Autor Subiect: DeAgostini - imbunatatiri  (Citit de 115783 ori)

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline Prognosis

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 1.822
  • Gen: Bărbat
    • Trenuletelele mele, Diorama de la Slobozia, Tunari DeAgostini
Rãspuns: DeAgostini - imbunatatiri
« Răspuns #30 : 02/15/12*, 21 »
Siglele le-am protejat cu o fasie de hartie adeziva taiata din acelea de pus pretul pe produse...

Offline Prognosis

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 1.822
  • Gen: Bărbat
    • Trenuletelele mele, Diorama de la Slobozia, Tunari DeAgostini
Rãspuns: DeAgostini - imbunatatiri
« Răspuns #31 : 02/17/12*, 09 »









Offline Prognosis

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 1.822
  • Gen: Bărbat
    • Trenuletelele mele, Diorama de la Slobozia, Tunari DeAgostini
Rãspuns: DeAgostini - imbunatatiri
« Răspuns #32 : 02/18/12*, 11 »
Inca un Oltcit imbunatatit http://trenulete.info/inca-un-oltcit-imbunatatit/

Al doilea Oltcit, era programat pentru piturarea in crem. Totusi, studiind poze de pe net, am concluzionat ca poate ramane broscaliu, cu mici interventii inspirate din pozele reale care au scapat de ACTA. In consecinta l-am demontat. Mai intai am scos scutul din fata, care a iesit relativ usor la acest model, desi la anteriorul s-au rupt ambele nituri. Oricum am ales o alta metoda de fixare a lui la final.

La aceasta macheta, volanul era super alungit pana la mijlocul sezutului soferului, fapt pentru care l-am taiat si am scurtat axul la o dimensiune rezonabila. Volanul si bordul au fost piturate in gri, exceptie facand radiatoarele si electronica, piese ce au ramas negre. Portierele si masca schimbatorului de viteza au capatat si ele culoarea gri standard de Oltcit respectabil. Pentru scaune am ales din pozele de pe net o varianta combinata intre verde broscaliu si gri.

La exterior am piturat cu negru pragurile si am continuat pana la haion ornamentul argintiu. Tot cu argintiu marker au fost evidentiate si stropitorile de apa pentru parbriz. Lampile de semnalizare spate au fost imbunatatite si ele cu galben la semnalizare si alb la mers indarat, iar semnalizarile de pe portiere au fost ingalbenite corect. Stergatorul fata a fost si el pozitionat corect.

La modelul bleu am procedat de asemeni la vopsirea pragurilor cu negru si la repozitionarea corecta a stergatorului.




Offline Prognosis

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 1.822
  • Gen: Bărbat
    • Trenuletelele mele, Diorama de la Slobozia, Tunari DeAgostini
Rãspuns: DeAgostini - imbunatatiri
« Răspuns #33 : 02/18/12*, 11 »
Broasca si Papucul lui Alexss http://trenulete.info/broasca-si-papucul-lui-alexss/

Continuand traditia de imbunatatiri si corecturi ale produselor manufacturate DeAgostini, am procedat si la remedierea a doua vehicule apartinand amicului AlexSS.

Broasca a suferit mutatii numai la exterior. In speta praguri negre, lumini lampi spate, prelungirea argintie a ornamentului, stergatoare asezate corect, lampa galbena pe aripi, corectarea unor defecte de vopsire a manerelor la usi si inlaturarea unor pete de la xerigrafia cu argintiu a manerelor.

La papuc am avut ceva de furca cu demontarea protectorului de luneta, acre era lipit grosolan si incorect atat intre piesele sale cat si fata de podeaua platformei. Am reusit restaurarea lui si cu aceasta ocazie am descoperit diferente intre modelul menu si cel al lui Alexss. In primul rand, aceasta bara de protectie, lucrata foarte prost, cu multe bavuri de la turnare, care la macheta mea nu existau. Apoi alta nuanta la vopseaua caroseriei, ceva mai spre portocaliu.

