Autor Subiect: Ghidul incepatorului  (Citit de 22431 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline E60

  • 1:43 Scale
  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 263
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Ghidul incepatorului
« Răspuns #30 : 11/12/11*, 02 »
eu sunt hotarat sa colectionez 1/43. Vreau sa vad insa niste pareri referitor la cei mai buni producatori pt aceasta scara (calitate, detalii). Astept pareri, eventual argumentate, dat fiind ca e loc de subiectivism. Numai bine
Collecting is my joy; it gives me great satisfaction. I'm a natural shopper.

Cumpar Opel Patentmotorwagen System Lutzmann - colectia Opel

Offline Stefan

  • IERTAND, TE IERTI PE TINE
  • Super-Hero Member
  • ******
  • Mesaje postate: 13.950
  • Gen: Bărbat
  • Sa nu dispretuiesti ce nu intelegi.
    • Miniauto
Rãspuns: Ghidul incepatorului
« Răspuns #31 : 11/12/11*, 15 »
ez*,
poti sa te prezinti (si sa-ti prezinti "averea") in topicuri specializate, aici am inteles ca e Ghidul Incepatorului  :)

Daca esti la inceputul colectionatului si fara niste criterii clare, fii atent la "anturaj"

Cred ca este foarte important ce fel de colectionari ai in jurul tau, in cercul tau de prieteni si cunostinte... de obicei asa se invata, chibitzand pe langa cineva mai avansat, cu timpul vei avea aceleasi opinii ca si ei

Eu de exemplu -fiind mai sociabil- m-am imprietenit cu oameni care strang orice, chiar si masinute... si astea de la jucarii de plastic pana la CMC-uri, toate scarile si producatorii ;)

Asta se vede clar acum, cand ma uit in la structura colectiei mele :
sute de 1/43, lazi pline cu 1/72, peste suta de 1/18 la cutie si cateva zeci pe rafturi, zeci de 1/24 printre ele, niste raritati vechi si valoroase, cutii cu jucarii si prostioare de plastic pentru copii care-mi intra in casa, etc... noroc ca sunt toate reunite in "grota" - vezi detalii ;)

sapa cu rabdare prin forum, o sa gasesti multe lucruri interesante spuse despre "meseria" asta in cei 3 ani de functionare.



Ne-am  adunat  aici  ca  sa fim  mai  multi:  Forum  Miniauto
Cumpar cu prioritate: VW T1, Matiz, , dricuri, super- si hypercars

Offline ez*

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 760
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Ghidul incepatorului
« Răspuns #32 : 11/12/11*, 16 »
...am inteles master...(stiu ca ma laudam, dar exemplificam vitrina in incercarea de a ghici ce urmeaza)...in cazul meu personal cred ca linia pe care o voi urma este 1/18 (din motive de surubareala)...cu mici scaparari in 1/43...din acest motiv vreau sa-mi lamuresc putin gandurile in legatura cu producatorii...si rasfoind pe-aici am vazut ca exista diferente de pret intre un model produs de Road Signature, Bburago, HotWheels, si Elite de exemplu...la alt capat situandu-se elitele (CMC si mai care ???...cred ca dpdvd al incepatorului ar pica bine o clasificare a celor mai renumiti producatori

Poate cineva sa ne spuna care sunt diferentele de executie dintre acesti (sau poate mai sunt si alti) producatori.

...din pacate nu am pe nimeni pe langa mine pentru a studia pe viu cateva machete, iar din poze e destul de dificil sa faci astfel de comparatii...
« Ultima Modificare: 11/12/11*, 16 de ez* »

Offline ez*

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 760
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Ghidul incepatorului
« Răspuns #33 : 11/15/11*, 17 »
...chiar nimeni ??? cu cateva exemple de genul: eu am un enzo facut de AUTOart si unul facut de MiniChamps...cel de la...are aia, aia, ...atentia la detalii e mai buna la ... per total cred ca astia sunt mai buni decat astia...

