Autor Subiect: Scara 1:18, statistica & informatii  (Citit de 37507 ori)

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline Ciprian

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5.188
  • Gen: Bărbat
Scara 1:18, statistica & informatii
« : 12/10/09*, 18 »
Cu ocazia postarii prezentarii cu numarul 300 pe Miniauto (numarul machetelor este mai mare, mai multi colectionari avand acelasi model sau variatii) am decis sa va prezint o noua statistica, ultima fiind facuta pe 18 august.

In cele aproape 4 luni de la ultimul "recensamant" numarul prezentarilor pe forum a crescut cu aproximativ 33%, de la 225 la 300.

Spre deosebire de ultima numaratoare, machetele Mercedes-Benz au trecut in topul preferintelor, depasind la limita modelele Porsche (s-au prezentat 12 Mercedesuri, fata de doar 3 Porsche).

Pana acum au fost prezentate 64 de marci de automobile.

Topul marcilor:
1. Mercedes-Benz - 45
2. Porsche       - 44
3. BMW           - 29

4. Ferrari       - 22
5. Ford          - 13
6. Chevrolet     - 12
7. Lamborghini   - 10
8. Audi          -  9
9. Bugatti       -  6
10.Jaguar        -  5
--.Maserati      -  5
--.Volkswagen    -  5

*restul de 52 de marci au 4 sau mai putine prezentari.

Cele 300 de prezentari cuprind machete de la 35 de producatori. Schimbarile fata de ultima numaratoare sunt mici, insa am constatat ca Bburago a "luat fata" CMC-ului. Cu 17 machete noi in 4 luni de zile, AUTOart si-a consolidat pozitia de lider detasat, urmat de Kyosho si Bburago, care au crescut cu 10, respectiv 7 prezentari noi.

Topul producatorilor:
1. AUTOart          - 67
2. Maisto           - 29
3. Kyosho           - 27
-. Minichamps       - 27

5. Bburago          - 19
6. CMC              - 16
7. Signature Models - 15
8. Norev            - 14
9. Hotwheels        - 12
10.Revell           - 11

*restul de 25 de producatori au 9 sau mai putine prezentari.

Mi-ar fi placut sa trec in revista si o statistica a "prezentatorilor", dar este mult prea complicat si ocupa foarte mult timp deoarece nu toti userii isi indexeaza machetele si in topicul colectiilor personale. Poate pe viitor am sa ma incumet si la asta.

Cu ocazia asta vreau sa multumesc tuturor celor care au contribuit (va stiti voi :P) si spor la cumparaturi in continuare!  )0(

Offline justady2002

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 4.272
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Scara 1:18, statistica & informatii
« Răspuns #1 : 12/10/09*, 20 »
Iti multumim si noi Cipriane pentru aceasta statistica! Din multe puncte de vedere, este graitoare! ;)

Offline Dark Side

  • BadBoy 'Vettes !
  • Senior Member
  • ****
  • Mesaje postate: 4.995
  • Gen: Bărbat
  • Corvette Racing: Winners of Le Mans 2011 @ GTE-PRO
Rãspuns: Scara 1:18, statistica & informatii
« Răspuns #2 : 12/16/09*, 21 »
Iti multumim si noi Cipriane pentru aceasta statistica! Din multe puncte de vedere, este graitoare! ;)
.....tot ceea ce voi spune este inspirat de matura si inextricabila unificare intr-un logos catheteric cu realul empiric ce mi-a fost acceptata de acei ce reprezinta relatia interparadigmatica ce se stabileste intre conceptele cheie ale urbanismului nomad, privite din punctul de vedere al tetrapiloctomiei, ce poate nu stiti, insa este arta sublima a despicarii firului in patru, si schitele mecanice ale avulunculogratulatiunii, ce ne invata despre construirea masinilor de salutat matusile, toate acestea ducand la realizarea unui fapt tangibil, ce este complet si impartial euharistic, unde tot ceea ce este vizibil se preteaza la o interpretare realizabila si intemeiata stiintific, dezirabila fiind din punct de vedere uman, ducand la descoperirea adevarurilor de tip narativ si de tip factual in cercetarile comunitatii filatelice asiro-babilionene, creeind cele trei tipuri fundamentale pentru fractalitatea onirica a semnificatiei ontice in praxisul strategiei multiperspectivale, aceste tipuri stand la baza necesitatii simtita ombilical intru creearea Centrului de Irelevanta Comparata, asa cum tetralogia sacra a hipiotilor azteci da nastere unei sacralitati relevante in mitologia templierilor tarzii la masa, Keter fiind mijlocitorul divin al arhaitatii preacurmate a criteriului de echivalenta structurala slaba, tot la fel cum a spune ca arhitectura mayasa este cladita pe baza influentelor barocului tarziu, pozitivismul acestei propozitii fiind intarit de axiomatica sa, este ceva la fel de adevarat cu remarca referitoare la pozitia neuronului in capul unei blonde, ce beneficeaza de comfort sporit, fiind singur; motivatia intrinseca a caracterului activ-complex predeterminat de empirismul sociouman al mascarii personalitatii dedublate in spatele mastii de portelan, este egalata ca valoare vectoriala doar de puterea nemijlocita a limbajului Morse cand vine vorba despre scrierea unei poezii.!

Bafta in continuare! ;)
Click the banner to see my site

Offline Ciprian

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5.188
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Scara 1:18, statistica & informatii
« Răspuns #3 : 01/18/10*, 13 »
Se pare ca pana la urma nu era mare filosofie intocmirea statisticii cu cei care au prezentat machete la aceasta sectiune. Daca eram putin mai atent o faceam de la bun inceput, dar mai bine mai tarziu decat niciodata, nu?

