Autor Subiect: Porsche 901 CMC vs. 911 AUTOart  (Citit de 20069 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline mtc

  • Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 160
  • "CHIRIAS IN TARA MEA!" Victor Ciutacu
Rãspuns: Porsche 901 CMC vs. 911 AUTOart
« Răspuns #30 : 07/15/11*, 20 »
Eu cred ca tu vorbesti din poze...

Sint suficient de matur sa citesc o macheta chiar si din poze,mi-am spus o parere de NEinfocat CMC sau NEinfocat 911,pt.mine Aa e suficient.

Eu cred ca iar se incing spiritele degeaba :)

Mda...din pacate unii nu inteleg inca asta cu forumul,e un spatiu public in care fiecare isi spune parerea.  ;)
« Ultima Modificare: 07/15/11*, 20 de Ciprian »

Offline dex

  • Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 765
    • www.alexbadulescu.ro
Rãspuns: Porsche 901 CMC vs. 911 AUTOart
« Răspuns #31 : 07/16/11*, 00 »
Sint suficient de matur sa citesc o macheta chiar si din poze,mi-am spus o parere de NEinfocat CMC sau NEinfocat 911,pt.mine Aa e suficient.
Sa vorbesti din poze despre o macheta e total gresit. Una e sa o vezi pe viu, sa poti sa-i studiezi cu atentie detaliile, si alta e sa te pronunti pe ce vezi in poze.

Offline Mihai

  • Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 597
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Porsche 901 CMC vs. 911 AUTOart
« Răspuns #32 : 07/16/11*, 08 »
jenti prea lucioase... :) mtc, nu stiu ce varsta ai sau ce experienta in colectionatul machetelor, dar faci o mare greseala sa gasesti defectele machetelor hi-end in poze,dar nu esti singur (cum zicea si M.J). sunt unii pt care gasirea defectelor este ca o victorie ca a lui Columb.uneori si pe forumuri e bine sa ne tinem gura, pt a nu fi luati drept ce nu suntem. ai mare grija. revenind: cred ca nici in 20 de ani nu va mai iesi vreun 901 mai bine facut ca acest cmc nesuferit si hulit de experti. cand am sa le am pe toate 5  promit sa va trimit o poza
« Ultima Modificare: 07/16/11*, 09 de Mihai »

Offline Ciprian

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5.188
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Porsche 901 CMC vs. 911 AUTOart
« Răspuns #33 : 07/16/11*, 09 »
Mihai, discutand la cel mai serios mod, se vede clar ca tu ai un dinte impotriva (ca sa nu ma exprim mai urat). Ai facut la fel la orice discutie, dar intreb din nou, desi am facut-o de zeci de ori, unde pastele masii vezi tu ca CMC-ul asta e hulit si nesuferit? Pe bune, astept un raspuns...

De cateva posturi se discuta de-am p*lea, la propriu. Am spus, ca si in alte cazuri, ca poate AA are niste chichite mai bine facute, si de aici te-ai inflamat, in mod deloc surprinzator ce-i drept, spunand ca e hulit, ca nu ne place ca blabla. Bai baieti, alte replici nu mai aveti? Zice unu de o rama, altu de niste jante, si ajungem sa discutam de parca ne-a desfiintat cineva Monalisa de pe perete.

Viata e grea pe forum baieti! Daca nu va convine ca 901 e perfect, n-aveti decat sa va smulgeti parul din cap si sa aberati in continuare, sa aruncati cu rahat in stanga si in dreapta. Eu n-am nici o macheta perfecta in colectie, dar sunt foarte multumit.

Mtc, sezi bland ca n-ai cu cine, sa nu te ia careva la bataie. Intai trebuie sa-ti expui muschii de colectionar ca sa poti comenta.
« Ultima Modificare: 07/16/11*, 10 de Ciprian »

Offline Mihai

  • Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 597
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Porsche 901 CMC vs. 911 AUTOart
« Răspuns #34 : 07/16/11*, 10 »
prietene, las-o asa ! nu mai sariti la bataie ca niste cocosi ! ne mai auzim cand aveti macheta in fata .ma deranjeaza placerea asta a voastra de a gasi nod in papura mereu la ce nu aveti si-i dati mereu cu : ,,e forum''. nu e primul si nici ultimul caz . macheta cum zicea si alex230 e premiata si nu degeaba, dar si aia care au votat-o sunt niste prostovani pt voi. va place sa va afirmati unde nu-i cazul cred.asta e umila mea parere, fara suparare

