Autor Subiect: Smart Roadster Cabrio [2003][Kyosho]  (Citit de 3637 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline cosmincc

  • Rookie / Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 43
Smart Roadster Cabrio [2003][Kyosho]
« : 12/09/09*, 21 »
Smart Roadster , un autovehicul sport in 2 usi , a fost lansat in anul 2003 in 2 variante : Coupe si Cabrio .
Propulsorul era asigurat de Mercedes-Benz , carcateristicile acestuia fiind : 698 cm3 , supraalimentat cu turbina , ce producea 61 respectiv 82 C.P.
Deoarece greutatea acestuia era de doar 790 kg , masina avea un comportament sportiv similar Mazdei MX-5 .
In afara de masinile de serie , au mai fost versiuni preparate de Brabus , precum Brabus V6 Bi-Turbo ( 215 CP ) si  Brabus Xclusive ( 100 CP ) .
Productia a incetat dupa ce au fost construite 43 091 exemplare , in 2006 , datorita cererii reduse . -> preluare Wiki

Macheta :

Pentru mine este o premiera : primul meu Kyosho    ;D am inceput cu ceva lejer ca sa nu resimt socul prea puternic , de la Bburago la Kyosho   :-\

Este un model Dealer Edition , din cate stiu . Nu este in intregime din metal , multe repere fiind din plastic ... cam tot ce e la vedere : fetele usilor , capotele portbagajelor ( exista unu in fata si unu in spate  :) ) . In portbagajul din spate exista si plafonul compartimentului pasagerilor , format din 2 placute de plastic . Imi place mai mult ``descoperit`` asa ca nu am mai facut poze cu masina acoperita .
Interiorul este destul de bine detaliat , fiind prezente toate indicatoarele de bord , fantele de aerisire , display-ul casetofonului , pe podea este mocheta iar scaunele si centurile sunt dintr-un material cauciucat .
Volanul are un unghi mic de bracare , iar rotile la fel . Ca un fapt interesant sunt anvelopele inscriptionate : Bridgestone B340 205/45 R16 . Jantele sunt relativ bine reprezentate , insa discurile si etrierele sunt mai mult de forma .
La exterior se observa ca farurile sunt bine reprezentate , lampile de directie si pozitie , lampile de stop sunt toate realizate din plastic , nefiind nimic vopsit , lucru care m-a bucurat .
Antena radioului este dntr-un cauciuc mai rezistent ( sau un plastic cauciucat :) ) , deci este foarte flexibila . Un lucru bun , deoarece la o manevrare mai neatenta nu poate sa ramana indoita sau mai grav , sa se rupa .
Capota din fata se ridica la apasarea unui buton care se gaseste in partea inferioara , avand un unghi mare de deschidere . Capota din spate din pacate se ridica prea putin pentru a dezvalui lejer toate elementele din interior .
Sub planseul portbagajului din spate se gaseste motorul , ce se dezvaluie prin apasarea a unui al doilea buton , ce ridica tablia partbagajului . Reprezentarea motorului este destul de bine facuta ; mie cel putin imi pare realizat bine de tot .

Puncte forte ( + ) si slabe ( - ) :
+ partile metalice sunt vopsite impecabil ;
+ anvelope inscriptionate ;
+ partile de plastic nu isi tradeza materialul din care sunt facute decat la atingere , iar usile si capota fata au deschideri ample ;
+ toate luminile ( exterioare si interioare ) bine reprezentate ;
+ suspensii la toate rotile ;
+ mochetata , scaune , centuri si antena radio dintr-un material cauciucat ;
+ nimic nu scartie ( desi e mult plastic ) , macheta este destul de masiva si de bine inchegata ;
+ rama parbrizului este metalica ( mie asa imi pare ) si rigida .

