Autor Subiect: Matiz ~1:60  (Citit de 6555 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline AdyAero

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 3.265
  • Gen: Bărbat
  • 1:72
Matiz ~1:60
« : 02/04/11*, 13 »
Despre masina nu prea am ce sa spun, o cunoasteti cu totii. Poate ce nu cunoasteti este faptul ca Giugiaro a propus acest model pentru inlocuirea sau reinvierea ideii de Fiat 500, dar proiectul a fost respins. A fost vandut in schimb lui Daewoo care a scos pe piata ceea ce stiti cu totii.
Poze cu originalul desenat de Giugiaro (a se vedea sigla Fiat):



"Macheta". Este mult spus macheta, de ce, va puteti da seama din poze. Este realizata destul de simplu, pe caroserie se vad urme de pila 8)


Rotile sunt ridicol de mici dar masina are suspensie. Farurile si stopurile sunt vopsite cu alb si cu portocaliu. Ca forma este acceptabila, desi exista multe neconcordante cu realitatea.

Interiorul este de tot rasul. Volanasul mic este pus pe un fel de consola, scaunele au si ele o forma oarecare.
Baza este marcata cu un producator (CCC), un cod si celebra Made In China.


Am cumparat 2 bucati. Una pentru seful meu, ca are un Matiz albastru si una pentru mine, ca curiozitate.
Cat am dat pe el?

Nu 35 RONi cat se speculeaza pe Okazii, ci 3,5 RONi. Se gasea la seturi de 10 alaturi de alte hidosenii si probabil ca se gaseste fara probleme prin Dragoanele rosii. Aviz doritorilor!

Offline rudolf.s

  • Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 286
  • Gen: Bărbat
  • Colectionar "matchbox" si 1/64
Rãspuns: Matiz ~1:60
« Răspuns #1 : 03/07/11*, 14 »
As spune foarte frumos dar nu vreau sa mint. :D Arata acceptabil si cred ca are potential de un mic "tuning". Se poate aduce intr-o stare incat sa semene mai mult cu roiginalul.

Offline sherar33

  • Rookie / Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 1
  • Ne-am adunat aici ca sa fim mai multi
Re: Matiz ~1:60
« Răspuns #2 : 08/12/13*, 15 »
salutare tuturor.....am si eu un exemplar exact la fel, argintiu si foarte grosolan. L-am luat pt ca am un matiz albastru si voiam sa incerc sa-l aduc cat mai aproape de realitate.....cand e gata il expun aici ( pe la craciun probabil :P )