Drept urmare am debavurat bine suportul si l-am remontat corect lipind bratele in pozitia normala. Apoi l-am piturat cu negru acrilic. Daca tot am desfacut jucaria, am vopsit si scaunele in binecunoscutul gri murdar, atat de specific masinilor utilitare Dacia. Lampile de semnalizare pe spate au primit si culoarea galben si am refacut nu negru conturul lampilor de numere. De asemeni am corectat cu negru la manerele vopsite pe langa…  la final, cele doua machete sunt gata pentru vitrina lui Alexss care este asteptat sa vina sa le ia acasa!

http://[imghttp://trenulete.info/wp-content/uploads/2012/02/P2170014.jpg[/img]
« Ultima Modificare: 05/08/12*, 07 de Prognosis »

Offline Prognosis

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 1.822
  • Gen: Bărbat
    • Trenuletelele mele, Diorama de la Slobozia, Tunari DeAgostini
Inca o Dacia 1300 in atelierele PanArin
« Răspuns #34 : 02/24/12*, 14 »
Inca o Dacia 1300 in atelierele PanArin

Am facut rost de o Dacia 1300 din primul numar, macheta care a fost nitel devalizata de un copilas, care i-a rupt stergatoarele si oglinda si a zgariat nitel pe ici pe colo plus numarul din fata ciobit un colt, de, ca un copil care se respecta. Am decis instantaneu ca o voi reconditiona fara discutii.

Demontarea ei este chinul de pe lume din cauza suruburilor triunghiulare chinezesti. Pentru extragerea geamurilor, se foloseste un spiral de 3mm diametru, cu care se alezeaza gulerele niturilor din plafon cu o bormasina la turatie potrivita si fara sa se preseze tare in ea.

Se scot toate accesoriile, bari, semnalizare, faruri, dupa ce, pe verso se taie cu un cater capetele turtite prin incalzire.

Pentru decapare, am incercat mai intai cu scufundarea in lichid de frana, chestie care merge la vopseaua acrilica. Dupa o noapte de innot in lichid de frana, s-au dizolvat numai chederele si ornamentele, deci restul e vopsea sintetica. Am mai tinut o noapte macheta scufundata in dizolvant pentru sintetic si dimineata voseaua era inflorita peste tot. Cu o periuta de dinti mai dura se indeparteaza stratul de vopsea, apoi se mai scufunda cateva ore in acelasi diluant. Urmeaza o operatiune delicata de indepartare a vopselei din fantele si locurile unde diluantul nu a dizolvat total vopseaua. Am folosit un ac de canava ascutit, cu care, cu migala si la lupa am curatat toate fantele si locurile posibile. Cu aceasta ocazie am rectificat pe unde erau bavuri de la matrita de metal a caroseriei si am adancit fantele unde abia se mai vedeau. Intradevar, prin decapare, se ofera detaliilor peosibilitatea de a fi evidente la urmatoarea vopsire, pentru ca sunt canalele inundate de vopsea si un alt strat le-ar estompa si mai mult. Am observat cu aceasta ocazie ca macheta are foarte bine evidentiate detaliile clantelor la usi, la portbagaj, chestii care nu sunt vizibile cu voseaua pe ea. Asta inseamna ca trebuie data cu o vopsea mai subtire care sa ia contururile bine.

Cu o perie de sarma foarte fina, (eu am folosit-o pe cea cu care periii catelusa mea pechineza), se indeparteaza si se fniseaza caroseria. Dupa toata treaba asta, am mai bagat o data macheta in diluant pentru ca la interior nu s-a curatat bine vopseaua. Va mai sta o zi asa, timp in care pregatesc interiorul.

La acesta, bordul era lipit simbolic si neechilibrat, volanul exagerat de stramb si cu axul prea lung. Am indepartat bordul, am indepartat volanul si i-am scurtat axul apoi l-am lipit echilibrat la locul lui. In bord, cu un marker fin de bronz-aluminiu am evidentiat partea care la masina este aluminizata. La fel am facut si cu geamul oglinzii interioare !

Canapelele vor fi in doua nuante de gri, exat asa cum era masina tatalui meu in copilaria mea. Tapiteria mai deschisa si lateralele mai inchise. Deocamdata am dat numai tapiteria….

Pentru moment ma opresc aici, asteptand ca diluantul sa dizolve pana maine si vopseaua de pe interior. Intre timp, poate ma hotarasc ce culoare o fac, pentru ca am acum in casa un spray sintetic crem si unul acrilic bleu, ambele foste culori ale modelului Dacia. Poate inovez ceva in legatura cu stergatoarele si cu oglinda exterioara.

