Autor Subiect: In Ucraina  (Citit de 5146 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline corgi

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 1.161
In Ucraina
« : 02/23/14*, 19 »
"Am dus-o bine in Ucraina. Aveam tot ce ne doream: oua, unt, fructe, lapte, vin - un vin excelent din zona Marii Negre. Ucrainenii ne intampinau zambind, plini de bucurie. Femeile ne aduceau paine si miere. Ne considerau eliberatorii lor", noteaza, in memoriile sale, locotenentul August von Kageneck.






































































Off - Un nou format de diorama:

"The engine of the Panzer is a weapon just as the main-gun." (Heinz Wilhelm Guderian)

klauze

  • Vizitator
Re: In Ucraina
« Răspuns #1 : 02/23/14*, 19 »
wow! din nou fara cuvinte.

Offline PaulIP

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 1.263
  • Gen: Bărbat
  • Inima are ratiuni pe care ratiunea nu le cunoaste
Re: In Ucraina
« Răspuns #2 : 02/23/14*, 19 »
Fantastic de realist! )0(
Felicitari!
In primele doua poze, un soldat trage cu o mitraliera de asalt. De ce acea arma era legata de un fel de ''stativ''?
Pasiunile ne definesc, ne apropie, ne fac sa privim viata intr-un mod propiu si... nu ne fac sa imbatranim degeaba!

Offline corgi

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 1.161
Re: Re: In Ucraina
« Răspuns #3 : 02/23/14*, 19 »
Va multumesc pentru aprecieri. Soldatul trage cu mitraliera MG34, care se putea monta pe diverse stative. Cel din poza este un stativ pentru utilizarea ei si ca arma antiaeriana. Nu e inca finalizat - mai trebuie sa lucrez la el.
"The engine of the Panzer is a weapon just as the main-gun." (Heinz Wilhelm Guderian)

Offline corgi

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 1.161
Re: In Ucraina
« Răspuns #4 : 02/23/14*, 19 »
Iti multumesc. Nu stiu de ce s-a postat de doua ori. Rog un moderator sa uneasca comentariile intr-un singur topic. Multumesc.
"The engine of the Panzer is a weapon just as the main-gun." (Heinz Wilhelm Guderian)

Offline johann.nunweiller

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 21.115
Re: In Ucraina
« Răspuns #5 : 02/23/14*, 20 »
O frumoasa intoarce in timp!
 )0(

August von Kageneck  trebuia sa si dea seama ca toate caile pierzaniei sunt frumos impodobite.
Trebuia doar sa citeasca memoriile francezilor lui Napoleon ca sa vada ca retraiesc o istoriei si se vor alatura armatelor infrante la portile Kremlinului.

Ucrainienii au luptat impotriva tuturor in WW2:

http://en.wikipedia.org/wiki/Ukrainian_Insurgent_Army

dar le a placut si in SS:
http://en.wikipedia.org/wiki/14th_Waffen_Grenadier_Division_of_the_SS_(1st_Ukrainian)

Dar ce este mai trist este faptul ca ei vazut in germani ca o posibilitate de a scapa de evrei si a se spala pe maini de ce au facut ei in Rusia sub Stalin.
Stalin a folosit in inchisorile sale cu precadere ucrainieni pe post de paznici/batausi/tortionari ai sistemului sau.

Inca o data FELICITARI pentru realizare.
« Ultima Modificare: 02/23/14*, 20 de johann.nunweiller »

Offline DannySS

  • "Don't fight a battle if you don't gain anything by winning"- Erwin Rommel
  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 5.510
  • Gen: Bărbat
  • I'm not perfect but I'm LIMITED EDITION ;-)
Re: In Ucraina
« Răspuns #6 : 02/23/14*, 21 »
 <-00 <-00 <-00
  Tind sa cred ca atunci cand NKVD-ul si comisarii poporului nu ii impingeau de la spate cu Naganele, ucrainienii se cam dadusera de partea germanilor...
  Cat priveste realizarea... <-00
1:24- American Dream Cars

Offline mavrodin118

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 6.655
  • Gen: Bărbat
Re: In Ucraina
« Răspuns #7 : 02/23/14*, 21 »
pare un moment de respiro folosit pentru pregătirea unor acțiuni viitoare;
punerea în scenă e fantastică; kubel-urile idem;

cam cât timp îți ia să faci aranjamentele?
”Dacă am realiza toți că nu trăim veșnic, am fi cu toții mai amabili. Sunt sigur.” (Juan Manuel Fangio, cvintuplu campion mondial)

Offline mavrodin118

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 6.655
  • Gen: Bărbat
Re: In Ucraina
« Răspuns #8 : 02/23/14*, 21 »
Rog un moderator sa uneasca comentariile intr-un singur topic. Multumesc.

rezolvat -
”Dacă am realiza toți că nu trăim veșnic, am fi cu toții mai amabili. Sunt sigur.” (Juan Manuel Fangio, cvintuplu campion mondial)

Offline corgi

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 1.161
Re: In Ucraina
« Răspuns #9 : 02/24/14*, 21 »
Va multumesc tuturor pentru aprecieri.

Ofiterii Wehrmacht-ului, in special aceia scoliti, din vechea aristocratie prusaca, au fost permament cu securea deasupra capului. Stiau ce au patit armatele lui Napoleon in campania din 1812. Realizarile mele - cele in care ilustrez momente ce implica partea germana din colectia mea - vin sa surprinda momente care au marcat existenta acestor ofiteri si soldati ai Wehrmacht-ului, ce si-au facut datoria si au luptat cu onoare si demnitate.

In ceea ce priveste ucrainenii, istoria e mai complicata: la inceput i-au considerat pe nemti ca fiind niste eliberatori, in speranta ca ii vor scapa de NKVD (vezi zicala "Orice e mai bun decat NKVD-ul") si de regimul de teroare instituit de Stalin. Sa nu uitam ca in anii '30, Stalin a omorat prin infometare peste 7 milioane de ucraineni. Pe de alta parte, intr-adevar, au existat nenumarati ucraineni care s-au inrolat in trupele SS si au participat la ceea ce stim cu totii ca au facut aceste unitati speciale. Mai departe, nici nemtii nu au stiu sa pretuiasca acest moment, ratand oportunitatea de a-si face din Ucraina un aliat veritabil contra rusilor. In special dupa vizita Reichmaresalului Goring in Ucraina, Berlinul a inceput o politica de inrobire a ucrainenilor ("Fara guri inutile de hranit. Cei care pot munci, vor munci pentru Reich. Cei care nu pot, vor muri. Cei care muncesc, vor munci pana vor muri si ei").

Multumesc pentru ordinea in topic.

Aranjamentul imi ia cam o ora, avand in vedere ca tot cadrul este deja realizat, dupa cum am aratat si in ultima poza.
"The engine of the Panzer is a weapon just as the main-gun." (Heinz Wilhelm Guderian)