Autor Subiect: Prezentare si constructie kit 1:8 - DACIA 1300 - Eaglemoss / IXO  (Citit de 105996 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline Ionuț

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 4.033
Te antrenează, da, dacă crezi că e cazul să faci pasul către lecturi mai lungi.

Mulțumim lui Piniuli pentru un punct de vedere "din interior", o altă perspectivă asupra hobby-ului.

Online Uliu

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 758
  • Gen: Bărbat
    • www.iuliuduma.ro
Frumos articol.

Offline M3d1an

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 1.255
  • Gen: Bărbat
  • Arriving somewhere, but not here...
    • Reflection in Scale
Apreciez efortul de a oferi un articol detaliat despre singura macheta (deocamdata ... cum ziceati undeva in text) la scara XXL reprezentind un vehicol produs in Romania. Si asa cum masina punea probleme la utilizare asa si macheta a pus probleme la asamblare, ironic nu  >:-D , insa duse la bun sfarsit de cei iscusiti la manufactura.

Instantaneele  foto sunt deosebite iar textul pe masura lor, felicitari autorilor.

all_rite

Offline mavrodin118

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 6.655
  • Gen: Bărbat
în fapt, autorul - text și poze - este unul singur (și nu sunt eu);

și, da, cred că asta a urmărit și producătorul, o replică cât mai aproape de adevăr a mașinii reale - nu toate erau la fel, unele nu aveau nevoie de intervenții și funcționau bine, la altele cădea câte ceva chiar pe drumul de la pitești spre casă, imediat după ce ieșeau din fabrică; la machete e la fel, tot după noroc: unele arată brici, la altele nu se aliniază liniile caroseriei -
”Dacă am realiza toți că nu trăim veșnic, am fi cu toții mai amabili. Sunt sigur.” (Juan Manuel Fangio, cvintuplu campion mondial)

Offline Ionuț

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 4.033
Mulțumim pentru aprecieri. Dan a avut o contribuție importantă, formulând o parte din întrebări.

Despre machetă, înclin să cred că e cam la același nivel de calitate cu alte produse similare. Răzvan ne poate confirma, că el face mai multe kituri de prin diverse țări; și Radu a lucrat la 300 SL, și Iulian are mai multe la activ, pot să-și dea și ei cu părerea.

Evident, macheta nu e atât de spectaculoasă prin finețea detaliilor ci mai degrabă prin prezența lor (are totuși destule) și prin mărime. Are niște probleme de proiectare - le-am detaliat în articol, și alte probleme de execuție a pieselor - le-am amintit de asemenea. Problemele astea la dau naștere la altele - e sensibilă și trebuie manipulată cu grijă.

Nu știu cât de clar reiese din text, dar cu siguranță n-a fost destinată doar colecționarilor pretențioși, s-a adresat unei categorii mult mai largi, celor care nu fac o dramă din curbura sticlelor de far. Și care chiar se bucură că au ceva de montat și de construit săptămână de săptămână.

Offline Wheels

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 1.812
  • Gen: Bărbat
  Astazi chiar puteti finaliza aceasta superba macheta, cumparand numarul 8 al suplimentelor. Acesta contine antena si o figurina. E posibil sa nu fie pe placul celor care s-au bucurat, saptamana de saptamana, ca au ceva de montat si construit. Totusi astupa gaura din aripa. Cu doar 35 de lei.

Offline Ionuț

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 4.033
E discretă gaura și nu-mi place ideea de antenă (încă ceva de rupt). Chiar nu m-a interesat colecția extinsă (n-am pomenit nimic de ea în review) și mi se pare semi-inutilă: în afară de antenă și de portbagaj de plafon - care-s accesorii la mașină - restul sunt niște aiureli care n-au de-a face cu macheta. "Bunica"? sau soacra sau ce dracu' e... cărucior? come on... miniaturi cu câini???? WTF Și au fost destule sugestii bune pentru suplimentele astea - canistră, rulotă/remorcă, numere de înmatriculare etc.

Apropo, că tot veni vorba de rupt, caut o oglindă stânga (nr.73).
« Ultima Modificare: 11/05/19*, 17 de Ionuț »

Offline larson

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 591
  • Gen: Bărbat
  • Die Hard With A Vengeance
Si a mea e rupta, dar ai rabdare sa o inlocuiesti?  //static//

Vorbeste cu Laurentiu (Autosworld) ca poate aduce numarul la comanda.
Great people talk about ideas.
Average people talk about things.
Small people talk about other people.

Offline Wheels

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 1.812
  • Gen: Bărbat
... Dan a avut o contribuție importantă, formulând o parte din întrebări.
...
  Dan a montat aceasta macheta?

Offline mavrodin118

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 6.655
  • Gen: Bărbat
stadiu: zero -
”Dacă am realiza toți că nu trăim veșnic, am fi cu toții mai amabili. Sunt sigur.” (Juan Manuel Fangio, cvintuplu campion mondial)

Offline Ionuț

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 4.033
Dar întrebările lui (dacă aveți curiozitatea să citiți) nu se referă la macheta Dacia 1300 ci la aspecte mai generale din industria machetelor. Articolul e aici, dacă n-ați avut încă ocazia: http://miniauto.ro/2019/11/dacia-1300-1-8/

Offline mavrodin118

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 6.655
  • Gen: Bărbat
care-i șpilul, de fapt?
”Dacă am realiza toți că nu trăim veșnic, am fi cu toții mai amabili. Sunt sigur.” (Juan Manuel Fangio, cvintuplu campion mondial)

Offline Wheels

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 1.812
  • Gen: Bărbat
Dar întrebările lui (dacă aveți curiozitatea să citiți) nu se referă la macheta Dacia 1300 ci la aspecte mai generale din industria machetelor. ...
  Pe cine intereseaza aspecte mai generale din industria machetelor, cand e vorba de prezentarea unei machete?

Offline mavrodin118

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 6.655
  • Gen: Bărbat
am profitat de deschiderea domnului piniuli de a participa la acest dialog...
pe cine interesează (în afară de mine)... habar n-am...
”Dacă am realiza toți că nu trăim veșnic, am fi cu toții mai amabili. Sunt sigur.” (Juan Manuel Fangio, cvintuplu campion mondial)