De aia zic cu mana pe inima, sa traiasca DeAgostini pentru modul prost in care lucreaza machetele, pentru ca astfel, se da ocazia unui machetist ca mine, sa bricoleze de zor la jucariile sale. Fapt care nu ar fi fost posibil daca macheta era perfecta!

Voi reveni cu informatii!

http://trenulete.info/inca-o-dacia-1300-in-atelierele-panarin/



remusro

  • Vizitator
Rãspuns: DeAgostini - imbunatatiri
« Răspuns #35 : 02/24/12*, 14 »
Astept cu nerabdare urmarea!! Minunata naratie si start de lucrare! ;D

Offline Stefan

  • IERTAND, TE IERTI PE TINE
  • Super-Hero Member
  • ******
  • Mesaje postate: 13.950
  • Gen: Bărbat
  • Sa nu dispretuiesti ce nu intelegi.
    • Miniauto
Rãspuns: DeAgostini - imbunatatiri
« Răspuns #36 : 02/24/12*, 14 »
vai... a stat in cuptorul cu microunde ?

Ne-am  adunat  aici  ca  sa fim  mai  multi:  Forum  Miniauto
Cumpar cu prioritate: VW T1, Matiz, , dricuri, super- si hypercars

timitza09

  • Vizitator
Rãspuns: DeAgostini - imbunatatiri
« Răspuns #37 : 02/24/12*, 14 »
Nu prea cred , ca bubuie in cuptorul cu microunde  :P  <-o  ;)

Offline AdyAero

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 3.265
  • Gen: Bărbat
  • 1:72
Rãspuns: DeAgostini - imbunatatiri
« Răspuns #38 : 02/24/12*, 14 »
Tine in hold stergatoarele si oglinda, cred ca nu am nevoie de ele la proiectul meu ;D

timitza09

  • Vizitator
Rãspuns: DeAgostini - imbunatatiri
« Răspuns #39 : 02/24/12*, 15 »
Ce faci Ady, strici afacerile  ?  ;D  <-o <-o  , glumesc  >:-D

Offline Prognosis

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 1.822
  • Gen: Bărbat
    • Trenuletelele mele, Diorama de la Slobozia, Tunari DeAgostini
Rãspuns: DeAgostini - imbunatatiri
« Răspuns #40 : 02/24/12*, 15 »
Tine in hold stergatoarele si oglinda, cred ca nu am nevoie de ele la proiectul meu ;D

Merci Ady sunt pregatit!

Offline Prognosis

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 1.822
  • Gen: Bărbat
    • Trenuletelele mele, Diorama de la Slobozia, Tunari DeAgostini
Rãspuns: DeAgostini - imbunatatiri
« Răspuns #41 : 02/24/12*, 15 »
Ce faci Ady, strici afacerile  ?  ;D  <-o <-o  , glumesc  >:-D

Rotile vor merge la ARO 244... si celelalte piese au rostul lor asa ca nu te stresa :))

Offline AdyAero

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 3.265
  • Gen: Bărbat
  • 1:72
Rãspuns: DeAgostini - imbunatatiri
« Răspuns #42 : 02/24/12*, 15 »
Nu promit nimica, iti zic doar sa astepti un pic daca vrei sa avanseze si proiectul meu, e posibil sa nu mai folosesc nici barile si nici numarul si nici chiar partile vitrate (aka geamurile). Si nici interiorul.

Offline green_ice

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 325
Rãspuns: DeAgostini - imbunatatiri
« Răspuns #43 : 02/24/12*, 17 »
ce dizolvant pentru sintetic ai folosit?
oare merge si la caroserii de plastic? sau le strica?

Offline Prognosis

  • Useri cu buton Modifica
  • **
  • Mesaje postate: 1.822
  • Gen: Bărbat
    • Trenuletelele mele, Diorama de la Slobozia, Tunari DeAgostini
Rãspuns: DeAgostini - imbunatatiri
« Răspuns #44 : 02/24/12*, 18 »
nu merge la platic, le strica... Am folosit Nitrodiluant de la Fabryo