Autor Subiect: DeAgostini - erori si orori - loc de dat cu parerea despre calitate  (Citit de 22997 ori)

0 Membri şi 4 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline Prognosis

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 1.822
  • Gen: Bărbat
    • Trenuletelele mele, Diorama de la Slobozia, Tunari DeAgostini
Vrei sa spui ca la tine placuta de numar e corecta, carligul prin normal si prelata realista ca la M461? Hmm! Atunci chiar am ghinion! Voi nu intelegeti un lucru simplu! Nu trebuie sa existe momente din acestea de ghinion decat poate 1%, nu atat cat este. Nu sunt singurul care a tras la ruleta colet modele nashpa. Daca ar fi lucrate mai ingrijit, nu ar trebui ca si clientul sa mearga la sansa. Bai gasesc, sau nu gasesc unul bun! Ce Dumnezeu e atat de complicat de inteles!

Offline rogsad

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 103
Adevarul e ca parca prea mult ghinion in cazul tau ca sa fie ghinion

Eu am primit unele prin abonament, apoi am renuntat, motivele nu-s importante... totusi ma mai duc in Auchan si ma mai uit la ele... ce sa zic, nici eu nu ma uit asa atent ca tine, nici ele nu-s perfecte, mai gasesti un far sau un stop stramb, un cauciuc iesit de pe janta... dar grosolani cum am vazut la tine eu unul n-am gasit... Am un trabant 601 care are un punct de superglue pe un cauciuc dar e mai mic decat o gamalie de ac si inafara de asta, singura pe care am vazut-o cu o pata mare de superglue a fost un oltcit, al doilea pe care l-am luat ca sa-mi dau corigenta in modelism pe el, ultimul gasit la un chiosc, la vreo 2 saptamani de la aparitie... Am primit acum si 3 dacii 1300, una are pe prag o umflatura ca si cum s-ar fi lipit pe vopsea o bucata de span (cred ca asta e), iar alta are un stergator ridicat si un cauciuc un pic ridicat de pe janta... a treia pare ok, n-am vazut nimic.

Asta ma cam face sa ma gandesc ca au totusi un serviciu de sortare si ca trimit ce-i mai praf in orasele mici, unde oricum nu se prea cumpara... sau poate pur si simplu chiar ai un ghinion proverbial.

Dar stii ceva? Eu ma bucur ca le nimeresti asa varza pentru ca te apuci sa le desfaci si imi place sa vad si ce faci din ele, si cum povestesti operatiile si cum descri bubele pe care le au machetele :). Asa ca o sa spun si eu, cum spun unii care confunda o afacere cu o fiinta care se gandeste doar cum sa-i faca pe ei fericiti: Multumesc DeAgostini ca il faci pe Prognosis sa te injure atat de amuzant   :)

Offline benny30

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 736
eu am mai spus ,am luat un oltcit cu gauri in caroserie,un aro primit la comanda fara oglinda,un gaz 69 A care nu reusesc sa-l fac  sa stea pe 4 roti.....le fac din rautate (chinezii) era foarte greu la montaj sa nu observi ca oltcitul e plin de gauri din turnare.

Offline ekofresh

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 1.312
  • Gen: Bărbat
prognosis - oricum le modifici, ce mai conteaza cum vin.
Perfecte nu sunt, ai dreptate, trebuie doar cautate cu cat mai putine erori, ceea ce nu e normal.

mirci78

  • Vizitator
Prognosis,
imi pare rau sa iti spun dar cred ca esti bantuit de ghinion!
Eu sa fiu in locul tau nu as mai lua DeA, as trece pe minisampsuri, dar la ce bafta ai tu... este riscant!

iata o macheta DeA comandata prin posta. Noroc ca nu aveam nevoie de piesele distruse...

michi

  • Vizitator
asta este chiar jenant! Lipsa de respect !

Offline Stefan

  • IERTAND, TE IERTI PE TINE
  • Super-Hero Member
  • ******
  • Mesaje postate: 13.950
  • Gen: Bărbat
  • Sa nu dispretuiesti ce nu intelegi.
    • Miniauto
Eu pana acum nu am gasit ca defect major decat o roata de rezerva cazuta (in blister sigilat) la un ARO M461... e drept ca nu am desfacut inca nici una din ambalaj

La mine "verificarea calitatii" la cumparare consta doar in numararea rotilor, a stergatoarelor si a oglinzilor...  ;D

Ne-am  adunat  aici  ca  sa fim  mai  multi:  Forum  Miniauto
Cumpar cu prioritate: VW T1, Matiz, , dricuri, super- si hypercars

Offline rogsad

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 103
iata o macheta DeA comandata prin posta. Noroc ca nu aveam nevoie de piesele distruse...

Nu le iau apararea dar genul asta de defecte pot aparea si din vina institutiei postale... am trimis cuiva un aro 240 intact si a ajuns cu suportul (da, soclul ala de plastic ce pare indestructibil in comparatie cu macheta) rupt in 2... macheta era sigilata si, aici cred ca a fost greseala mea, fixata cu scotch de cutie... probabil pachetul a fost asezat/aruncat la intamplare in masina si a zburat de colo-colo tot drumul...

michi

  • Vizitator
Nu le iau apararea dar genul asta de defecte pot aparea si din vina institutiei postale... am trimis cuiva un aro 240 intact si a ajuns cu suportul (da, soclul ala de plastic ce pare indestructibil in comparatie cu macheta) rupt in 2... macheta era sigilata si, aici cred ca a fost greseala mea, fixata cu scotch de cutie... probabil pachetul a fost asezat/aruncat la intamplare in masina si a zburat de colo-colo tot drumul...
exact !
Mai degraba este vorba de ambalaj, adica de modul in care a afost ambalata!
Nu mai invinuiti posta daca voi faceti ambalaje "soft" (tu rosgad bag de seama ca ai invata ceva din asta...).
« Ultima Modificare: 06/02/12*, 20 de michi »