Offline Mihai

  • Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 597
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Ghidul incepatorului
« Răspuns #34 : 11/15/11*, 20 »
salut ,in primul rand nimeni nu se apuca sa-ti faca o comparatie intre 2 branduri si sa riste sa nu te intereseze. ai multe prezentari aici ,iar pe internet material cat cuprinde. mai sunt si forumuri straine, etc si nu te astepta sa gasesti totul intr-un singur loc . depinde in primul rand de tine sa te hotarasti daca mergi pe clasice ,pana in '70 de ex., sau pe moderne. eu cand spun 1:18 ma gandesc si la o clasificare. sa iei din toate si sa-ti faci un terci de colectie nu-ti prea recomand, decat daca nu ai ce face cu vreo 10.000 Euro . 1:18 este o scara cam pretentioasa uneori. te poti concentra si pe un singur brand, de ex. numai autoart, sunstar, burago, etc desi nu recomand

in mare exista cativa producatori premium si restul lumii . depinde ce-ti place si cat poti da tu pe o macheta, dar asa cum se spunea mai sus, ar fi bine sa-ti faci o colectie cu modelele care-ti plac in mod deosebit . strange 15-20 modele pe an si o sa fie bine. in timp inveti mai multe si gusturile se mai schimba

succes !

Offline Ciprian

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5.188
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Ghidul incepatorului
« Răspuns #35 : 11/15/11*, 20 »
...chiar nimeni ??? cu cateva exemple de genul: eu am un enzo facut de AUTOart si unul facut de MiniChamps...cel de la...are aia, aia, ...atentia la detalii e mai buna la ... per total cred ca astia sunt mai buni decat astia...

E foarte dificil sa faci un index cu producatorii. Majoritatea producatorilor au game diferite in materie de detalii si finisare. Produsele mai vechi nu sunt la fel cu cele noi in cazu aceluiasi producatori. Sunt multi factori. N-am vazut pe nici un forum o clasificare a producatorilor. Se poate, dar mananca foarte mult timp, iti poti face o idee urmarind prezentari.

Offline Piniuli

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 2.132
  • Gen: Bărbat
    • www.piniuli.blogspot.com
Rãspuns: Ghidul incepatorului
« Răspuns #36 : 11/15/11*, 20 »
O remarca, doua, vreau sa fac si eu :)
  Daca nu esti pasionat de masini mai mari, camioane, dube, utilaje, sau de masini mai putin populare, chiar merita sa te apuci de 1:18. Sunt intr-adevar piese superbe daca te multumeste diversitatea. Cred ca daca ar disparea 1:43 maine, as colectiona Mercedes-uri si BMW-uri la 1:18, mai ales modelele clasice. Si bineintelees Lada, Trabant si ce estice or mai fi la 1:18  >:-D
  Deci se poate ca cineva care s-a apucat de colectionat machete de la  DeAgostini sa ingroase randurile la 1:18. Aviz "contestatarilor" ;)  
In orice caz, nu-ti recomand Bburago, Maisto, Mondo Motors la 1:18. Asa mai bine le iei premium la 1:43 ca cred ca au mai multe detalii.

Offline Stefan

  • IERTAND, TE IERTI PE TINE
  • Super-Hero Member
  • ******
  • Mesaje postate: 13.950
  • Gen: Bărbat
  • Sa nu dispretuiesti ce nu intelegi.
    • Miniauto
Rãspuns: Ghidul incepatorului
« Răspuns #37 : 11/15/11*, 21 »
...chiar nimeni ??? cu cateva exemple de genul: eu am un enzo facut de AUTOart si unul facut de MiniChamps...cel de la...are aia, aia, ...atentia la detalii e mai buna la ... per total cred ca astia sunt mai buni decat astia...

e plin forumul de asemena opinii, daca ai rabdare sa citesti printre randuri ;)

plus ca sunt topicuri de prezentare dedicate, sau de comparatie

Ne-am  adunat  aici  ca  sa fim  mai  multi:  Forum  Miniauto
Cumpar cu prioritate: VW T1, Matiz, , dricuri, super- si hypercars

Offline ez*

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 760
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Ghidul incepatorului
« Răspuns #38 : 11/15/11*, 21 »
Va multumesc...si va asigur ca citesc la greu prezentari si citesc si printre randuri...dar e destul de dificil sa-ti faci o parere punand alaturi 2 opinii ale unor useri diferiti...motiv pentru care am cerut sfatul respectiv...cred ca sunt persoane care au in colectie acelasi model de la 2 producatori diferiti...spun asta pentru ca imi amintesc sigur de un F40 de la Elite (care inteleg ca e marca premium a lui Hot Wheels) si un F40 de la Bburgo...diferenta de pret nu e mare, dar inputul unui astfel de utilizator imi pare destul de important...adica el poate spune ca vede (dau doar ca exemplu) la Bburago o disproportie a unor detalii...si crede ca Elite are finisaje superioare...la astfel de comparatii faceam referire si le asteptam aici...