Offline Ciprian

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5.188
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Porsche 901 CMC vs. 911 AUTOart
« Răspuns #35 : 07/16/11*, 10 »
prietene, las-o asa ! nu mai sariti la bataie ca niste cocosi ! ne mai auzim cand aveti macheta in fata .ma deranjeaza placerea asta a voastra de a gasi nod in papura mereu la ce nu aveti si-i dati mereu cu : ,,e forum''. nu e primul si nici ultimul caz . macheta cum zicea si alex230 e premiata si nu degeaba, dar si aia care au votat-o sunt niste prostovani pt voi. va place sa va afirmati unde nu-i cazul cred.asta e umila mea parere, fara suparare

Ai scris exact ce ai scris si mai sus, fara sa gandesti prea mult. Cine e prostovan, a, aia de-au premiat-o? Am zis eu ca nu e buna macheta si ca nu merita premiata? De ce te deranjeaza asa tare cand spun ca poate ramele de la semnalizatoare arata mai bine la AA. Si ca stergatoarele au fost aruncate pe parbriz in pozitia gresita, tu asa le ai pe masina? La cel putin 45 de grade?

Sa ma afirm unde nu-i cazul? Mihai, fii serios, uita-te la tine cum te oftici pentru niste fleacuri... Tu de unul singur ai spus ca am avea ceva cu macheta. N-are nimeni nimic. Refuzi sa citesti, scanezi textul si dai replici nepotrivite.

Chiar stau si ma intreb uneori de ce anumite persoane colectioneaza machete, cand o discutie ii pune in asa mare dificultate.

Si sa nu uit, ca iar bagam argumentul prost la inaintare: Am avut macheta in mana de mai multe ori, in culori diferite! Ba chiar am vazut-o live si alaturi de AUTOart.
« Ultima Modificare: 07/16/11*, 10 de Ciprian »

Offline Mihai

  • Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 597
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Porsche 901 CMC vs. 911 AUTOart
« Răspuns #36 : 07/16/11*, 10 »
asa e . sunt irascibil, nu gandesc si nu stiu nici sa citesc, drept pt care ma lasa nervii si sunt in vacanta , asa ca :mi- a facut placere!
« Ultima Modificare: 07/17/11*, 16 de Mihai »

Offline cosmic

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 1.485
Rãspuns: Porsche 901 CMC vs. 911 AUTOart
« Răspuns #37 : 07/16/11*, 10 »
Eu acum sincer cred ca ne inflamam aiurea pe niste motive de 2 lei. Era un tip pe ebay care la fiecare vanzare scria urmatorul text : " Everybody knows there is no such thing as a mint die-cast. In most cases one can describe an item as near mint but no matter the producer every car has some flaws but you have to neglect them in order to enjoy you collectable "
Cu timpul cu totii devenim mai pretentiosi la machetele care le detinem si cautam din ce in ce mai multe detalii si le gasim defecte. Eu nu am nici foarte multe machete si nici firme de renume sau scumpe cum poate au multi altii. Dar aseara am facut un mic test : am scos din cutie niste machete mai vechi pe care le aveam intiparite in minte ca super mega machete si la toate am zambit... Bentley incepe deja sa faca mici pori sub vopsea, Corvette stingray are vopseaua ciupita la marginea portierei, Nissan R89 risc sa ii stric vopseaua daca mai folosesc busonul de benzina, etc-etc.
Eu revin la ideea initiala : accept critica constructiva si datul cu parerea pe forum dar sa o ducem la nivel personal si sa ne mai si suparam cred ca e complet deplasat. Mai mult de atat poti sa imi spui de orice macheta pe care o detin ca e un junk, ca o am de 5 ori pe nu stiu ce panarame de livery sau culori standox care nu au existat vreodata. MIE mi-a placut si de aia am cumparat-o. Daca ma forta cineva sa cumpar machete care ii placeau lui si nu mie atunci puteam sa ma supar. Pana atunci insa toate care le am imi plac asa cum sunt ele: dubluri, culori nerealiste, esecuri in realizare etc :D\

Offline Ciprian

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5.188
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Porsche 901 CMC vs. 911 AUTOart
« Răspuns #38 : 07/16/11*, 10 »
Good point Cosmic. Dar ia spune, daca prezinti un Exoto standox si iti spune cineva ca masina n-a existat in culoarea aia, te apuci sa-l chestionezi cu privire la drepturile pe care le are sau nu de a comenta la o macheta?