Offline rogsad

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 103
mai, ce sa zic, cand am trimis coletul ala m-am gandit ca daca o fixez in cutie cat sa nu se zbantuie e ok... nu mi-a trecut prin cap ca Posta nu asigura marfa in masina. Ca sa se sparga soclul ala nu e de ajuns sa cada cutia de pe o masa, coletul a incasat socuri serioase, si asta nu e normal... Ambalajul a ajuns intreg, nu te gandi ca a fost o foita de hartie ce s-a indoit usor.

Offline Stefan

  • IERTAND, TE IERTI PE TINE
  • Super-Hero Member
  • ******
  • Mesaje postate: 13.950
  • Gen: Bărbat
  • Sa nu dispretuiesti ce nu intelegi.
    • Miniauto
Nu stiu daca numai mie m-i se pare, dar pe zi ce trece din ce in ce mai prost sunt lucrate aceste machetuțe. Mi-am luat astazi nr.19 Moskvitch 407 si am observat ca la stopurile din spate cromul care inconjoara stopurile nu s-a aplicat perfect, dar se observa ca s-a intervenit manual (de o persoana careia ii tremura mana) pentru o usoara corectare dar nu cu crom ci cu o vopsea asemanatoare bronzului (cel cu care mai vopsim gardurile  :( ) care nu are nici un luciu si bineinteles ca a ajuns si pe unde nu trebuia (adica pe suprafata stopului). Sper ca urmatorul model sa fie lucrat mai ingrijit mai ales ca este vorba de mult asteptatul ARO 10, si sper sa nu fie verde  :'(.
Apropo stie cineva ceva dspre aparitia vitrinei pentru machete sau e doar un zvon. Multumesc !

Ne-am  adunat  aici  ca  sa fim  mai  multi:  Forum  Miniauto
Cumpar cu prioritate: VW T1, Matiz, , dricuri, super- si hypercars

Offline Prognosis

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 1.822
  • Gen: Bărbat
    • Trenuletelele mele, Diorama de la Slobozia, Tunari DeAgostini
Nu le iau apararea dar genul asta de defecte pot aparea si din vina institutiei postale... am trimis cuiva un aro 240 intact si a ajuns cu suportul (da, soclul ala de plastic ce pare indestructibil in comparatie cu macheta) rupt in 2... macheta era sigilata si, aici cred ca a fost greseala mea, fixata cu scotch de cutie... probabil pachetul a fost asezat/aruncat la intamplare in masina si a zburat de colo-colo tot drumul...
Vorbim fara sa stim. Pachetul a venit in cutia de la DeAgostini trimis de ei cu doua masini, puse cap la cap, cu revista in exterior. Cutia coletului era INTACTA! Numai blisterle inauntru erau distruse la o macheta, piesele pluteau prin prejur! Acum mare mister... cum mama naibi cutia de colet ramane intacta, fara nici cea mai mica zgarietura in timp ce blisterul e distrus??? Nimic nu era introdus fortat !!! Asa ca nu mai dati vina pe posta! Se vede cand un colet postal e deteriorat si te astepti ca si inauntru sa fie ceva in neregula!
« Ultima Modificare: 06/06/12*, 15 de Prognosis »

Offline rogsad

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 103
Cred ca esti mult prea nervos pe Dea si mult prea sensibil la subiect:

1. Am zis ca nu vreau sa le iau apararea.
2. Am zis ca e posibil sa fie si din vina postei, nu ca e mereu vina lor si Dea nu greseste
3. Si in cazul meu cutia a ajuns intreaga, cel putin asa am inteles

Cum e posibil ca ambalajul sa ramana intreg si continutul sa se distruga? Exact asa cum un om aflat intr-un lift ce cade liber se poate rani grav, chiar daca "ambalajul" (liftul) ramane intreg. In acelasi mod in care spatarele scaunelor masinilor implicate in accidente frontale se rup. In acelasi mod in care suruburile ce prind elemente ce vibreaza se desfac... posibilitati exista. D-aia ar trebui impachetate asa: http://www.carmodel.net/html/englishInfo.php#specialPackaging, dar na...

In concluzie, parerea mea ca machetele Dea ajung cu defecte la client din mai multe motive:
 - sunt prost facute, la repezeala ca sa fie ieftine
 - pleaca din fabrica multe rebuturi, tot ca sa fie ieftine
 - ajung in Romania cu defecte fie datorate productiei, fie datorate manipularii in timpul transportului sau in vama
 - la sediul Dea nu se face nici un fel de sortare si probabil sunt manipulate destul de agresiv (oameni neinteresati, garbiti, necontrolati - un fel de Dorei)

toate cele de mai sus sunt din vina Dea clar... ca merita injurati sau nu, nu stiu caci nu stiu ce marja de profit au... dar, la toate astea se mai adauga un punct:

- manipularea pe timpul transportului cu posta romana... de-aia am spus ca mai poate fi SI vina postei...
 

Offline Prognosis

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 1.822
  • Gen: Bărbat
    • Trenuletelele mele, Diorama de la Slobozia, Tunari DeAgostini
Foarte Corect! )0(

michi

  • Vizitator
 )0(
ce inseamna nu prea imi dau seama dar este en vogue!