- jante si etrieri la un nivel mediu de reprezentare ;
- partea inferioara destul de slab reprezentata ;
- unghi mic de bracare a volanului si rotilor ;
- se deschide prea putin portbagajul spate ;
- *toate deschiderile se fac prin intermediul dog-legs - urilor -> pe mine nu ma deranjeaza absolut deloc , dar stiu ca unora nu le place ;
- *cam mult plastic -> la fel , nu am niciun stres din cauza asta , insa unii vor machete de 5 kg si numai fier    :)

* : ultimele 2 puncte de - sunt doar cu caracter informativ , pentru cei ce doresc o astfel de macheta , deoarece eu nu le consider minusuri .

Inca nu am verificat dimensiunile machetei , insa nu cred ca o sa am motive de ingrijorare , dat fiind de cine e produsa . Insa cand o voi face , maine probabil , o sa relatez concluziile la care voi ajunge .
Atat acum , ma simt in pana de inspiratie . Enjoy the pictures !

poza modelului real . imi place culoarea




partea frontala . draguta zic eu :)  farurile si stopurile reprezentate realist


s-a dorit obtinerea unei imagini care sugereaza sportivitate ... a iesit doar o masinuta simpatica


totul deschis si functional






in urmatoarele 2 imagini se vede interiorul . sunt de parere ca este bine reprezentat



janta , disc de frana si etrier . daca spatiul dintre 2 spite alaturate era perforat , ar fi fost fantastic


compartimentul din fata . nemochetat , da imi place ca este realizat dintr-un plastic lucios , parca e fibra de carbon


ni se dezvaluie motorasul ``furiei rosii`` ;)


si portbagajul spate ; acesta fiind mochetat


un posterior plinut si sexy   :P


urmatoarele 2 poze sunt o tentativa de detaliere a bordului . deoarece este spatiul stramt , obiectivul aparatului nu incapea si pozele sunt putin fortate

« Ultima Modificare: 12/10/09*, 17 de Ciprian »

Offline justady2002

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 4.272
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Smart Roadster Cabrio [2003][Kyosho]
« Răspuns #1 : 12/09/09*, 21 »
E draguta masinuta asta! Are detalii frumoase! Felicitari!  ;)
Parca imi vine si mie sa fac o "familie" Smart" ... ;)

Offline ksm

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 6.257
Rãspuns: Smart Roadster Cabrio [2003][Kyosho]
« Răspuns #2 : 12/10/09*, 17 »
foarte misto macheta, merita banii!! ;D :D
« Ultima Modificare: 12/10/09*, 17 de Ciprian »
cumpar masinute cu cheita

Offline Ciprian

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5.188
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Smart Roadster Cabrio [2003][Kyosho]
« Răspuns #3 : 12/10/09*, 17 »
am placerea sa anunt ca asta este prezentarea cu numarul 300 de pe forum (0>

Offline cosmincc

  • Rookie / Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 43
Rãspuns: Smart Roadster Cabrio [2003][Kyosho]
« Răspuns #4 : 12/10/09*, 20 »
uraaaaa !!!!!  300 !!! va multumesc , va multumesc !!!
multumesc de asemenea coforumistilor pentru sustinere , providerului de net ca imi da acces la forum , lu` toata familia mea si la toti din scara , lu` Marte ca e in conjunctie cu Venus , cu Saturn si Pluto , multumiri energiei cosmice care s-a lasat asupra mea , etc , etc
multumiri speciale lu` tovarasu` Ciprian care m-a pus in tema cu acest prilej !!!

deci la ce premiu tre sa ma astept ? un indiciu , ceva  :)

Offline Ciprian

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5.188
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Smart Roadster Cabrio [2003][Kyosho]
« Răspuns #5 : 12/10/09*, 20 »
uraaaaa !!!!!  300 !!! va multumesc , va multumesc !!!
multumesc de asemenea coforumistilor pentru sustinere , providerului de net ca imi da acces la forum , lu` toata familia mea si la toti din scara , lu` Marte ca e in conjunctie cu Venus , cu Saturn si Pluto , multumiri energiei cosmice care s-a lasat asupra mea , etc , etc
multumiri speciale lu` tovarasu` Ciprian care m-a pus in tema cu acest prilej !!!

