Autor Subiect: Frame Buggy Turbo Panther by Nikko Japan 1986, R/C 1:16 scale  (Citit de 5189 ori)

0 Membri şi 6 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline sesamcave

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 158
Hello,

A venit si la mine Mosu'...

Cand eram mic, as fi dat ORICE pentru o asemenea masinuta cu RADIOCOMANDATA !!!  )0(
...in schimb am primit numai din cele cu FIR, roteai din volan si cotea si masinuta ( era un fir mai dur , otelit cred, ce schimba directia rotilor ).
 Oricum, slabe sanse ca sa fi primit eu asa ceva, doar asta e "marfa din capitalismul decadent", nuuu ? ? ?  :/()?!?

Pana mai ieri, desi se gasesc acum din abundenta pe piata si la preturi imbatabile, eu nu-mi luasem nici o asemenea masinuta ....nush de ce...
  In fine, am crescut mai mare ( in varsta, nu si-n minte  ;D) si ....am masinuta mea(...sunt pionier....si ma mandresc cu ea...tra la la ...etc etc.....)

Este luata dintr-un magazin de tip CHARITY ( nu exista echivalent in RO, sa zicem ca e un fel de second-hand de 5 stele, aici poti gasi lucruri noi sau vechi la preturi imbatabile /// ----  sunt magazine care apartin de diverse fundatii si care primesc donatii de haine / electronice/ electrice / mobila pe care le vand apoi in interesul fundatiei respective. Cateva exemple din UK: British Heart, PDSA etc etc).).

Masinuta este produsa de Nikko in JAPONIA anilor 1986.




Radiocomanda este pe 27,145 Mhz.




Masinuta este in cutia originala , are si prospectele la ea.






Ce NU am in cutie, sunt incarcatorul de acumulatori si suportul--tubul--de plastic al antenei !

Iata ce AM in cutie :





Deasupra telecomenzii, se vede si o cheie....inca nu stiu la ce foloseste, dar e timp si pentru asta :D.

Vedere de ansamblu:






Masinuta a fost folosita putin, se vede si pe ea ca fostul proprietar a menajat-o !!!
  Caucioacele sunt cele originale, moi, cu aere inauntru !
  Avem suspensii independente pe fiece roata, atat pe fata , cat si pe spate.






 Pentru a urni monstrul, acesta are nevoie de 8 acumulatori, AA size.
Eu i-am pus 8 baterii alcaline de 1,5 V.
In telecomanda mai punem inca o baterie de 9V.

Producatorul recomanda sa folosim cu incredere butonul din spatele masinii L-H ( Low-High) astfel:
--atunci cand folosim doar baterii alcaline, setam pe Low
--atunci cand punem acumulatori, dam pe High ( mai se spune ca acel buton va transforma masinuta dintr-un mic monstru deja existent intr-unul mai mare , adica....viteza nene !!!! )0(  )



Pe masinuta se gaseste si un buton ON-OFF:




Cateva imagini si cu prospectele:




Asa mica cum e ea, masinuta este foarte sprintena.
Masinuta raspunde foarte bine la comenzi.
In caz de denivelari sau urcari pe trotuar, apoi susupensiile si "scutul" din fata isi demonstreaza din plin utilitatea .

Eu ma bucur nespus ca ea este de la mama ei japoneza si ca functioneaza , dupa 25 de ani, inca IMPECABIL !!!!!! )0( )0(

Deh, spui Japonia, spui CALITATE !!!
Numele acestei tari poate inlocui cu succes oricand cuvantul "CALITATE" !!!!

Parerea mea !

La multi ani !!!!

Marius.

 
« Ultima Modificare: 12/26/11*, 05 de sesamcave »

Schumy

  • Vizitator
Nu stiu unde ai gasit tu ca L si H sunt setari in functie de tipul bateriilor dar eu iti zic ca H este pentru a prinde viteza cu masinuta si L este pentru pante si drumuri unde e nevoie de cuplu ca sa zic asa.Cam cum sunt reductoarele la 4x4.
Oricum s-o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea.!!!
« Ultima Modificare: 12/26/11*, 10 de Schumy »

Offline ez*

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 760
  • Gen: Bărbat
 )0(...e ok folosirea butonului in sensul recomandat de producator...practic introduce in schema o rezistenta dat fiind voltajul bateriilor 1,5V fata de cel al acumulatorilor 1,2V...
...e tare masinuta desi e doar toy-grade...cred ca la magazinul ala gaseai si ceva model-grade (hobby-grade)...le recunosti imediat dupa piulitele de la roti...adica sunt schimbabile... :/()?!?

Offline sesamcave

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 158
@ez*,

Da, e toy grade, dar e ceva ce-mi doream de mult.
....si oricum, la magazinul de unde am luat-o eu, altceva nu au ( e un fel de magazin second-hand, am mai zis eu )....am dat pe ea 8,5 lire, cam 43 lei .