Offline cosmic

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 1.485
Rãspuns: Porsche 901 CMC vs. 911 AUTOart
« Răspuns #39 : 07/16/11*, 11 »
Daca as sta acum sa ma gandesc la atatea prostii cred ca as strange doar bani pt valoare in loc sa cheltui pe atatea hobby-uri daunatoare :D Eu inca ma gandesc cum imi place Diablo SV/GTR/6.0 de la Aa care e prost realizat, portierele stau ca pixu' deschise ( same goes for murcielago - la reventon nu am apucat sa ma uit ) si se blocheaza mereu daca le deschizi din buton, forma e aiurea, farurile nu sunt functionale samd. Nu mai zic de 250SWB de la CMC cu nituri la faruri la fel ca la un maisto...Mi-e rusine cu el dar tati il iubeste la fel :D
Cat despre culorile standox acum ma intreb ce o fi fost in capul meu de le fugaream ca pe altceva :D Sa nu mai imi aduc aminte ca am platit si vama :D Acum mi se par haioase dar si alea sunt ale mele asa ca nu ma intereseaza restul :D Accept critici si opinii da tati nu se supara de la ele :D

Offline Ciprian

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5.188
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Porsche 901 CMC vs. 911 AUTOart
« Răspuns #40 : 07/16/11*, 11 »
Accept critici si opinii da tati nu se supara :D

Deci se poate 8) Nu-i de pus streangul de gat ;D
« Ultima Modificare: 07/16/11*, 11 de Ciprian »

Offline Stefan

  • IERTAND, TE IERTI PE TINE
  • Super-Hero Member
  • ******
  • Mesaje postate: 13.950
  • Gen: Bărbat
  • Sa nu dispretuiesti ce nu intelegi.
    • Miniauto
Rãspuns: Porsche 901 CMC vs. 911 AUTOart
« Răspuns #41 : 07/16/11*, 11 »
...........
 Accept critici si opinii da tati nu se supara de la ele :D

asta miroase deja a budism Zen...  )0(

PS
atentie:  sa nu levitezi niciodata fara casca si cotiere
« Ultima Modificare: 07/16/11*, 11 de Stefan »

Ne-am  adunat  aici  ca  sa fim  mai  multi:  Forum  Miniauto
Cumpar cu prioritate: VW T1, Matiz, , dricuri, super- si hypercars

gabriel43

  • Vizitator
Rãspuns: Porsche 901 CMC vs. 911 AUTOart
« Răspuns #42 : 07/16/11*, 11 »
Nu mai zic de 250SWB de la CMC cu nituri la faruri la fel ca la un maisto...

...si cu probleme la ramele care sa dezlipesc...

...cu toate astea eu O VREAU...
« Ultima Modificare: 07/16/11*, 11 de gabriel43 »

Offline cosmic

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 1.485
Rãspuns: Porsche 901 CMC vs. 911 AUTOart
« Răspuns #43 : 07/16/11*, 13 »
Gabriel a pus punctul pe I. O vrea!!! Restul sunt detalii neimportante :)

Offline mtc

  • Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 160
  • "CHIRIAS IN TARA MEA!" Victor Ciutacu
Rãspuns: Porsche 901 CMC vs. 911 AUTOart
« Răspuns #44 : 07/16/11*, 14 »
@Mihai:Cu unul care considera 5000 limitat,nu prea am ce discuta,iar rostul pozelor care este,nu sa le analizam?Sau le analizam doar cind iti convine tie?Sa cautam defecte la Atlantic din poze e ok,dar la 901"tau" nu e ok...

Cind eu expuneam in 2007,2008 GRAVELE problemele Aa(pentru ca experimentasem deja ca pot mai bine),printre primii WORLWIDE(scuzata aroganta)multi snobau asta,uite ca s-a dovedit ca am avut dreptate.
Eu am zis ca NU mai cumpar un Aa si am facuto din dec.2008,am zis ca NU mai cumpar de la Autoart.ro si am facuto,NU am REEVALUAT ulterior pt.niste rate.Mai mult din 2012 nu mai cumpar Minichamps,din motive care nu fac obiectul discutiei.

Sesizez ca locul asta a ramas al extremelor,URA(sau dragoste)profunda fata de Aa,desi cind trebuia majoritatea ati tacut.
Aa este un gigant bazat pe profit,uneori iau decizii imbecile,dar si cind reusesc o fac onorabil si 911 e reusita.
Principala problema este ca scot prea multe modele pe an in goana dupa profit,asta inseamna ca mai dau si rateuri.

ALOOO!!!! 901CMC nu se compara cu Aa,sint vreo 120e diferenta!!!Chiar si asa Aa ban pe ban au facut o treaba buna,mai buna pe alocuri ca CMC.

String machete din 93,si imi permit orice chiar si un 901 REAL mai obosit,asta NU inseamna ca fac CONCURENTA unora.Orice mai mult de 100 bucati,devine dificil de gestionat pt.mine,avind in vedere ca imi place sa petrec timp cu machetele,sa le analizez.Mai bine mai putine dar bune,mai ales ca finisaje ca in rest stiu dinainte ce cumpar,ca doar de aia sint pozele...
Nu sint expert in 911 chiar daca am desfacut unul bucati la viata mea,nu sint expert in machete chiar daca unii se cred.

Macheta e premiata?Si ce daca?Faptul asta o face perfecta?Devine teorema?
Nu exista macheta perfecta,nimic si nimeni nu e perfect!


« Ultima Modificare: 07/16/11*, 14 de mtc »