deci la ce premiu tre sa ma astept ? un indiciu , ceva  :)

trebuie sa donezi macheta  8)

Offline cosmincc

  • Rookie / Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 43
Rãspuns: Smart Roadster Cabrio [2003][Kyosho]
« Răspuns #6 : 12/10/09*, 20 »
trebuie sa donezi macheta  8)

o donez , da mie ce imi donati inapoi ? ca sa fie totul corect ma gandeam tot la un kyosho , tot 1:18 , da alta marca de masina   ;)

Offline Ciprian

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5.188
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Smart Roadster Cabrio [2003][Kyosho]
« Răspuns #7 : 12/10/09*, 20 »
o donez , da mie ce imi donati inapoi ? ca sa fie totul corect ma gandeam tot la un kyosho , tot 1:18 , da alta marca de masina   ;)

 :laugh:  din pacate nu e concurs, asta s-a nimerit sa fie cu nr. 300

Offline cosmincc

  • Rookie / Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 43
Rãspuns: Smart Roadster Cabrio [2003][Kyosho]
« Răspuns #8 : 12/11/09*, 12 »
stiam ca nu e concurs , am zis si eu in gluma   :D

pentru a nu fi total off-topic , iata si cateva poze cu acoperisul pus si una cu partea de dedesubt a masinii :


poze cu acoperisul montat . masina asta arata mai bine decapotata :D




partea inferioara are un grad de detaliere bunicel doar in zona puntii spate


Offline cosmincc

  • Rookie / Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 43
Rãspuns: Smart Roadster Cabrio [2003][Kyosho]
« Răspuns #9 : 12/11/09*, 17 »
dupa cum am promis , am masurat macheta si am ajuns la concluzia ca scara este de 1:17,7 . acest lucru face ca macheta sa fie cam cu 2-3 mm mai lunga decat daca ar fi fost 1:18 exact . din cate am observat , producatorul asa a vrut sa o faca , deoarece aceasta scala este valabila la toate dimensiunile machetei : lungime , latime , inaltime , pneuri , etc .

mie imi place ca este putin mai mare decat 1:18 , deoarece oricum masinuta este mica , ar fi parut ca este la scala 1:24 daca era mai mica . pentru a va face o idee asupra dimensiunilor reale ale machetei , aflati ca este mai lunga cu 2-3 mm decat urmatoarele modele : ferrari F50 , chevrolet corvette si dodge viper cts coupe . toate 1:24 de la bburago .
probabil ca si kyosho a dorit sa o faca putin mai mare decat alte modele 1:24 , insa totusi la o valoare foarte apropiata de 1:18 , pentru a se evita confuziile intre clasele de marime .

Offline Ciprian

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5.188
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Smart Roadster Cabrio [2003][Kyosho]
« Răspuns #10 : 12/11/09*, 17 »
la 17.7 mi-e greu sa cred ca kyosho a vrut sa o faca mai mare. pur si simplu asa le-a iesit sau poate ca e ok, trebuie sa mai luam in considerare si eroarea umana. in mod cert nu si-au propus s-o faca 17.7, fiind mai usor sa le iasa 18 direct. majoritatea machetelor sunt putin pe langa...

Offline cosmincc

  • Rookie / Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 43
Rãspuns: Smart Roadster Cabrio [2003][Kyosho]
« Răspuns #11 : 12/11/09*, 23 »
la 17.7 mi-e greu sa cred ca kyosho a vrut sa o faca mai mare. pur si simplu asa le-a iesit sau poate ca e ok, trebuie...

cred ca si aia de la motormax sau burago daca vor sa faca o masina la exact 1:18 , le iese . faptul ca producatorii nu fac exact la 1:18 si iese putin mai mult sau mai putin nu e eroare umana , ci este o decizie interna care tine mai mult de marketing , economicitate , dar nu ca este eroare umana . si totusi , este vorba de kyosho , nu cred ca faceau aia matrita cu ciocanul si cu dalta  :)