Daca vreau high quality, pai am vazut la Hamley's niste Tamya de-mi lasa gura apa  :/()?!?: atat nitro, cat si electrice.

La fel, au si-n Modelzone-ul din Romford !

Dar acolo nu au masinute cu 8,5 lire   :D :/()?!? )0( !!!


@Schumy,

Multumesc pentru urare !

Uite, am scanat partea de prospect legata de acel buton Low-High :



Acolo spune ca acel buton :

--L=Low=suprafete tari sau suprafete inguste. Totodata, daca avem baterii Alkaline, este bine sa folosim aceasta setare Low, deoarece "durata de viata" a lor pe setarea High nu ar fi cea mai optima.

--H=High=suprafete largi si mai fine. este bine sa folosim aceasta setare daca avem acumulatori Ni-Cd.

Totodata, pe telecomanda, am posibilitatea de a merge in modul Low sau High ( in momentul in care dau pe High, masinuta tasneste ca si cum ar alerga-o dracii  )0( ).

Multumesc tuturor pentru aprecieri.

Zilele ce vin voi face si o filmare.
Chiar aleaga ca o nebuna.
« Ultima Modificare: 12/26/11*, 23 de sesamcave »

Offline Stefan

  • IERTAND, TE IERTI PE TINE
  • Super-Hero Member
  • ******
  • Mesaje postate: 13.950
  • Gen: Bărbat
  • Sa nu dispretuiesti ce nu intelegi.
    • Miniauto
Zilele ce vin voi face si o filmare.
Chiar aleaga ca o nebuna.

ai grija sa nu o dai de borduri

Ne-am  adunat  aici  ca  sa fim  mai  multi:  Forum  Miniauto
Cumpar cu prioritate: VW T1, Matiz, , dricuri, super- si hypercars

Offline sesamcave

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 158
@Stefan ,

LA MULTI ANI !!! de ziua Sf. Stefan !!!!! 

.....cat despre borduri, deja am mai lovit-o, dar scutul din fata a rezistat cu brio  )0(...

Marius.

Offline ksm

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 6.257
am avut si eu asa ceva, primita prin '90 cand aveam 6 ani, prafu s-a ales, bineinteles  )0(

a mea avea alta caroserie, pick-up, insa tot cu suspensii independente, 2x2 viteze (si telecomanda are 2 viteze, in functie de cat apesi comutatorul)
cumpar masinute cu cheita

Offline Julyo

  • Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 165
  • Gen: Bărbat
Din pacate eu nu am avut asa ceva, dar am avut ocazia sa pilotez un automodel asemanator!
Frumos oricum!
ala' micu'...  ;)

Offline gigelm5m3

  • Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 354
  • Gen: Bărbat
trebuie sa sap si eu prin cutia cu maimutze caam si eu un model inruditcu asta. Difera suspensia fata care e cu un singur amortizor pozitionat orizontal in botul masinii.Tot de prin 80 si ceva este.

Sa o stapanesti cu placere. Are si diferential.

Offline sesamcave

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 158
Multumiri tuturor pentru aprecieri !

He he.... daca-mi pica in mana prin anii '89-'90, apoi azi o vedeati doar in poze , cine stie...
Ce credeti, au rezistat multe masinute "micului mecanic " din mine ? ? ?     <-o

Intradevar, aceste masinute se fac pentru copii, cu mentiunea ca acesti "copii" ar trebui sa aiba varsta peste 15 ani  ...
....altfel, daca a-ti sti voi ce "Ateliere mecanice" aveam eu cand eram mic...  reparam o masinuta ....din doua faceam trei  ;D...
....si cate piese nu s-or fi odihnit in burtica aspiratorului  <-o.

Cu masinuta asta mi-am indeplinit si eu un vis: sa am o masinuta teleghidata "pe bune" !!
Am si acum acasa ( cred ca mai am !) o carte din vremurile de demult ( anii '80 ), in care se explica, pas cu pas, cum sa-ti faci o masinuta radiocomandata !!!
Ei bine, am "lins" cartea aia cand eram mic !!!
 Cand ajung prin RO, pun poze cu cartea....sper sa o mai gasesc !

Am avut si eu clasicele masinute rusesti "teleghidate" printr-un fir tare de  otel, cred eu....puneai bateriile in telecomanda si apasai 2 taste de inainte-inapoi si roteai de volan stanga-dreapta....iar daca mai avea si "lumini"....Delir total !!!  )0(

 Huruia motorul ala...dar era cel mai frumos zgomot de pe Pamant   8)!!!
 Fascinatie totala, ce sa mai !!! Ohh..ce vremuri frumoase !

 Greu...usor, dar clar generatia noastra chiar a avut parte de copilarie si de jocurile ei....de care nu ne saturam nici acum, cand suntem mai maricei !  

Marius.
« Ultima Modificare: 01/08/12*, 23 de sesamcave »