Autor Subiect: Despre evolutia sau involutia machetelor auto  (Citit de 5272 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline adycoke2

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 2.288
  • Gen: Bărbat
  • Bonum vinum laetificat cor hominis!
Re: Despre evolutia sau involutia machetelor auto
« Răspuns #30 : 02/08/18*, 20 »
almost real a inceput bine,astept si eu un model de la ei,sper sa ramana pe drumul asta..

Offline malachi

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 1.341
  • Gen: Bărbat
  • Ne-am adunat aici ca sa fim mai multi
Re: Despre evolutia sau involutia machetelor auto
« Răspuns #31 : 02/08/18*, 22 »
Momentan Almost Real nu sunt o alternativă, prea puţine modele. Ca să revin la ofensiva compozitului şi a răşinilor, un argument des folosit era apariţia paint rash-ului. Păi nu mai bine se investeau resurse în rezolvarea acestei probleme? Calul putea fi vindecat, nu trebuia împuşcat. Un mai bun QC, modernizarea procesului de vopsire şi lăcuire şi diecastul căpăta a doua şansă.

Offline M3d1an

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 1.255
  • Gen: Bărbat
  • Arriving somewhere, but not here...
    • Reflection in Scale
Re: Despre evolutia sau involutia machetelor auto
« Răspuns #32 : 02/08/18*, 22 »
Momentan Almost Real nu sunt o alternativă, prea puţine modele. Ca să revin la ofensiva compozitului şi a răşinilor, un argument des folosit era apariţia paint rash-ului. Păi nu mai bine se investeau resurse în rezolvarea acestei probleme? Calul putea fi vindecat, nu trebuia împuşcat. Un mai bun QC, modernizarea procesului de vopsire şi lăcuire şi diecastul căpăta a doua şansă.
Da , ramine de vazut cu Almostul, dar ti se pare cu nu se vand in draci composituri si rasini? Ia uita-te pe fbk si vezi ce-i acolo. Cred ca problema e la capul cumparatorilor.  //static//

Offline brcosminp

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 1.345
  • Gen: Bărbat
Re: Despre evolutia sau involutia machetelor auto
« Răspuns #33 : 02/08/18*, 22 »
Momentan Almost Real nu sunt o alternativă, prea puţine modele.
good one ! ;D cred ca le-ai dat calendarul peste cap si celor de la CMC  )0(

Offline IPR

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 1.275
  • Gen: Bărbat
  • Decat 10 lei la soare, mai bine 5 lei la umbra!
Re: Despre evolutia sau involutia machetelor auto
« Răspuns #34 : 02/08/18*, 22 »
se strecoara usor in locul lasat liber de AA, sper sa nu li se intample nasoale precum celor de la Amintiri Feroviare (producator roman de trenulete cu fabrica in China care concura cu producatori consacrati cu produse de calitate si preturi decente)

Care e povestea celor de la Amintiri Feroviare? Nu am nici o tangenta cu lumea modelelor feroviare insa pare ireal faptul ca la Barlad exista un producator roman de machete.

Offline brcosminp

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 1.345
  • Gen: Bărbat
Re: Despre evolutia sau involutia machetelor auto
« Răspuns #35 : 02/08/18*, 22 »
Cred ca problema e la capul cumparatorilor.  //static//
adevarat si chiar cred ca se investeste foarte mult in ''educarea'' gusturilor, rămurele under construction

Offline brcosminp

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 1.345
  • Gen: Bărbat
Re: Despre evolutia sau involutia machetelor auto
« Răspuns #36 : 02/08/18*, 23 »
Care e povestea celor de la Amintiri Feroviare? Nu am nici o tangenta cu lumea modelelor feroviare insa pare ireal faptul ca la Barlad exista un producator roman de machete.
pe scurt, partenerii chinezi au intrat in insolventa, matritele sunt in curs de recuperare (cred ca sunt deja 3 ani scursi) timp in care modelele produse (inmatriculari CFR) au ajuns pe piata la preturi de 4-5 ori mai mari, speranta e ca odata recuperate matritele, sa isi deschida unitate de productie in RO

Offline klauzephoto

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 1.090
  • Gen: Bărbat
  • The first 50 years of childhood are the hardest...
Re: Despre evolutia sau involutia machetelor auto
« Răspuns #37 : 02/08/18*, 23 »
ar fi frumos, mai ales ca sint suficienti chinezi si pe la noi care sa lucreze in fabrica.... :P :P :P
Do i kill myself...or do i kill them all?...

