Autor Subiect: Aro cu prelata  (Citit de 5114 ori)

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline kona4

  • Matchbox lesney
  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 410
  • Gen: Bărbat
  • Citroen DS
Aro cu prelata
« : 01/26/10*, 22 »
Aro asta mi se pare foarte urat , poate de aceea am hotarat sa-l tin ,imi place pentru ca este urata . Si pentru ca l-am vazut pe fostul proprietar punand prelata  la loc  asa din prima ,trebuie sa recunosc este greu sa nimeresti toata gaurelele aleea  .El tac din prima  nu si-a pierdut reflexele din copilarie desi a zis ca nu s-a mai jucat cu ea de la o varsta frageda . Am zic cine stie  poate la om i se face dor vreodata si trece pe la mine si o viziteaza

Offline kona4

  • Matchbox lesney
  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 410
  • Gen: Bărbat
  • Citroen DS
Rãspuns: Aro cu prelata
« Răspuns #1 : 01/26/10*, 22 »
 8)

Offline kona4

  • Matchbox lesney
  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 410
  • Gen: Bărbat
  • Citroen DS
Rãspuns: Aro cu prelata
« Răspuns #2 : 01/26/10*, 22 »
Poate imi doneaza cineva un stop spate  sa fie completa .Chiar  am avut o discutie  mai demult cu domnul Miko ca ar fii tare sa dezmembrezi un Aro din asta si sa-l faci sa mearga cu telecomanda  , el zicea asta de Aro 244  de  plastic mare dar cred ca ar merge si la asta , oricum nu  as face asta cu exemplarul acesta  nu stiu daca mai gasesc una la oser !

Offline Meteor

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 279
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Aro cu prelata
« Răspuns #3 : 01/27/10*, 08 »
"Prelata"... e de fapt din tabla, nu din material textil?
Cunoscatorii... "batranii satului"... cand s-au facut ARO-urilea astea? Cand s-a trecut la prelata textila si masca din plastic, stie cineva?
Kona... felicitari pt ce ai pastrat! Poti sa mai pui poze si de sus, sa se vada si sistemul de prindere ?

Offline lucas0125

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 858
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Aro cu prelata
« Răspuns #4 : 01/27/10*, 10 »
Prelata originala era din tabla acoperita cu o panza lipita cu prenadez ( asa a fost permanent ). Cred ca au aparut intre 82 - 85. Nu stiu exact producatorul.
CUMPAR JUCARII ROMANESTI COMUNISTE PLASTIC SAU TABLA OFER PRETURI DUBLE FATA DE ORICINE ALTCINEVA 0723 500 340

UNII S-AU IMBATAT CU APA DIN PUTUL CUNOASTERII ALTII FAC DOAR GARGARA

http://img571.imageshack.us/i/2zoglf6.jpg/im

Offline kona4

  • Matchbox lesney
  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 410
  • Gen: Bărbat
  • Citroen DS
Rãspuns: Aro cu prelata
« Răspuns #5 : 01/27/10*, 18 »
Mmm trebuie sa-l intreb pe baiatul care mi l-a dat dar nu cred  sa fii tunat-o el .Trenuie sa fie originala prelata ! nu stiu nu am asa ochii format la astea romanesti  daca acuma 3 luni imi aratai una din asta ziceam ca e chinezeasca  :P :-:)

Offline valibrad

  • Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 518
Rãspuns: Aro cu prelata
« Răspuns #6 : 01/28/10*, 08 »
aro 24 mare s-a fabricat si teleghidat. de pompieri, rosu cu girofar
nu cumpar nimic.

Offline kona4

  • Matchbox lesney
  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 410
  • Gen: Bărbat
  • Citroen DS
Rãspuns: Aro cu prelata
« Răspuns #7 : 01/28/10*, 14 »
ce tare ! ma gandeam eu

Offline miko

  • Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 198
Rãspuns: Aro cu prelata
« Răspuns #8 : 02/02/10*, 00 »
tot cautam poze si ne mai improspatam memoria cum cineva aduce vorba de vreo piesa interesanta, insa nu stiu daca s-a gandit cineva la pozele de pe la CASA PIONIERILOR unde nu de multe ori erau expozitii cu jucarii modificate, poze care se gaseau prin revistele noastre CUTEZATORII, LUMINITA, ARICI POGONICI s.a.m.d.
am vazut de curand niste poze amintiri din regimul vechi cu diferite obiecte, printre care si jucarii.
un topic cu poze ”old time” eu zica ca ar fi bine venit, unde fiecare ar putea sa puna si poze personale sau gasite pe undeva scanate....

Offline Meteor

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 279
  • Gen: Bărbat
Rãspuns: Aro cu prelata
« Răspuns #9 : 02/02/10*, 00 »
Citat
tot cautam poze si ne mai improspatam memoria cum cineva aduce vorba de vreo piesa interesanta, insa nu stiu daca s-a gandit cineva la pozele de pe la CASA PIONIERILOR unde nu de multe ori erau expozitii cu jucarii modificate, poze care se gaseau prin revistele noastre CUTEZATORII, LUMINITA, ARICI POGONICI s.a.m.d.
tocmai de aia am deschis topicul in care am cerut cu imprumut reviste Cutezatorii... s.a...  0\

Offline kona4

  • Matchbox lesney
  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 410
  • Gen: Bărbat
  • Citroen DS
Rãspuns: Aro cu prelata
« Răspuns #10 : 02/02/10*, 11 »
interesant o sa fac  poze si de sus ca sa se vada prinderea la prelata  numai sa am timp !

Offline green_ice

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 325
Rãspuns: Aro cu prelata
« Răspuns #11 : 01/31/12*, 16 »
Peste tot pe unde m-am uitat, nu am gasit macar o poza cu Aro-ul pe care l-am avut eu in copilarie...
Era ca acesta, dar pe albastru, si cu girofar si baterii -
Cand inaintai in fata, avea un sistem simplu de tot, montat pe axul rotii.. un fel de disc..., care ridica o lamela de tabla,
astfel se crea functionarea intermitenta a becului de sus.
Foarte frumos era, poate mai are cineva asa ceva.. sau macar poze.. l-as ruga sa le puna aici..

Offline methos

  • Rookie / Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 52
Rãspuns: Aro cu prelata
« Răspuns #12 : 05/03/12*, 22 »
Salut,

detin si eu un astfel de model pe ambulanta, va rog sa-mi spuneti daca plafonul de deasupra soferului se prinde doar de prelata sau modelul detinut de mine prezinta un defect...?
multumesc

neamtu99

  • Vizitator
Rãspuns: Aro cu prelata
« Răspuns #13 : 05/03/12*, 23 »
La acest aro verde nu ar merge o reconditionare?

Offline micul alex

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 577
  • Gen: Bărbat
  • daca poti citi asta inseamna ca esti prea aproape
Re: Rãspuns: Aro cu prelata
« Răspuns #14 : 06/14/13*, 10 »
Salut,

detin si eu un astfel de model pe ambulanta, va rog sa-mi spuneti daca plafonul de deasupra soferului se prinde doar de prelata sau modelul detinut de mine prezinta un defect...?
multumesc
tabla de deasupra cabinei se vede ca este cracanata in sus,ar trebui sa fie "lipita"de plafonul cabinei.
NU ALERGA MAI REPEDE DECAT POATE INGERUL TAU SA ZBOARE.
Pasionat de masini clasice,in special dacii stoch si tunarite  .