Autor Subiect: RĂŞINĂ vs. DIECAST  (Citit de 29294 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline cosmic

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 1.485
Re: RĂŞINĂ vs. DIECAST
« Răspuns #30 : 04/14/18*, 19 »
Rasina e mai fidela la forma si in plus odata cu rasina au aparut elementele de aluminiu fotodecupat care creeaza cea mai buna impresie de realism. Cred ca elementele cromate fotodecupate puteau fi adaptate si la diecast ( vezi stergatoarele ) dar cred ca asta e trendul fie ca ne place sau nu. Nu cred ca e vorba de rezistenta in timp a unei machete ci cred ca cei mai multi dintre noi preferam sa ne impunem un anumit plafon de cheltuiala care nu are legatura cu materialul din care e fabricata o macheta...
« Ultima Modificare: 09/14/18*, 15 de cosmic »

Offline adycoke2

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 2.288
  • Gen: Bărbat
  • Bonum vinum laetificat cor hominis!

Offline Dilo

  • BAD MOTHER FUCKER
  • Moderator Global
  • ****
  • Mesaje postate: 5.432
Re: RĂŞINĂ vs. DIECAST
« Răspuns #32 : 01/25/21*, 11 »
pentru vitrină e ok; din păcate, e greu să scapi de ideea că e vorba de două bucăți de material îmbinate

Hehe,se pare că e vorba de mai multe bucăţi. Mai ales dacă pui la socoteală şi şuruburile.  ;)



Offline Panait

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 2.935
  • Ne-am adunat aici ca sa fim mai multi
Re: RĂŞINĂ vs. DIECAST
« Răspuns #33 : 01/25/21*, 17 »
RASINA------------------- cativa ani
DIECAST ----------------- penru totdeauna
« Ultima Modificare: 01/25/21*, 21 de panait »

Offline M3d1an

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 1.255
  • Gen: Bărbat
  • Arriving somewhere, but not here...
    • Reflection in Scale
Re: RĂŞINĂ vs. DIECAST
« Răspuns #34 : 01/25/21*, 18 »
RASINA------------------- caiva ani
DIECAST ----------------- penru totdeauna
N-as garanta, exista argumente pro si contra la ambele tipuri.

CMC-uri !!! sau Signature Models, diecast-uri atinse de zinc pest ...astea sunt moarte ...forever
Rasini la care asa zisele parbrize sau geamuri facute din filmuletul ala fin ca celofanul(acetofan parca?) care flambeaza si se desprind pentru ca sunt tensionate si adezivul nu rezista (Tecnomodels, Neo, BoS si scumpe si mai putin scumpe)...gone baby

Cum ai norocul ...

Offline Madalinutzu

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 1.424
  • Forever Peugeot
Re: RĂŞINĂ vs. DIECAST
« Răspuns #35 : 01/25/21*, 20 »
N-as garanta, exista argumente pro si contra la ambele tipuri.

CMC-uri !!! sau Signature Models, diecast-uri atinse de zinc pest ...astea sunt moarte ...forever
Rasini la care asa zisele parbrize sau geamuri facute din filmuletul ala fin ca celofanul(acetofan parca?) care flambeaza si se desprind pentru ca sunt tensionate si adezivul nu rezista (Tecnomodels, Neo, BoS si scumpe si mai putin scumpe)...gone baby

Cum ai norocul ...

Ca in viata,nu e o reteta sigura la nimic.Obiectele sunt pentru a fi folosite si oamenii pentru a fi pretuiti si nu invers.Bine,acuma depinde si de oameni si de obiecte  ;D ;D ;D

Offline adycoke2

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 2.288
  • Gen: Bărbat
  • Bonum vinum laetificat cor hominis!
Re: RĂŞINĂ vs. DIECAST
« Răspuns #36 : 01/25/21*, 20 »
pt mine nu este o problema de material ci de felul in care lucreaza,acel fronti art prezentat mai sus e doar un exemplu de bataie d ejoc si ignoranta a unui producator care ceree 400-500 euro pe o macheta din 14 piese cu tot cu suruburi.Nu intru mai mult in amanunte,este parerea mea,fiecare isi goleste buzunarul in ce directie crede de cuvinta,iar cine are ochi sa vada scamm-ul ,vede.

Offline Panait

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 2.935
  • Ne-am adunat aici ca sa fim mai multi
Re: RĂŞINĂ vs. DIECAST
« Răspuns #37 : 01/25/21*, 21 »
Probleme am avut si cu una si cu alta ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,mai mult cu cele de rasina

Offline Ionuț

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 4.033
Re: RĂŞINĂ vs. DIECAST
« Răspuns #38 : 01/25/21*, 23 »
Problema nu stă de fapt în materialul din care e construită caroseria, până la urmă poate fi făcută din orice. Probleme sunt la:

- uși și capote care nu se deschid;
- roți care nu virează;
- detalii exterioare care sunt niște chestii lipite superficial și care mai apoi se dezlipesc foarte ușor;
- ramele geamurilor care sunt, ce nesimțire, printate direct pe folia geamului;
- detalii penibile la bord, de multe ori fiind vorba de un simplu abțibild care ține loc de ceasuri, butoane, de tot;
- lipsa oricăror detalii de șasiu, înlocuite doar de o placă perfect plată.

