Autor Subiect: Statistica 1:18 dupa un an de zile  (Citit de 44697 ori)

0 Membri şi 7 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline Stefan

  • IERTAND, TE IERTI PE TINE
  • Super-Hero Member
  • ******
  • Mesaje postate: 13.950
  • Gen: Bărbat
  • Sa nu dispretuiesti ce nu intelegi.
    • Miniauto
Rãspuns: Statistica 1:18 dupa un an de zile
« Răspuns #30 : 08/19/09*, 13 »
........................
M-am lamurit si cu super oferta de 1 euro. Din 8 licitatii doar 2 licitatii au fost castigate de useri de pe acest forum ( mai sunt 3 neterminate dar se bat tot persoane din afara forumului pt ele)  KSm si 68 , in rest pauza. Asta dovedeste forta de cumparare a acestui forum.
.......................

Vlad, am mai zis si in alta parte , principiul GIGO (garbage in / garbage out) din programare se aplica de minune in acest caz ... intr-o incercare de a demonstra ceva, daca introduci date de intrare irelevante, o sa obtii (normal) rezultate la fel de irelevante ;)

am mai citit odata cu atentie ce ai scris prima oara, chiar am vrut sa inteleg la ce te referi..

"teoria" ta nu dovedeste nimic, poate ca user-ii acestui forum nu se inghesuie la licitatiile de 1 EUR pentru ca au cumparat de la tine la pretul fix acele modele si le au deja... asta e una din variantele posibile... sau "esantionul" este nereprezentativ (ce ai pus la licitatie nu este interesant, bataia fiind pe alte modele care sunt inca la pret fix) ... o gramada de variante de lucru ;)

Deci atentie cu statistica si "indicatorii" astia empirici, ca poti dovedi ce vrei cu ei, depunde cum si de unde te uiti la ei  :o 8) ;D


PS:
Imi amintesc de o "stire" care era celebra pe vremea facultatii mele , cand studiam de zor ( :o ) statistica :

"Numarul copiilor din Africa care au murit de SIDA a scazut in ultimul timp... pentru ca au murit aproape toti (asta este optional, poate sa lipseasca din comunicatul de stiri) "  O0

Asta este un bun exemplu care arata cum statistica poate manipula realitatea

Ne-am  adunat  aici  ca  sa fim  mai  multi:  Forum  Miniauto
Cumpar cu prioritate: VW T1, Matiz, , dricuri, super- si hypercars

AUTOart

  • Vizitator
Rãspuns: Statistica 1:18 dupa un an de zile
« Răspuns #31 : 08/19/09*, 13 »
Stefan, modelele alese , nu au fost alese la intamplare. Am pus din toate ariile de colectionat, sunt printre cele mai noi, si cele mai curtate. Intradevar unii le-au luat deja dar vorbim de 300 useri si stocul meu pt un model autoart este in general 6 bucati.
iti citez raspunsul unui user miniauto..." daca trece si asta de 60 Euro n-am facut nimic" despre o macheta care noua e 80Euro. Fiti siguri ca exista in tara oameni dispusi sa dea peste 60 euro pe o macheta noua de 80Euro.

Acum raportul e 2/8  nu 0/8 ,deci totusi 25% dintre userii acestui forum dau bani multi pe machetele de si le doresc daca aveau concurenta mai mare poate dadeau si mai mult. Asta apropo de faptul ca useri importanti se simt atacati, nu domnilor, voi sunteti cei 25%.

Voi reveni dupa 16 de licitatii , o sa vedeti ca tot 25% va ramane raportul.









Offline Stefan

  • IERTAND, TE IERTI PE TINE
  • Super-Hero Member
  • ******
  • Mesaje postate: 13.950
  • Gen: Bărbat
  • Sa nu dispretuiesti ce nu intelegi.
    • Miniauto
Rãspuns: Statistica 1:18 dupa un an de zile
« Răspuns #32 : 08/19/09*, 13 »
sincer eu tot n-am inteles nimic, mi se pare pointless discutia dar ok, fie cum zici tu ;)

un motiv in plus ca sa-i aducem aici si pe "elefantii" aia mari, care cumpara machete de la suta de EUR in sus, ca sa iasa "statisticile" dupa cum le vrem fiecare  ;D

Ne-am  adunat  aici  ca  sa fim  mai  multi:  Forum  Miniauto
Cumpar cu prioritate: VW T1, Matiz, , dricuri, super- si hypercars