Offline brcosminp

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 1.345
  • Gen: Bărbat
Re: Despre evolutia sau involutia machetelor auto
« Răspuns #38 : 02/08/18*, 23 »
ar fi frumos, mai ales ca sint suficienti chinezi si pe la noi care sa lucreze in fabrica.... :P :P :P
ăia cu ochii mici de seamănă cu chinezii, sunt de-ai noștri, sunt mangălezi și nu tresar nici la viitură

Offline malachi

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 1.341
  • Gen: Bărbat
  • Ne-am adunat aici ca sa fim mai multi
Re: Despre evolutia sau involutia machetelor auto
« Răspuns #39 : 02/09/18*, 00 »
Da , ramine de vazut cu Almostul, dar ti se pare cu nu se vand in draci composituri si rasini? Ia uita-te pe fbk si vezi ce-i acolo. Cred ca problema e la capul cumparatorilor.  //static//

Nu am zis că nu se vând, o minoritate pro diecast bombăne şi restul cumpără cât îi ţin curelele răşini 1:18. Colecţionari de bibelouri ;D

good one ! ;D cred ca le-ai dat calendarul peste cap si celor de la CMC  )0(

Câte machete cumperi într-un an şi câte din ele sunt CMC? Noi acum recuperăm piesele sold out, dacă ajungem la zi poate una două pe an. Almost Real sunt promiţători şi le urez din tot sufletul să crească, dar nu sunt pe acelaşi palier ca CMC.

Offline Panait

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 2.937
  • Ne-am adunat aici ca sa fim mai multi
Re: Despre evolutia sau involutia machetelor auto
« Răspuns #40 : 02/09/18*, 00 »
Cred ca problema e la capul cumparatorilor.

  Am un prieten in Austria ,locuieste intr un cartier de lux din Viena , Catalin il cunoaste .............la o strada de el exista un magazin de machete si trenulete , programul de lucru este de doua ore deschis in timpul saptamani luni si vineri ................merge si el sa l viziteze , ce vreau sa va zic mi a povestit ca vin colectionari care au in general peste 55 ani ,nu prea sunt generatia tanara , pe langa cumparaturi fac si schimburi intre ei .................ideea este urmatoarea  daca isi doresc ceva cumpara fara ai interesa pretul cerut ,nu discuta niciodata daca e mare ori mic pretul  ,problema financiara nu ii intereseaza deloc ,cam in jur de 30, 40 de persoane in magazin se intalnesc de fiecare data ............. deci atata timp cat piata de desfacere in occident merge foarte bine in domeniul colectionarilor de machete si se ofera pretul cerut ,am ajuns la concluzia ca preturile nu vor scadea ci din potriva vor urca , acolo exista adevarata piata de machete ,daca isi doresc un anumit model ori producator ofera cat i se cere
   Pentru noi este greu ,ei gandesc altfel   trebuie sa o am in colectie ,nu ma intereseaza pretul ,cand o sa dispara am sa regret
   Atata timp cat ei isi permit si nu fac mofturi , producatorii vand fara nici o problema ca dau calitate ca nu dau calitate ,piata machetelor afara merge excelent ,asa ca ramanem doar cu comentarile ,colectionarii de afara accepta situatia asa ,deci ramanem doar cu gandul la multe dintre ele     sal'tare
 
« Ultima Modificare: 02/09/18*, 00 de panait »

Offline klauzephoto

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 1.090
  • Gen: Bărbat
  • The first 50 years of childhood are the hardest...
Re: Despre evolutia sau involutia machetelor auto
« Răspuns #41 : 02/09/18*, 09 »
din pacate asta este....occidentalii au alte salarii, alte traditii in cumparaturi si nu se gandesc sa sanctioneze derapajele astea de la calitate... o iau ca atare. noi sintem o piata mult prea mica pentru ei....imi amintesc prin 1996, cand un grup de fotografi profesionisti s-au adunat si au semnat o scrisoare catre nikon sa isi deschida reprezentata si in romania (erau putine camere profesioniste pe piata aduse cu bani grei de afara ce se tot plimbau de la unul la altul prin consignatii) iar nikon a raspuns sec ca vanzarile in romania in decurs de un an echivaleaza cu vanzarile lor de pe 5th avenue din NY intr-o zi....cam asa sintem priviti si acum....sintem niste epsiloni pentru ei...
Do i kill myself...or do i kill them all?...

Offline adycoke2

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 2.288
  • Gen: Bărbat
  • Bonum vinum laetificat cor hominis!

Offline larson

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 591
  • Gen: Bărbat
  • Die Hard With A Vengeance
Re: Despre evolutia sau involutia machetelor auto
« Răspuns #43 : 02/10/18*, 18 »
cand va minunati de preturi sa luati in considerare si inflatia 100 de lire in 2003 ar fi 153 in 2018
Great people talk about ideas.
Average people talk about things.
Small people talk about other people.

Offline malachi

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 1.341
  • Gen: Bărbat
  • Ne-am adunat aici ca sa fim mai multi
Re: Despre evolutia sau involutia machetelor auto
« Răspuns #44 : 02/10/18*, 21 »
Autoart+urile din catalog erau 55 euro, acum s-au triplat pe puţin. Nu prea dau calculele.