Totul pleacă de la o rețetă cât mai ieftină de făcut "machete". Vă poate spune Piniuli mai multe, o machetă înseamnă serioasă înseamnă atât o matriță de caroserie cât și matrițe pentru toate piesele accesorii - ornamente, clanțe, planșă bord etc etc. Producătorii ăștia noi scurtează lista asta de accesorii, de exemplu baghetele cromate de pe modelele de epocă sunt înlocuite cu niște piese metalice fotodecupate lipite, care se mai și tensionează după forma curbată a caroseriei și până la urmă se dezlipesc de tot. Producătorii de diecast mai ieftin măcar le tampografiază / vopsesc, ăștia cu rășini nu fac nici asta, poate nu permite materialul sau poate e mai scump decât să lipești ceva pe deasupra. Cu planșa de bord se întâmplă la fel, cu șasiul la fel. Mai toarnă și ei în plastic una-alta, faruri, volan, o tobă de eșapament, dar cam atât. La șasiu ar fi treabă serioasă cu lonjeroane, punți și alte lucruri, sigur ar ieși mult mai scump. Pe geamuri le taie oricum de pe listă, nu uitați că până și la Bburago sunt totuși piese turnate în plastic, astea necesită o matriță, deci niște costuri suplimentare.

Și tot tăind de pe listă se ajunge la produsul final care... hmmm... mă rog, e un fel de machetă, dar privită mai de departe.

Offline andor88

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 957
  • Gen: Bărbat
  • Be a Voice not an Echo
Re: RĂŞINĂ vs. DIECAST
« Răspuns #39 : 01/26/21*, 15 »
Pe de altă parte dacă scoatem rășinile din ecuație, și rămân doar cele die-cast full open, după care sunteți morți cei de la 1/18, constatăm că vă luați cam aceleași modele. Adică, ai văzut o colecție, le-ai văzut pe toate. Asta e de bine?
Heaven is where the police are British, the cooks are French, the mechanics are German, the lovers are Italian and it is all organized by the Swiss.

Hell is where the police are German, the cooks are English, the mechanics are French, the lovers are Swiss, and it is all organized by the Italians.

Offline ablanc

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 8.204
  • Gen: Bărbat

Offline malachi

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 1.341
  • Gen: Bărbat
  • Ne-am adunat aici ca sa fim mai multi
Re: RĂŞINĂ vs. DIECAST
« Răspuns #41 : 01/26/21*, 21 »
Pe de altă parte dacă scoatem rășinile din ecuație, și rămân doar cele die-cast full open, după care sunteți morți cei de la 1/18, constatăm că vă luați cam aceleași modele. Adică, ai văzut o colecție, le-ai văzut pe toate. Asta e de bine?

Pai nu prea avem de unde alege. Si eu, care sunt pasionat de americane, am niste modele uratzele in colectie, si imi lipsesc multe masini care nu au fost replicate inca la scara 1:18.

Offline Ionuț

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 4.033
Re: RĂŞINĂ vs. DIECAST
« Răspuns #42 : 01/26/21*, 22 »
Iar eu care colecționez europene mai vechi de 1980 (de regulă) și le mai și selectez în funcție de ce-mi place sau nu la ele, chiar că nu mai am ce să-mi iau.

Offline ablanc

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 8.204
  • Gen: Bărbat
Re: RĂŞINĂ vs. DIECAST
« Răspuns #43 : 01/27/21*, 00 »
N-as garanta, exista argumente pro si contra la ambele tipuri.

CMC-uri !!! sau Signature Models, diecast-uri atinse de zinc pest ...astea sunt moarte ...forever
Rasini la care asa zisele parbrize sau geamuri facute din filmuletul ala fin ca celofanul(acetofan parca?) care flambeaza si se desprind pentru ca sunt tensionate si adezivul nu rezista (Tecnomodels, Neo, BoS si scumpe si mai putin scumpe)...gone baby

Cum ai norocul ...
about the subject, i remember you already unscrewed an expensive one and posted some time ago..
white metal survives :P

Offline mavrodin118

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 6.655
  • Gen: Bărbat
Re: RĂŞINĂ vs. DIECAST
« Răspuns #44 : 01/27/21*, 22 »
Pe de altă parte dacă scoatem rășinile din ecuație, și rămân doar cele die-cast full open, după care sunteți morți cei de la 1/18, constatăm că vă luați cam aceleași modele. Adică, ai văzut o colecție, le-ai văzut pe toate. Asta e de bine?

ca de multe ori în viață, trebuie ales între două rele -
« Ultima Modificare: 01/28/21*, 00 de mavrodin118 »
”Dacă am realiza toți că nu trăim veșnic, am fi cu toții mai amabili. Sunt sigur.” (Juan Manuel Fangio, cvintuplu campion mondial)