Cele 325 de prezentari care sunt in acest moment pe site au fost prezentate de 33 de utilizatori. 16 dintre acestia au prezentat cate 1, 2 sau 3 machete, dar ne putem mandri cu 10 colectionari care ne-au prezentat peste 10 machete de persoana. Ceilati 7 au prezentat intre 5 si 8 machete.

Iata Topul 10 al "prezentatorilor":

1.Alex230 - 45
2.justady2002 - 43
3.Ciprian - 32
-.Dark Side - 32
4.Ionut - 30
5.cosmic - 24
6.Bizi - 17
7.ksm - 14
8.Andrei G. - 11
-.Alex_Aeg - 11.

De mentionat ca topul se bazeaza pe utilizatorii care au deschis topicul respectiv. unii au facut prezentari ulterioare la aceleasi machete, dar, fiind foarte putine, nu au mai fost luate in considerare.

Felicitari tuturor celor care au contribuit la sectiunea de prezentari a acestui forum.
« Ultima Modificare: 01/18/10*, 13 de Ciprian »

gabriel43

  • Vizitator
Rãspuns: Scara 1:18, statistica & informatii
« Răspuns #4 : 05/28/10*, 23 »
La 1/43 de ce nu face nimeni asa ceva  ???
 :0/

Offline Oleco Motors

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 2.191
  • Gen: Bărbat
  • Colectionar si constructor handmade de machete
Rãspuns: Scara 1:18, statistica & informatii
« Răspuns #5 : 05/29/10*, 00 »
Pentru ca este mult mai greu decat la 1/18

Offline Ciprian

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5.188
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Scara 1:18, statistica & informatii
« Răspuns #6 : 05/29/10*, 08 »
Nu este mult mai greu. Raspunsul e simplu: Sectiunea 1:18 a fost inca de la inceput organizata si toate au fost contorizate la timp. La 1:43 nu stiu cine s-ar apuca acum in toata harababura respectiva.

klauzeklauze

  • Vizitator
Rãspuns: Scara 1:18, statistica & informatii
« Răspuns #7 : 06/03/10*, 21 »
uite un top 3 al prezentarilor la 1/43....mi-am bagat eu nasul in harababura de acolo
klauzeklauze - 177
oleco - 55
wheels - 30

Offline Ciprian

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5.188
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Scara 1:18, statistica & informatii
« Răspuns #8 : 06/03/10*, 21 »
Ai avut ceva timp liber ;D Ar trebui facut un topic separat pentru 1:43 pe undeva. O sa vedem ce e de facut.

Pana una alta, daca ieri erau 399 de machete, azi am trecut bariera 400, avand 402 modele. Maine voi posta o statistica detaliata cu marci/producatori/prezentatori.

gabriel43

  • Vizitator
Rãspuns: Scara 1:18, statistica & informatii
« Răspuns #9 : 06/03/10*, 21 »
uite un top 3 al prezentarilor la 1/43....mi-am bagat eu nasul in harababura de acolo
klauzeklauze - 177
oleco - 55
wheels - 30

Ce inseamna "prezentari" ..177...55...30 ????? Multe-multe-multe poze ?????

gabriel43

  • Vizitator
Rãspuns: Scara 1:18, statistica & informatii
« Răspuns #10 : 06/03/10*, 21 »
Ai avut ceva timp liber ;D Ar trebui facut un topic separat pentru 1:43 pe undeva. O sa vedem ce e de facut.

Pana una alta, daca ieri erau 399 de machete, azi am trecut bariera 400, avand 402 modele. Maine voi posta o statistica detaliata cu marci/producatori/prezentatori.

"pe undeva" ??....pe unde ??
402 ?? la ce scara?? ...la 1/43 nu cred fiindca numai eu am pus mai mult de 200
Salutari  :0/

klauzeklauze

  • Vizitator
Rãspuns: Scara 1:18, statistica & informatii
« Răspuns #11 : 06/03/10*, 21 »
177, 55, 30 , bucatzi de prezentari...

Offline Ciprian

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5.188
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Scara 1:18, statistica & informatii
« Răspuns #12 : 06/03/10*, 22 »
"pe undeva" ??....pe unde ??
402 ?? la ce scara?? ...la 1/43 nu cred fiindca numai eu am pus mai mult de 200
Salutari  :0/

Gabriel, nu mi-o lua in nume de rau, dar mai citeste si tu unde postezi. Scrie clar: Scara 1:18, statistica & informatii. Deci automat sunt 402 prezentari la scara 1:18. Iar cand spunem prezentari ne referim la prezentarea UNUI model, nu la o poza ;D

Deci ai si raspunsul la intrebarea 177 ce?

Offline Oleco Motors

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 2.191
  • Gen: Bărbat
  • Colectionar si constructor handmade de machete
Rãspuns: Scara 1:18, statistica & informatii
« Răspuns #13 : 06/03/10*, 22 »
Nu este mult mai greu. Raspunsul e simplu: Sectiunea 1:18 a fost inca de la inceput organizata si toate au fost contorizate la timp. La 1:43 nu stiu cine s-ar apuca acum in toata harababura respectiva.
exact ce spuneam: ESTE MAI GREU!!!  <-o

Offline cosmic

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 1.485
Rãspuns: Scara 1:18, statistica & informatii
« Răspuns #14 : 06/04/10*, 13 »
asteptam statistica :D Ar fi fun de facut o estimare a valorii machetelor prezentate desi e mai greu pentru ca trebuie aproximat dar ne-ar arata cam cati bani aruncam noi pe jucarii :D