Autor Subiect: Ferrari 312 PB facut de un supermodelist  (Citit de 8331 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline nick

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 1.731
Am ramas profund impresionat de ambitia omului...
Savurati :
http://www.youtube.com/watch?v=SeUMDY01uUA

Offline LDH

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 1.154
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Ferrari 312 PB facut de un supermodelist
« Răspuns #1 : 03/08/12*, 01 »
Ambitii au multi, ma numar si eu printre ei, dar cu indemanarea este mai greu ca de scule ce sa mai spun ...
Toate cele bune,

LDH

Offline nick

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 1.731
Rãspuns: Ferrari 312 PB facut de un supermodelist
« Răspuns #2 : 03/08/12*, 01 »
Ambitii au multi, ma numar si eu printre ei, dar cu indemanarea este mai greu ca de scule ce sa mai spun ...
Frate, tipul asta a muncit 12 ani la modelul asta ! Mie mi se taia sa lucrez atata timp la un model... De-aia spun ca are ambitie omul... Ca sa nu mai spun cat de bine i-a iesit, dupa ce a facut desene la scara care au durat 2 ani si matrite pentru toate piesele.... Bineinteles ca noi nu avem scule comparabile cu ale modelistilor din Vest... Cred ca ar trebui o caruta de bani ca sa cumperi toate sculele folosite in modelism...
« Ultima Modificare: 03/08/12*, 01 de nick »

Offline Stefan

  • IERTAND, TE IERTI PE TINE
  • Super-Hero Member
  • ******
  • Mesaje postate: 13.950
  • Gen: Bărbat
  • Sa nu dispretuiesti ce nu intelegi.
    • Miniauto
Rãspuns: Ferrari 312 PB facut de un supermodelist
« Răspuns #3 : 03/08/12*, 01 »
Cred ca ati remarcat vocea lui Clarkson in calitate de prezentator, da ?

interesante comentariile... au dreptate cand spun ca cei de la Ferrari ar trebui sa-i dea un 1/1 cadou pentru asta ;)

Ne-am  adunat  aici  ca  sa fim  mai  multi:  Forum  Miniauto
Cumpar cu prioritate: VW T1, Matiz, , dricuri, super- si hypercars

Offline nick

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 1.731
Rãspuns: Ferrari 312 PB facut de un supermodelist
« Răspuns #4 : 03/08/12*, 01 »
Cred ca ati remarcat vocea lui Clarkson in calitate de prezentator, da ?

interesante comentariile... au dreptate cand spun ca cei de la Ferrari ar trebui sa-i dea un 1/1 cadou pentru asta ;)
Da, am remarcat. La un moment dat apare si in filmare. Ar trebui, intr-adevar, ca Ferrari sa-l premieze pe modelist. Chiar merita ! 14 ani de munca la modelul visat ! Toata stima, e beton tipul !
« Ultima Modificare: 03/08/12*, 01 de nick »

Online Dilo

  • BAD MOTHER FUCKER
  • Moderator Global
  • ****
  • Mesaje postate: 5.432
Rãspuns: Ferrari 312 PB facut de un supermodelist
« Răspuns #5 : 03/08/12*, 01 »
Daca tot a muncit atatia ani, putea sa aleaga o masina ca lumea.   :/()?!?     Una americana.  ;D

Offline nick

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 1.731
Rãspuns: Ferrari 312 PB facut de un supermodelist
« Răspuns #6 : 03/08/12*, 01 »
Daca tot a muncit atatia ani, putea sa aleaga o masina ca lumea.   :/()?!?     Una americana.  ;D
Nu te poti ... in gustul omului...

Offline Wheels

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 1.812
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Ferrari 312 PB facut de un supermodelist
« Răspuns #7 : 03/08/12*, 02 »
  Incredibil... nu credeam ca exista asa ceva.  :o

Offline Ciprian

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5.188
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Ferrari 312 PB facut de un supermodelist
« Răspuns #8 : 03/08/12*, 08 »
A mai fost pe forum filmuletul asta :)

Asta nu e modelist, e de-a dreptul nebun! Treaba e simpla. Nu-si va permite niciodata masina reala, deci si-a facut-o la scara ;D

Mai era unu prin America de a reusit sa-si construiasca un Ford GT40 1:1 in cateva zeci de ani, cumparand piesa cu piesa de pe unde a gasit.
« Ultima Modificare: 03/08/12*, 08 de Ciprian »

remusro

  • Vizitator
Rãspuns: Ferrari 312 PB facut de un supermodelist
« Răspuns #9 : 03/08/12*, 11 »
Am senzatia ca tipul e f f singur... Ceea ce nu e un lucru rau.

