Autor Subiect: Un mic ajutor la restaurarea unei machete 1:18  (Citit de 3812 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline sjohnnyc

  • Rookie / Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 11
  • Gen: Bărbat
  • Ne chinuim pana ne iese ..... ochii
Salut.

Vreau sa reconditionez o macheta scara 1:18 si am cateva intrebari de la cineva care a mai trecut prin asa ceva.
Am capota fata care are rupta o bucata la sistemul de prindere (defectul se poate observa in poza atasata (bulina rosie defectul, bulina verde cealalta prindere fara defect)).
Se poate lipi cu ceva?
Am vazut prin dedeman epoxy metal sau polixina se poate lipi-incarca cu ele si apoi slefuit pana refac forma, sau este prea subtire si prea sensibila zona pentru a tine.
De asemeni o solutie pentru decaparea vopselei pentru cine a mai tot folosit. Tot in dedeman am vazut decanol super este bun sau sa folosesc altceva?

Multumesc de ajutor si daca nu e pus bine topicul rog sa se mute unde trebuie.

Eh nu merge sa atasez zice: "Folderul pentru ataşamente este plin. Vă rugăm încercaţi un fişier mai mic sau contactaţi administratorul."

E prima data cand incarc o poza; de ce e plin nu stiu, iar poza are 500 kb.

Stima.

Offline ekofresh

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 1.312
  • Gen: Bărbat
Re: Un mic ajutor la restaurarea unei machete 1:18
« Răspuns #1 : 04/10/15*, 10 »
Pentru curatat vopseaua, lichid de frana sau nitrodiluant, lasate piesele peste noapte.
Partea rupta nu cred ca o mai poti lipi, incearca cu diverse solutii, poate reusesti, eu am incercat cu poxilina si a fost un esec, este groasa si are nevoie de o suprafata mai mare. Daca nu reusesti, mergi pe superglue mai bun si o pui de forma.
« Ultima Modificare: 04/10/15*, 10 de ekofresh »

Offline johann.nunweiller

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 21.107
Re: Un mic ajutor la restaurarea unei machete 1:18
« Răspuns #2 : 04/10/15*, 14 »
Lipitura se poate intari cu o fasie extrem de subtire de hartie, dar pusa asa incat sa nu i afecteze mobilitatea.

Offline sjohnnyc

  • Rookie / Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 11
  • Gen: Bărbat
  • Ne chinuim pana ne iese ..... ochii
Re: Un mic ajutor la restaurarea unei machete 1:18
« Răspuns #3 : 04/11/15*, 01 »
Salut.
Ms pt sfaturi.

Momentan am decapat macheta cu decanol super de la policolor aprox 18 lei si a fost o joaca (mentionez ca vopseaua a fost destul de veche).

Am matuit macheta cu hartie abraziva waterproof de 1500 apoi am dat cu pensonul decanolul si dupa 3 minute a inceput distractia.

Vopseaua incepe sa se branzeasca si se duce dand cu degetul. Bine in zonele mai dure se duce mai greu si trebuie lasat un pic mai mult.

Acum macheta nu mai are nici un picur de vopsea. Foarte eficient intr-o jumatate de ora de "masat" macheta.

Pentru lipit am luat epoxi metal (otel lichid) cica e destul de rezistenta si suporta tensiuni destul de mari.

Cand lipesc am sa revin cu impresia.

Multumesc.

Offline johann.nunweiller

  • FINANȚATORI 2022-2024
  • *****
  • Mesaje postate: 21.107
Re: Un mic ajutor la restaurarea unei machete 1:18
« Răspuns #4 : 04/11/15*, 10 »
Sa pui si poze din timpul procesului ;)

Offline bburago26

  • Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 135
Re: Un mic ajutor la restaurarea unei machete 1:18
« Răspuns #5 : 04/11/15*, 15 »
Salutare ! Cred ca poti sa refaci parte rupta din sarma mai groasa de cupru , avand in vedere faptul ca scara este 1/18 .. Pe langa balamaua veche pana pe capota mergi cu sarma si poti sa o lipesti mai usor pentru ca ai o suprafata mai mare de contact ..
Succes !