In functie de timp si buget, cred ca acum ma repet, eu mi-am stabilit targetul...o sa incerc sa construiesc o colectie mono-brand...nu sunt atras de o marca sau un anume model, deci pot atunci pune accent pe alte aspecte care sa-mi ghideze aceasta noua pasiune (detalii, executie, proportii)...nu vreau sa fac referire la nimeni, dar sincer nu-mi place sa deschid o macheta si sa vad un bord complet din plastic, turnat intr-o matrita imbinata stramb...

Offline Stefan

  • IERTAND, TE IERTI PE TINE
  • Super-Hero Member
  • ******
  • Mesaje postate: 13.950
  • Gen: Bărbat
  • Sa nu dispretuiesti ce nu intelegi.
    • Miniauto
Rãspuns: Ghidul incepatorului
« Răspuns #39 : 11/15/11*, 21 »

Ne-am  adunat  aici  ca  sa fim  mai  multi:  Forum  Miniauto
Cumpar cu prioritate: VW T1, Matiz, , dricuri, super- si hypercars

michi

  • Vizitator
Rãspuns: Ghidul incepatorului
« Răspuns #40 : 11/15/11*, 21 »
E foarte dificil sa faci un index cu producatorii. Majoritatea producatorilor au game diferite in materie de detalii si finisare. Produsele mai vechi nu sunt la fel cu cele noi in cazu aceluiasi producatori. Sunt multi factori. N-am vazut pe nici un forum o clasificare a producatorilor. Se poate, dar mananca foarte mult timp, iti poti face o idee urmarind prezentari.
trebuie sa incepi sa te documentezi tu insuti!
Poate tu zici ca este frumos un CMC iar altul zice ca acel CMC nu are nu stiu ce inele de prins centurile si este un rahat.
Esta ca si la gagici : unu vrea slaba, altul vrea grasa, etc, etc...
Uite aici pe un forum frantuzesc niste comparatii:
http://forum.miniature-auto.fr/index.php?showforum=120&prune_day=100&sort_by=Z-A&sort_key=last_post&topicfilter=all

Offline ez*

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 760
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Ghidul incepatorului
« Răspuns #41 : 11/15/11*, 22 »
danke...am aflat si de index ;)...super link-uri...super informatii...adica cam ce trebuie la un "Ghidul incepatorului" ...corect remarca la gagici...dar daca unul povesteste cum a fost si cu cea slaba si cu cea grasa, e altfel decat ce auzi de la unul cu grasa si unul cu slaba...LOL )0(

michi

  • Vizitator
Rãspuns: Ghidul incepatorului
« Răspuns #42 : 11/15/11*, 22 »
danke...am aflat si de index ;)...super link-uri...super informatii...adica cam ce trebuie la un "Ghidul incepatorului" ...corect remarca la gagici...dar daca unul povesteste cum a fost si cu cea slaba si cu cea grasa, e altfel decat ce auzi de la unul cu grasa si unul cu slaba...LOL )0(
cam greu sa gasesti unul care sa fi fost si cu una si cu alta!
Hai ca dam in forum de FHM


Offline Stefan

  • IERTAND, TE IERTI PE TINE
  • Super-Hero Member
  • ******
  • Mesaje postate: 13.950
  • Gen: Bărbat
  • Sa nu dispretuiesti ce nu intelegi.
    • Miniauto
Rãspuns: Ghidul incepatorului
« Răspuns #43 : 11/15/11*, 22 »
ca veni vorba... uite comparatie proaspata aici :

Comparatie intre Pontoane -)
Mercedes 180D de la IXO si 220S de la Minichamps

Ne-am  adunat  aici  ca  sa fim  mai  multi:  Forum  Miniauto
Cumpar cu prioritate: VW T1, Matiz, , dricuri, super- si hypercars

Offline E60

  • 1:43 Scale
  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 263
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Ghidul incepatorului
« Răspuns #44 : 11/15/11*, 22 »
Despre asta voiam sa zic si eu :)
Collecting is my joy; it gives me great satisfaction. I'm a natural shopper.

Cumpar Opel Patentmotorwagen System Lutzmann - colectia Opel