Extraordinar, e de speriat! )0(

Englezii au o vorba desteapta: "If you want to impress, you've got to go to the extreme". Cam asa.

Offline graffi80

  • Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 114
  • Gen: Bărbat
  • Alfista
Rãspuns: Ferrari 312 PB facut de un supermodelist
« Răspuns #10 : 03/08/12*, 13 »
mai mult ca sigur omu are pregatirea necesara in domeniu ... una este sa desenezi ( tehnic) alta este s-o faci dupa desene si sa mai si mearga ... sunt prea multe domenii , practic omul asta e toata uzina Ferrari la un loc ( omu orchestra ) ... jos palaria ... si unui constructor ii trebuie cativa ani sa dezvolte un model ( la care lucreaza sute de oameni )  )0(
"Alfa`s don`t break down...they stop to be admired" :)

Offline nick

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 1.731
Rãspuns: Ferrari 312 PB facut de un supermodelist
« Răspuns #11 : 03/08/12*, 13 »
mai mult ca sigur omu are pregatirea necesara in domeniu ... una este sa desenezi ( tehnic) alta este s-o faci dupa desene si sa mai si mearga ... sunt prea multe domenii , practic omul asta e toata uzina Ferrari la un loc ( omu orchestra ) ... jos palaria ... si unui constructor ii trebuie cativa ani sa dezvolte un model ( la care lucreaza sute de oameni )  )0(
Cine stie, cunoaste !
Ford lucreaza de 3 ani la lansarea in productie a lui BMAx...si inca nu e gata. Sunt o gramada de faze, de la conceptie, trecand prin quality-cost-functional-weight, appearance approval, design, DFMEA, faze de testare componente, faze de testare capacitati de productie si capabilitati, faze de testare prototip, PFMEA, design changes, late design changes...etc. Eheeee, e filozofie lunga !
Dar cine nu stie, isi da cu presupusul... stie el despre cine e vorba...

Offline Stefan

  • IERTAND, TE IERTI PE TINE
  • Super-Hero Member
  • ******
  • Mesaje postate: 13.950
  • Gen: Bărbat
  • Sa nu dispretuiesti ce nu intelegi.
    • Miniauto
Rãspuns: Ferrari 312 PB facut de un supermodelist
« Răspuns #12 : 03/08/12*, 14 »
nick,

daca o mai lungesc aia mult cu Bmax-ul si mai trece prin n+1 faze, are mari sanse sa iasa direct electrica (dispare petrolul pana atunci)  <-o

Ne-am  adunat  aici  ca  sa fim  mai  multi:  Forum  Miniauto
Cumpar cu prioritate: VW T1, Matiz, , dricuri, super- si hypercars

Offline graffi80

  • Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 114
  • Gen: Bărbat
  • Alfista
Rãspuns: Ferrari 312 PB facut de un supermodelist
« Răspuns #13 : 03/08/12*, 14 »
 
Cine stie, cunoaste !
Exact Nick ... oare cate chiuloase sau pistoane n-a crapat omu asta in 12 ani de fabricatie ??? si s-a intors la plansa de desen ...
"Alfa`s don`t break down...they stop to be admired" :)

Offline nick

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 1.731
Rãspuns: Ferrari 312 PB facut de un supermodelist
« Răspuns #14 : 03/08/12*, 14 »
nick,

daca o mai lungesc aia mult cu Bmax-ul si mai trece prin n+1 faze, are mari sanse sa iasa direct electrica (dispare petrolul pana atunci)  <-o
Orice model nou lansat trece prin aceste faze, din pacate, numai ca multi nu stiu treaba asta. Sa zicem ca face parte din bucataria interna a unui productaor de automobile, lucruri care nu-l prea intereseaza pe client.
In Romania nu a fost cazul pana acum de aceste faze, poate doar la Dacia Nova si pe urma la Logan, fiind conceptii noi, desi la Nova ma indoiesc ca au trecut prin fazele astea... La Oltcit, desi era model nou, toata fazele astea au fost "omologate" in Franta, aici punenadu-se doar bazele productiei- Romania nu avea capacitatea necesara la data respectiva sa treaca prin acele faze, "obligatorii" la toti producatorii.
Cu alte cuvinte, desi noi vedem un model nou aparut pe piata, de fapt acel model este deja vechi la lansarea lui oficiala.