Offline Ciprian

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5.188
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Statistica 1:18 dupa un an de zile
« Răspuns #33 : 08/19/09*, 13 »
din cei 300 de useri nici macar 50 nu sunt colectionari la 1:18...

majoritatea au colectiile expuse pe 4 tuning si e plin de 1:43 si 1:24 low cost. altii au cont aici doar pentru sectiunea comerciala.

deci vorba lui Stefan, irelevant...

sincer ma indoiesc ca se simte cineva atacat, de acum se stie cine colectioneaza pe acest forum si cine cauta chilipiruri.

eu am recunoscut ca sunt certat cu autoarturile si am zis clar si raspicat ca nu dau mai mult de 60 euro... cei care cauta chilipiruri ii vezi acum licitand pe okazii la toate alea de 1 euro. majoritatea inca n-au vazut cum arata un autoart in marime "naturala" sau n-au scos bani din buzunar pentru un model nou...

observ 3 useri care sunt fruntasi in a licita pana pe la 20-30 euro, dupa care o lasa balta... prefera maisto-ul din carrefour sau masinuta cu microbi din talcioc
« Ultima Modificare: 08/19/09*, 13 de Ciprian »

AUTOart

  • Vizitator
Rãspuns: Statistica 1:18 dupa un an de zile
« Răspuns #34 : 08/19/09*, 13 »
Pai eu ce zic... putere de cumparare mica.

Offline Stefan

  • IERTAND, TE IERTI PE TINE
  • Super-Hero Member
  • ******
  • Mesaje postate: 13.950
  • Gen: Bărbat
  • Sa nu dispretuiesti ce nu intelegi.
    • Miniauto
Rãspuns: Statistica 1:18 dupa un an de zile
« Răspuns #35 : 08/19/09*, 13 »
Pai eu ce zic... putere de cumparare mica.

Pai eu ce zic... GIGO  ;D

PS
daca-mi postez aici un Dinky in cutie de 300 GBP , niste Corgi vechi in cutie de cate 150 GBP, si un Schuco antic de 200 GBP, sigur dau "statistica" peste cap, "puterea de cumparare" explodeaza si reiese ca pe forum sunt doar nababi care arunca cu banii in masinute  ;D

mai zic odata si gata : din 300 de useri nu toti au treaba doar cu scara 1:18 exclusiv, deci esantionul nu este reprezentativ (un motiv suficient ca sa compromita rezultatele) - asta ca sa vorbim in limbaj de specialitate

Ne-am  adunat  aici  ca  sa fim  mai  multi:  Forum  Miniauto
Cumpar cu prioritate: VW T1, Matiz, , dricuri, super- si hypercars

Offline Ciprian

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5.188
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Statistica 1:18 dupa un an de zile
« Răspuns #36 : 08/19/09*, 13 »
Câþi au contribuit la cele 200 ºi ceva de review-uri? Cã mie mi se pare cã suntem cam puþini de fapt...

asa e, sunt putini, dar e de admirat ca sunt atatea review-uri...

eu ma bucur ca sunt putini, dar colectionari cu adevarat... putea la fel de bine sa fie plin de bburago-uri si maisto-uri...

printre cei care au prezentat mai multe: Alex230, Alex_Aeg, Cosmic, Bizi, Ionut, Ciprian, Klauzeklauze, Dark Side, dex, justady... si mai sunt cativa cu 1-2-3 prezentari... (sper ca n-am omis pe nimeni, am scris fara sa verific)

LE: i-am omis pe Dorin si Promo, care desi au pus putine review-uri, au contribuit totusi cu poze detaliate ale modelelor din colectie

o medie buna as zice....
« Ultima Modificare: 08/19/09*, 16 de Ciprian »

Offline Stefan

  • IERTAND, TE IERTI PE TINE
  • Super-Hero Member
  • ******
  • Mesaje postate: 13.950
  • Gen: Bărbat
  • Sa nu dispretuiesti ce nu intelegi.
    • Miniauto
Rãspuns: Statistica 1:18 dupa un an de zile
« Răspuns #37 : 08/19/09*, 14 »
sorry dar mai am o ipoteza de lucru :

Vlad, poate ca toti cei care au postat 255 de machete le-au primit de la bunici, nu au dat nici un ban pe ele... cum calculezi atunci "puterea de cumparare" ?

mai conteaza cine bideaza la licitatiile de 1 EUR ?

