bomboane ( in functie de scara ;) ), unde au fost exilate modelele care nu s-au calificat pentru faza finala ( vitrina/biblioteca).

Va doresc si voua sa aveti aceleasi probleme ca si mine (adica sa nu mai aveti loc de ele prin casa)  ;D

P.S.
o varianta "virtuala" : machetele sunt ambalate cu grija, si stocate undeva ( pod, pivnita, debara, container ) ... iar colectionarul le admira/studiaza cu ajutorul pozele de pe propriul PC   ;) :D ;D
« Ultima Modificare: 09/01/08*, 10 de stefan »

Ne-am  adunat  aici  ca  sa fim  mai  multi:  Forum  Miniauto
Cumpar cu prioritate: VW T1, Matiz, , dricuri, super- si hypercars

Offline Alex_Aeg

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5.537
  • Gen: Bărbat
  • Imparatul moare ultimul !!!
eu le tin in vitrina dar in cutiiloe lor... astfel evit sa le sterg de praf toata ziua si sa le frec in mana. Stau frumos asezate fiecare in cutia lor

Bizi

  • Vizitator
io le tin p biblioteca.....nu imi place sa le tin in cutii (ocupa si mai mult loc si unele sunt si inestetice). bineinteles, partea proasta, e ca atunci cand am musafiri, toti pun mana pe ele si le iau, si le desfac, si asta ma enerveaza ingrozitor.

Offline Alex_Aeg

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5.537
  • Gen: Bărbat
  • Imparatul moare ultimul !!!
ia`ti o paleta si cand pun mana pe ele arde`i :))

Bizi

  • Vizitator
cred ca o sa pun un afis pe care sa scrie "nu atingeti exponatele"....... :P

Offline Alex_Aeg

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5.537
  • Gen: Bărbat
  • Imparatul moare ultimul !!!
si daca sunt insistenti sau se fac ca nu vad afisu` :o ?

Offline Stefan

  • IERTAND, TE IERTI PE TINE
  • Super-Hero Member
  • ******
  • Mesaje postate: 13.950
  • Gen: Bărbat
  • Sa nu dispretuiesti ce nu intelegi.
    • Miniauto
hehehe...eu am in permanenta cateva Matchbox, Corgi , Welly , Hot Wheels sau alte prostioare metalice (in stare mai proasta) pregatite special ca sa le dau cadou micutilor "colectionari" care vin pe la mine  :)

aseara, de exemplu, finul meu de 4 ani s-a pricopsit cu un Golf 3 si un Mercedes A-Klasse de la Welly  ;D

Ne-am  adunat  aici  ca  sa fim  mai  multi:  Forum  Miniauto
Cumpar cu prioritate: VW T1, Matiz, , dricuri, super- si hypercars

Bizi

  • Vizitator
spre binele lor, ar trebui sa vada afisul  :P

Offline ampopa

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 853
  • Gen: Bărbat
    • Vitrina cu machete
Eu mi-am facut niste vitrine, special pentru machete, pe doi pereti ai biroului. Da' tot se prafuiesc.

Offline Alex_Aeg

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5.537
  • Gen: Bărbat
  • Imparatul moare ultimul !!!
inseamna ca nu se inchid etans :) .. vezi ca sunt margini de cauciuc siliconat in care intra geamul de la vitrina. Atunci cred ca nu mai are praful nici`un cuvant de spus

Offline ampopa

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 853
  • Gen: Bărbat
    • Vitrina cu machete
Multzam, dar n-am cum sa aplic la mine solutia asta. Din cate inteleg, se aplica la vitrinele cu geam culisant, nu?
Eu am vitrinele cu geam batant. asa ca am un mic luft intre geamuri (intre 1 si 3 mm), ca sa nu se loveasca geamurile intre ele (am geamuri stanga - dreapta) si am luft in planul geamului, intre geam si etajere, la balamale (altfel freaca geamurile de lemn, cand le deschid). Deh, facute pe comanda in Romania.

Offline Stefan

  • IERTAND, TE IERTI PE TINE
  • Super-Hero Member
  • ******
  • Mesaje postate: 13.950
  • Gen: Bărbat
  • Sa nu dispretuiesti ce nu intelegi.
    • Miniauto
apropo...stiti cum scapa de praf pilotii din Paris-Dakar sau din cursele foarte "prafoase" ?
au presiunea mai mare in cabina decat afara , si aerul IESE in loc sa intre ;D
pe bune, am vazut documentar  :o

dar in cazul vitrinelor singura varianta este etansarea cat mai buna (asta daca praful va supara)

Ne-am  adunat  aici  ca  sa fim  mai  multi:  Forum  Miniauto
Cumpar cu prioritate: VW T1, Matiz, , dricuri, super- si hypercars

Offline Alex_Aeg

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5.537
  • Gen: Bărbat
  • Imparatul moare ultimul !!!
pai si nu gsesti nici`o solutie ??

Offline ampopa

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 853
  • Gen: Bărbat
    • Vitrina cu machete
M-am gandit si n-am gasit nimic estetic si functional (fara purfixuri si alte chestii de genul asta). Singura solutie e sa le sterg de praf mai des. dar, avand in vedere complexitatea lor (j'de cilindrii hidraulici, articulatii etc) este cvasi-imposibil sa le sterg bine si peste tot.
Asta e.