Ne-am  adunat  aici  ca  sa fim  mai  multi:  Forum  Miniauto
Cumpar cu prioritate: VW T1, Matiz, , dricuri, super- si hypercars

AUTOart

  • Vizitator
Rãspuns: Statistica 1:18 dupa un an de zile
« Răspuns #38 : 08/19/09*, 14 »
Stefan, daca eram mai multe magazine pe piata nu stiam sa-ti raspund, dar cum toti bunicii aia trec pe la mine ca sa ia CMC stiu cam tot ce misca, prietene de colectionari , tati , ii stiu pe toti si cati sunt.

Offline Dark Side

  • BadBoy 'Vettes !
  • Senior Member
  • ****
  • Mesaje postate: 4.995
  • Gen: Bărbat
  • Corvette Racing: Winners of Le Mans 2011 @ GTE-PRO
Rãspuns: Statistica 1:18 dupa un an de zile
« Răspuns #39 : 08/19/09*, 14 »
Da. Asta e singurul site din RO cu review-uri la machete nu doar cu poze. Nu in ultimul rand este site-ul cu cele mai bune poze facute la machete,fie ele in studio sau afara!
Click the banner to see my site

Offline Stefan

  • IERTAND, TE IERTI PE TINE
  • Super-Hero Member
  • ******
  • Mesaje postate: 13.950
  • Gen: Bărbat
  • Sa nu dispretuiesti ce nu intelegi.
    • Miniauto
Rãspuns: Statistica 1:18 dupa un an de zile
« Răspuns #40 : 08/19/09*, 14 »
Stefan, daca eram mai multe magazine pe piata nu stiam sa-ti raspund, dar cum toti bunicii aia trec pe la mine ca sa ia CMC stiu cam tot ce misca, prietene de colectionari , tati , ii stiu pe toti si cati sunt.

bunicii aia nu sunt pe forum, deci tot nu are sens indicatorul ala  O0

singurul mod de bun-simt in care poti sa masori "puterea de cumparare" a forum-ului (si nu doar a sectiunii 1:18) este "marcarea la piata", adica dimensionarea valorica a colectiilor membrilor in functie de valoarea actuala de piata a machetelor componente (unde este posibil)

orice alt mod de calcul nu are sens

Ne-am  adunat  aici  ca  sa fim  mai  multi:  Forum  Miniauto
Cumpar cu prioritate: VW T1, Matiz, , dricuri, super- si hypercars

AUTOart

  • Vizitator
Rãspuns: Statistica 1:18 dupa un an de zile
« Răspuns #41 : 08/19/09*, 14 »
ok , si compar suma cu cifra mea de afaceri, rezulta cu indulgenta 10%

Suna mai bine 25%


Offline Ciprian

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5.188
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Statistica 1:18 dupa un an de zile
« Răspuns #42 : 08/19/09*, 14 »
eu sunt dispus sa facem o statistica in sensul asta si o evaluare, pentru placerea economistilor vlad si stefan ;D

Offline Stefan

  • IERTAND, TE IERTI PE TINE
  • Super-Hero Member
  • ******
  • Mesaje postate: 13.950
  • Gen: Bărbat
  • Sa nu dispretuiesti ce nu intelegi.
    • Miniauto
Rãspuns: Statistica 1:18 dupa un an de zile
« Răspuns #43 : 08/19/09*, 14 »
eu sunt dispus sa facem o statistica in sensul asta si o evaluare, pentru placerea economistilor vlad si stefan ;D

vlad e inginer, s-ar putea simti jignit

si ca dovada ca e inginer, compara cifra de afaceri a unei firme cu ipotetica "putere de cumparare" a unui forum ;)

Ne-am  adunat  aici  ca  sa fim  mai  multi:  Forum  Miniauto
Cumpar cu prioritate: VW T1, Matiz, , dricuri, super- si hypercars

Offline Ciprian

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5.188
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Statistica 1:18 dupa un an de zile
« Răspuns #44 : 08/19/09*, 14 »
vlad e inginer, s-ar putea simti jignit

si ca dovada ca e inginer, compara cifra de afaceri a unei firme cu ipotetica "putere de cumparare" a unui forum ;)

stiu stiu, trebuia sa pun ghilimele